Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ЗНУ досліджували механізми пропаганди в медіапросторі та способи протистояння цьому явищу

Науковці ЗНУ досліджували механізми пропаганди в медіапросторі та способи протистояння цьому явищу

Науковці ЗНУ досліджували механізми пропаганди в медіапросторі  та способи протистояння цьому явищу
13.02.2018 15:05 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет наука проектна діяльність конференція

Упродовж дванадцятого-тринадцятого лютого на базі історичного факультету ЗНУ тривала міжнародна науково-практична конференція «Пропаганда vs Контрпропаганда в медіапросторі: минуле, сучасне, майбутнє», яка зібрала разом істориків, журналістів, соціологів та політологів. Це – важливий етап проекту «Інформаційна війна у сучасному медіапросторі: регіональний вимір та досвід антипропаганди для молоді». Ця програма вже півроку реалізується на історичному факультеті за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Крім того, дієву участь в організації та проведенні конференції взяли представники Запорізького обласного товариства дослідників історії і культури Центральної і Східної Європи й Херсонського державного університету.

Під час пленарного засідання конференції проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат історичних наук, доцент Юрій Каганов привітав учасників і гостей від імені ректорату вишу. Він наголосив, що проведення такого важливого заходу є свідченням вагомих досягнень історичного факультету. «Це – віхова подія не лише в житті факультету, але й усього університету, – наголосив він. – Адже проблема, пов’язана з пропагандою, вийшла далеко за межі академічного простору. Тож сподіватимемося, що спільна робота науковців на базі ЗНУ, їхній обмін думками й досвідом допоможе не тільки вченим, але й усьому суспільству отримати ‘’щеплення’’ від пропаганди, необхідне під час інформаційної війни, яка зараз триває в Україні». Також він подякував від імені керівництва вишу представникам історичного факультету, зокрема кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, завдяки чиїм зусиллям успішно реалізується проект.

Декан історичного факультету, професор Володимир Мільчев, вітаючи учасників заходу, наголосив, що в усі часи історичний факультет займався підготовкою фахівців, чия діяльність була пов’язана з ідеологічними питаннями. Багато сучасних політологів і соціологів свого часу здобули саме історичну освіту. Тож тема, якій присвячена конференція, не нова для науковців факультету, та на сьогодні посилилась її актуальність. Саме тому декан особливо зауважив на тому, що велика кількість студентів й аспірантів – учасників конференцій, які надали на загальний розсуд результати своєї наукової діяльності – то, безсумнівно, важливе досягнення факультету. Він побажав успіху всім юним науковцям – учасникам заходу й висловив переконання в успішності їхньої подальшої наукової кар’єри.

Доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, голова правління Запорізького обласного товариства дослідників історії і культури Центральної та Східної Європи Станіслав Черкасов присвятив свій виступ ключовим етапам реалізації науково-дослідницького проекту «Інформаційна війна в сучасному медіапросторі».

Він зазначив, що представники Запорізького обласного товариства дослідників історії і культури Центральної та Східної Європи, яке діє в нашому місті вже упродовж 10 років, вже брали участь у грантовій програмі, що досліджує цілий комплекс стереотипів і міфів, що мають коріння в СРСР та формують негативне сприйняття будь-яких проявів національної свідомості.

Із серпня 2014 по травень 2015 року разом із представниками Наукового товариства ім. Якова Новицького та за підтримки Посольства США в Україні представники товариства провели дослідження «По той бік Дніпра». Його метою було завдання виявити специфіку сприйняття «іншого», сприяння подоланню стереотипів, пов’язаних із Заходом і Сходом України тощо. Одним із підсумків їхньої діяльності став документальний навчальний фільм, посвячений комплексному розгляду проблематики, викладений у відкритий доступ в інтернет-мережі (https://www.youtube.com/watch?v=QS7S3lcs2XQ).

На сьогодні, у рамках проекту «Інформаційна війна в сучасному медіа-просторі», що проводиться за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, зокрема вже провели ділові ігри для 300 старшокласників, майстер-класи для вчителів шкіл та тренінги з механізмів антипропаганди для студентів. Їхньою метою є виховання критичного мислення в молоді та вміння протистояти маніпулятивним і пропагандистським прийомам.

Провідний фахівець центру незалежних соціологічних досліджень ЗНУ Надія Пенькова презентувала учасникам конференції результати фокус-групових досліджень, виконаним у контексті співпраці з історичним факультетом вишу. Під час проведення досліджень їхніх організаторів цікавило, зокрема розуміння представниками молоді віком 18-35 років механізмів пропаганди та їхнє вміння протистояти пропагандистським прийомам. Також під час дослідження з’ясувалось, що основне джерело надходження інформації для молодіжної аудиторії – інтернет-сайти, на другому місці – телебачення, а на третьому – друковані ЗМІ й радіо. При цьому рівень довіри до інформації в інтернеті досить низький, а ті представники молоді, які мають вищу освіту, звикли перевіряти отриману інформацію, співставляючи кілька джерел.

Також вона нагадала про основні риси, за якими можна розпізнати пропаганду: такі, як емоційне забарвлення, безальтернативність, акцентування тощо.

Також під час пленарного засідання виступили директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» (Київ) Алла Киридон, декан факультету соціології та управління ЗНУ Максим Лепський та інші.

Алла Миколаївна присвятила свою доповідь такій темі, як «Організація антирелігійної пропаганди на початку 1920-х рр.». Максим Анатолійович розглянув таке актуальне питання, як «Миротворення як об’єкт агресії інформаційних війн у медіапросторі».

Далі робота учасників конференції продовжилася за такими секційними напрямками, як «Науково-теоретичні підходи до визначення та аналізу феномену інформаційної пропаганди. Світовий досвід боротьби з пропагандою: глобальні, регіональні та локальні виміри», «Історія пропаганди: інформаційна пропаганда тоталітарних режимів ХХ ст. та незасвоєні уроки світових воєн», «Відображення елементів політичної пропаганди у світовій культурі» й «Антипропаганда та засоби формування соціального імунітету проти інформаційних атак у сучасному медіапросторі. Стратегії інформаційної війни у сучасному медіапросторі: практичний вимір антипропаганди».

Велике зацікавлення присутніх на конференції викликали як історичні розвідки, які виявили витоки інформаційних війн в українському та світовому просторі, так і роботи, присвячені сучасному становищу протистояння пропаганди й антипропаганди в Україні. Зокрема, під час виступів йшлося про українські соцмережі як поле інформаційного протистояння, ідеї «руського мира» й «Новороссии» як пропагандистську зброю в російсько-українській війні, про патріотизм чи пропаганду в контексті інформаційної війни в Україні та перспективи медіаграмотності населення нашої держави тощо.

Під час прийняття резолюції конференції учасники наукового зібрання наголосили на її актуальності й корисності. Вони висловили сподівання на продовження роботи в напрямку дослідження механізмів пропаганди та методів протистояння їй. Також у центрі уваги присутніх було виховання здатності критично сприймати інформацію у представників різних груп населення України.

Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1919613951401322

 

Таміла Тарасенко

 

 

 

Схожі новини