Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулася регіональна нарада з питань підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації

У ЗНУ відбулася регіональна нарада з питань підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації

У ЗНУ відбулася регіональна нарада з питань підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації
02.04.2018 15:15 Все Головні новини Університет аспірантура наука нарада

Другого квітня до Запорізького національного університету з робочим візитом завітав директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов. Андрій Гаррійович взяв участь у регіональній нараді з питань підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації. Цей важливий для науковців Запорізької області захід зібрав разом проректорів із наукової роботи закладів вищої освіти, заступники директорів із наукової роботи наукових установ, учених секретарів закладів вищої освіти, наукових установ, голів і секретарів спецрад із захисту дисертаційних робіт, завідувачів аспірантури і докторантури з усього регіону, а також викладачів і слухачів докторантури й аспірантури вишу.

Метою їхньої зустрічі стало обговорення актуальних питань реформування процесу підготовки та атестації наукових та науково-педагогічних кадрів; відповідальності спеціалізованих вчених рад за прийняття рішень про присудження наукових ступенів; вчених (науково-технічних) рад закладів вищої освіти (наукових установ) за прийняття рішень про присвоєння вчених звань.

До почесної президії заходу увійшли: директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації, випускник і викладач ЗНУ Едуард Гугнін, ректор Запорізького національного університету Микола Форолов і голова ради ректорів вищих навчальних закладів Запорізької області, ректор Запорізького національного технічного університету Сергій Бєліков.

На початку заходу Микола Фролов привітав усіх присутніх – ректорів, проректорів і науковців запорізьких вишів, – які знайшли можливість завітати до ЗНУ й долучитися до обговорення важливих проблем, що на сьогодні стоять перед українськими освітянами. Микола Олександрович підкреслив, що на сьогодні вітчизняна наука перебуває у стадії реформування, тож особливо чітко видно велику кількість актуальних питань, яку представники вишів можуть вирішити тільки спільно із МОН України. До таких питань ректор відніс оплату праці представникам галузі освіти, реальну автономію вишів, систему підготовки кадрів тощо.

У своєму привітанні Едуард Гугнін, звертаючись до присутніх наголосив, що на сьогодні питання реформування галузі вищої освіти набуває особливої актуальності для держави. Він наголосив, що ця зустріч – це діалог, під час якого треба досягти порозуміння. «Приїзд до Запоріжжя Андрія Шевцова надає можливість учасникам заходу донести свою точку зору до представників МОН України, розповісти про питання, що хвилюють освітян у конкретних вишах і знайти разом шляхи їхнього вирішення», – додав він.

Сергій Бєліков подякував представникам ЗНУ, який став базою для такої важливої для всіх її учасників зустрічі. Він висловив сподівання, що інформація, отримана від Андрія Шевцова, дозволить запорізьким освітянам уникнути помилок при підготовці науковців рівня PhD, присвоєнні вчених звань тощо та побажав учасникам наради плідного спілкування.

На початку свого виступу Андрій Шевцов зазначив, що на сьогодні запланована низка подібних заходів по всій Україні: Запорізька область – четверта, у якій походять наради з ректорами і проректорами місцевих закладів вищої освіти у такому форматі.

Він підкреслив, що вперше за часи незалежності України представники Міністерства освіти і науки вирішили долучитися до активного обговорення актуальних питань реформування процесу підготовки та атестації наукових та науково-педагогічних кадрів. Адже на сьогодні майже неможливий контроль «зверху» на рівні МОН України за якістю дисертаційних досліджень. Експертами мають виступати опоненти під час захисту, експерти, сама академічна спільнота. Цього вимагає ідея автономності університетів.

Контроль за якістю дисертаційних досліджень має здійснюватись через Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Планується, що до початку наступного року буде створений і поданий на затвердження до Кабінету Міністрів України документ, що регламентує створення і діяльність спеціалізованих рад із захисту дисертаційних робіт на науковий ступінь PhD. Та на сьогодні, за два роки до звершення навчання в аспірантурі першої хвилі слухачів, які мають здобувати цей ступінь, такі спеціалізовані ради ще не створені.

