Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Колектив ЗНУ висловлює співчуття з приводу смерті професора Олександра Горбаня

Колектив ЗНУ висловлює співчуття з приводу смерті професора Олександра Горбаня

Колектив ЗНУ висловлює співчуття  з приводу смерті професора Олександра Горбаня
27.09.2017 10:59 Все Головні новини Некролог фізичний факультет кафедра твердотільної електроніки та мікроелектроніки історія вишу втрата

Пішов із життя талановитий учений, академік громадської організації «Академії наук вищої школи України», дійсний член громадської організації «Академія наук соціальних технологій і місцевого самоврядування», член наукової ради з проблеми «Фізика напівпровідників та напівпровідникові пристрої» при Відділенні фізики і астрономії Національної академії наук України, головний редактор наукового журналу «Складні системи і процеси», член редакційних колегій наукових журналів «Нові технології», «Радіотехніка. Електроніка. Інформатика», доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Горбань. З лютого 1987 року він працював завідувачем кафедри твердотільної електроніки та мікроелектроніки Запорізького держуніверситету та довгий час був проректором ЗДУ.

Народився Олександр Миколайович у 1934 році. У 1956-му закінчив фізико-технічний факультет Томського політехнічного інституту. У 1960 р. захистив кандидатську дисертацію з фізико-математичних наук «Про фізико-хімічну природу кандолюмінесценції», а у 1969 р. – докторську дисертацію з фізико-математичних наук «Радикалолюмінесценція», у 1963 р. йому було присвоєно вчене звання доцента, а у 1972 р. – професора. Саме він відкрив явище радікалолюмінесценції твердих тіл.

Із 1961 р. працював у вищих навчальних закладах Запоріжжя: доцентом та завідувачем кафедри Запорізького машинобудівного інституту (тепер національного технічного університету), першим проректором, завідувачем кафедри Запорізького державного університету (1987-1997 р.), першим проректором Класичного приватного університету (1997-2013 р.), радником ректора Класичного приватного університету (з 2013 р.).

За його ініціативи було відкрито спеціальність «Напівпровідникові прилади» і його зусиллями створено відповідну кафедру у Запорізькому державному технічному університеті, спеціальність «Фізика твердого тіла» і кафедру твердотільної електроніки та мікроелектроніки у Запорізькому державному університеті, спеціальності «Системний аналіз і управління» та «Програмне забезпечення автоматизованих систем» і кафедру програмування та інформаційних технологій у Класичному приватному університеті.

У 1969-1989 рр. під керівництвом професора Олександра Горбаня виконано роботи за понад 20 науково-дослідними темами в галузі мікроелектроніки. У 1999-2002 рр. на замовлення Українського науково-технологічного центру виконано науково-дослідний проект «Вплив активних атомних частинок газового оточення на фізичні властивості поверхні висотних літальних апаратів». Основними напрямами наукових досліджень Олександра Горбаня були: вивчення взаємодії атомних частинок із поверхнею твердих тіл та фізичних процесів у мікроелектронних пристроях. Певна увага приділялася й науковим дослідженням освітньої системи.

Підсумки наукової та науково-методичної роботи професора викладено у 2 монографіях, 3 навчальних посібниках, 19 патентах та авторських свідоцтвах, 296 інших публікаціях. Він підготував 18 кандидатів і одного доктора наук. У 1993 р. його було обрано академіком громадської організації «Академія наук вищої школи України», а у 2006 р. – дійсним членом громадської організації «Академія наук соціальних технологій та місцевого самоврядування».

Олександр Горбань брав активну участь у громадському житті: це робота у районному та обласному відділеннях товариства «Знання», обласному комітеті народного контролю, профспілковій організації та науково-методичній раді запорізького машинобудівного інституту, члена Науково-методичних рад і комісій Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти СРСР та Державного Комітету освіти СРСР (1970-1990 рр.), керівництво аспірантурою (з 1970 р.) і докторантурою (з 1993 р.), робота члена спеціалізованої ради по захисту докторських дисертацій з фізики напівпровідників та діелектриків енергетичного інституту (1980-1987 рр.), заступника голови і голови спеціалізованої ради по захисту кандидатських дисертацій з фізики напівпровідників і діелектриків Запорізького державного університету (з 1989 р), головного редактора наукового журналу «Складні системи і процеси». З 1989 по 1994 р. він був депутатом Запорізької міської ради народних депутатів.

Нагороджений медалями «За доблесну працю» (1970 р.), медаль «За трудову доблесть» (1981 р.). Медаль «Ветеран праці» (1984 р.), знаком «За відмінні успіхи в роботі» Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти СРСР (1985 р.). Він був Відмінником освіти України (1995 р.).

Колектив Запорізького національного університету висловлює щирі співчуття родині професора, його колегам, близьким і друзям. Важко висловити ці почуття нелегкої втрати настільки талановитої і світлої людини. Він залишиться для багатьох колег взірцем працьовитості, стійкості та міцності духу. Вічна пам'ять!