Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учасники НТР визначили напрямки розвитку науково-дослідної та практичної діяльності підрозділів вишу

Учасники НТР визначили напрямки розвитку науково-дослідної та практичної діяльності підрозділів вишу

Учасники НТР визначили напрямки розвитку науково-дослідної та практичної діяльності підрозділів вишу
20.10.2017 17:00 Все Головні новини Факультети Журналістики Соціології та управління Науково-технічна рада засідання наукова бібліотека наукова діяльність грантова діяльність міжнародна діяльність

Дев’ятнадцятого жовтня відбулося чергове засідання науково-технічної ради ЗНУ. На порядок денний були винесені такі питання: про впровадження якісних експертних соціологічних досліджень в наукову діяльність факультету соціології та управління (доповідач – декан ФСУ, професор Максим Лепський), стан та перспективи навчально-наукової лаброраторії «Новітніх технологій» (доповідач – завідувач лабораторії, доцент Олександр Багрійчук), редакційно-видавнича активність ЗНУ, проблеми та нові підходи (доповідач – начальник редакційно-видавничого відділу Микола Олійник), сучасні тенденції розвитку ресурсної бази наукової бібліотеки університету для інформаційного забезпечення освіти і науки (доповідач – директор наукової бібліотеки Ніна Чала) та інші.