Також Андрій Гаррійович відзначив, що перед науковою спільнотою гостро стоять такі питання, як порушення порядку захисту дисертацій, запозичення текстів тощо. Саме вирішенням цих проблем, на його думку, має займатися Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

Він зазначив, що планується зробити електронний ресурс МОН України, за допомогою якого, увійшовши до власного електронного кабінету, можна перевірити оригінальність наукової роботи. Також він зазначив, що під час захисту дисертацій на рівні спецради відсутність запозичення текстів має перевірятися на рівнів експертів, добре ознайомлених із роботами у цій галузі науки. Крім того, на його думку, потрібно виховувати науковців у дусі академічної доброчесності.

Окремо учасники наради приділили увагу розширенню переліку міжнародних науково-метричних баз, додавши до «Web of Science» і «Scopus» інші бази, куди можуть бути включені статті слухачів аспірантури і магістратури, необхідні для успішного захисту дисертаційних робіт. Адже на сьогодні всі фахові журнали України умовно розділені на дві категорії: ті, що включені до цих баз даних і ті, котрі мають зробити це упродовж двох років. Оскільки для видань гуманітарного профілю ця умова може виявитись нездоланною, потрібно розширити перелік баз, аби зберегти ці журнали.

Насамкінець свого виступу Андрій Шевцов, звернувшись до аудиторії, запитав, чи готові спецради університету взяти на себе всю відповідальність за прийняття рішень про присудження наукових ступенів? На що отримав схвальну відповідь присутніх у залі.

Учасники наради скористалися можливістю поставити почесному гостю вишу важливі для них запитання. Так, від Запорізького національного університету до представника Міністерства освіти і науки України Андрія Шевцова звернулися проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, професор Євгеній Клопота, доцент Анатолій Недоля та інші.

Їх цікавило, чи є різниця між публікаціями в електронних і звичайних журналах, чи зараховуються публікації в журналах, які були раніше фаховими, а зараз потрапили до категорії В, тобто не входять до міжнародних науково метричних баз даних, чи можуть достроково захиститися слухачі аспірантури, які є здобувачами PhD, якщо поки що не створено спеціалізованих рад. Представники вишу питали, наскільки можливо виконати умову з наявністю у редколегії фахових журналів науковців, котрі мають публікації включені до «Web of Science»; і «Scopus», та співвідношення між нашими та іноземними спеціальностями і вплив розбіжностей на публікації в іноземних журналах.

Наприкінці наради ректор Микола Фролов від імені всіх її учасників подякував Андрію Шевцову. Також він висловив загальну думку освітян, що необхідно більше уваги на рівні МОН України приділяти такій важливій управлінській функції, як прогнозування. Зокрема, йшлося про те, що не завжди успішний досвід реформування освіти в інших країнах успішно переноситься на український ґрунт. Микола Олександрович запропонував, аби фахівці від вищих навчальних закладів брали участь в обговореннях важливих кроків з реформування освіти на рівні міністерства.

Ректор у своєму виступі звернувся і до такого питання, які гідна оплата праці освітян, що дозволить залучити до роботи в галузі талановиту молодь. Крім того, він висловив сподівання, що зустрічі була плідною для всіх присутніх у залі.

Андрій Шевцов, своєю чергою, подякував учасникам зустрічі та зазначив, що МОН України докладає багато зусиль задля успішного проведення реформи, зокрема йдеться про низку важливих змін, які у вересні минулого року були внесені до Закону України «Про вищу освіту». Також цього дня в ЗНУ за участю Андрія Гаррійовичва відбулося обговорення проекту Концепції розвитку педагогічної освіти.

Фотогалерея від центру культури ЗНУ: https://www.facebook.com/pg/culture.znu/photos/?tab=album&album_id=1482118201887005

 

Таміла Тарасенко

Схожі новини