Перед початком роботи НТР проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук оголосив ректорські подяки співробітникам, які брали активну участь в організації та забезпеченні проведення всеукраїнської науково-практичної конференції «Підготовка докторів філософії (PhD) в умовах реформування вищої освіти», яка проходила на базі вишу 5-6 жовтня. Зокрема, подяки вручили завідувачу кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Даміру Бікулову, заступнику керівника навчального відділу Валентині Горлач, директору Економіко-правничого коледжу ЗНУ Олені Грибановій, старшому викладачу кафедри іноземних мов професійного спрямування Анні Драч, провідному фахівцю відділу аспірантури і докторантури Олені Єфіменковій, провідному фахівцю відділу патентно-інформаційного забезпечення науково-дослідної частини Юлії Лобановій, директору студмістечка Армену Мхітаряну, коменданту навчального корпусу № 2 Людмилі Однорог, прибиральниці службових приміщень цього корпусу Світлані Резниченко, шеф-кухарю комбінату громадського харчування ЗНУ Світлані Шавровській та аспіранту кафедри хімії Юрію Карпенку.
Також окремою подякою ректорату (на виконання листа МОН України за підписом Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич) був відзначений завідувач відділу аспірантури і докторантури Юрій Каганов, як голова секції Експертної ради МОН України конкурсу проектів молодих вчених, за вагомий особистий внесок у формування молодіжного наукового середовища та державної політики у сфері розвитку наукового потенціалу молодих учених.
Під час засідання НТР декан ФСУ Максим Лепський доповів присутнім про головні досягнення науковців ввіреного йому підрозділу, які працюють у галузі соціального моделювання. На факультеті ведеться пошукова робота з розробки якісних методів соціального прогнозування, видаються статті, монографії, навчальні посібники та підручники. Результати цієї діяльності були представлені на семи міжнародних конференціях. Серед іншого, на Соціологічному форумі (Львів, 2016 р.), ІІІ Всеукраїнському конгресі соціологів України, що проходив за участі представників України, Білорусі, Угорщини, США та інших країн. Також був створений дослідницький комітет соціального прогнозування Соціологічної асоціації України, міжнародний консорціум «Університети за мир». Проведене експертне дослідження «Миротворення у гібридних війнах» за участю експертів з восьми країн і видана монографія на 3 мовах. Здійснена низка прикладних досліджень з використанням фокус-групових інтерв’ю («Розвиток туристичної діяльності історико-культурного заповідника о. Хортиця», «Надання допомоги благодійним фондом Карітас (Німеччина) вимушено переміщеним особам м. Краматорськ, Дніпропетровськ (на той час), Запоріжжя», «Миротворення у військовому конфлікті»). З метою покращення якості досліджень представники ФСУ, у тому числі студенти, співпрацюють із іншими підрозділами університету – факультетами, Центром соціологічних досліджень, розвиваючи міжпредметні зв’язки. За ініціативою Катерини Сіріньок-Долгарєвої та факультету журналістики, за участю колег з історичного факультету та представників інших ВНЗ, провели низку тренінгів із використання соціологічних методів у медіадослідженнях. Їхні підсумки підбили під час міжнародної науково-практичної конференції «Медіакультура та інформаційна безпека в Європі та світі: освіта, практика і методологія медіадосліджень», у рамках засідань круглих столів «Інформаційна безпека та медіакультура: досвід Грузії та України» та «Методологічні колізії в Україні та світі: до питання міждисциплінарності та якості наукових досліджень у сфері мас-медіа» (11-15 жовтня, 2017 р.).
Окрім досягнень, від ФСУ була представлена низка пропозицій і винесений на голосування відповідний проект рішень. Зокрема, у документі йшлося про заходи, спрямовані на зростання якості наукової, методичної та освітньої роботи на факультеті, розвиток міжнародної та проектної діяльності, молодіжного руху тощо. Представники факультету запропонували обладнати спеціальну аудиторію – для проведення фокусованих інтерв’ю – та забезпечити її необхідним обладнанням.
Науковий загал підтримав корисні пропозиції представників ФСУ. При цьому голова НТР Геннадій Васильчук, підкресливши широкомасштабність здійснюваної факультетом і Центром соціологічних досліджень ЗНУ роботи – на всеукраїнському рівні, пообіцяв особисто сприяти реалізації ініціатив науковців університету.
Не менш масштабна робота проводиться і на фізичному факультеті вишу – у рамках діяльності навчально-наукової лабораторії «Новітніх технологій», про що розповів присутнім її керівник Олександр Багрійчук. Основними напрямками інноваційної діяльності її співробітників є створення комплексних технологій інтенсифікації і енергозбереження виробничих процесів, підвищення якості продукції підприємств металургійної та авіабудівної галузей. Докладно доповідач зупинився на дослідженнях, які проводять науковці та студенти факультету. Функціонування на базі ЗНУ навчально-науково-виробничого комплексу сприяє якісній підготовці спеціалістів галузі, розвитку євроінтеграційних процесів та залученню інвестиційних коштів. Лабораторія співпрацює з підприємствами та іншими науково-дослідними установами: ДП «УкрНДІспецсталь», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Павлоградхімаш», КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», Інститутом металофізики ім. Г. В. Курдюмова Національної Академії наук України, ЗМКБ «Прогрес» ім. О. Г. Івченка, ВАТ «Мотор Січ» та іншими, здійснює виконання госпдоговірних тем. Й надалі науковці підрозділу мають на меті активно розвивати взаємовигідне співробітництво.
Результати діяльності редакційно-видавничого відділу представив його керівник – Микола Олійник. Він підкреслив, що відділ забезпечує друк наукової, навчальної, навчально-методичної, методично-довідкової та бланкової продукції, що дозволяє суттєво економити кошти вишу. У період останніх трьох років, відколи був створений цей структурний підрозділ, його співробітниками було виготовлено: 71 монографія, 180 підручників, 430 навчальних посібників, 324 методичних рекомендацій, 929 замовлень бланкової документації тощо. Також були окреслені проблеми, які мають бути вирішеними – задля актуалізації функціонування відділу та модернізації його технічних можливостей. Після завершення виступу доповідача присутні у залі подякували йому і представникам відділу за якісну роботу й підтримали пропозиції, що сприятимуть розвитку цієї структури.
Директор наукової бібліотеки університету Ніна Чала представила присутнім основні тенденції розвитку ресурсної бази бібліотеки, що сприяє інформаційному забезпеченню освіти і науки вишу. Окресливши напрями діяльності працівників підрозділу, вона наголосила, що його фонди почали формуватися ще від періоду жіночої гімназії, яка була заснована у 1897 році. У фондах знаходиться 9041 примірник рідкісної книги, які планують виставити до урочистої дати – 120 річчя існування бібліотеки. Окрім іншого, йшлося про можливість створення спеціалізованої музейної кімнати для розміщення цього фонду.
Спікер докладно розповіла про джерела поповнення фондів бібліотеки і наголосила на проблемі здорожчання друкованої продукції, яка має надходити. Йшлося також про співробітництво із міжнародними та закордонними організаціями: Міжнародним благодійним фондом «Смолоскип», Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), Harvard Ukrainian Research Institute, Проектом Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в України» тощо. Сприяють поповненню фондів і викладачі університету. Так, декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць передала науковій бібліотеці ЗНУ 230 примірників. Розвивають співробітники бібліотеки проектний і грантовий напрями діяльності.
Потужною складовою ресурсної бази є електронні інформаційні ресурси, електронна бібліотека з власним повнотекстовим інформаційним ресурсом, бібліотека ЗНУ також отримала доступ до повнотекстових документів Web of Science тощо.
У розділі «Різне» присутні на засіданні затвердили обсяги фінансування НДР, теми дисертаційних досліджень, зміни наукових керівників та інше.
Олена Хлистун

Схожі новини