Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладачі й студенти ЗНУ зустріли потяг єднання в Запоріжжі

Викладачі й студенти ЗНУ зустріли потяг єднання в Запоріжжі

Викладачі й студенти ЗНУ зустріли потяг єднання в Запоріжжі
16.04.2018 15:38 Все Головні новини Економіко-правничий коледж мітинг меморіальна дошка визвольний рух Українські Січові стрільці

Шістнадцятого квітня в Запоріжжі зустрічали учасників Потягу національного єднання України «Труханівська січ», який традиційно об’єднує школярів, студентів, волонтерів, громадських активістів та військових. Цього разу його хода була приурочена до 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр. Його представники взяли участь в урочистостях із нагоди відкриття меморіальної дошки на честь Українських січових стрільців, що встановлена на фасаді будівлі залізничного вокзалу «Запоріжжя - І».

Серед учасників заходу також були представники ЗНУ – проректор з наукової роботи, професор історичного факультету університету, депутат Запорізької міської ради Геннадій Васильчук, студенти економічного факультету разом із фахівцем відділу виховної роботи Олександром Носенком.

Хода Потягу єднання України «Труханівська Січ» уже стала традиційною. Дану акцію ініційовано волонтерами та громадськими діячами в рамках реалізації програми Президента України з підтримки національної Єдності з метою сприяння консолідації суспільства, піднесення патріотичного духу громадян, розвитку волонтерського руху, розвінчування міфів російської пропаганди, активізації міжрегіонального співробітництва, зокрема з реалізації культурних, освітніх та інформаційних проектів, спрямованих на налагодження діалогу та зміцнення взаєморозуміння жителів різних регіонів держави у справі розбудови в Україні.

Метою заходів, які відбуваються у рамках цього руху, є залучення молоді до створення демократичного громадського суспільства та перетворення України на сучасну європейську країну. Тому в цей справді історичний день до Запоріжжя завітали представники багатьох регіонів України, які представляли учнівську молодь, волонтерів і громадські об’єднання з Києва та Київської області, Львова, Чернівців, Тернополя, Вінниці, Донецька, Дніпра, Харкова, Одеси та інших регіонів. Серед учасників зустрічі були й члени родин героїв «Небесної Сотні»: ініціатор акції Петро Синенко – батько активіста подій на Майдані із Запоріжжя Сергія Синенка, на честь якого назвали одну з вулиць міста, Юрій Аксенин – син Василя Аксенина.

На запорізькій землі гостей вітали військовий оркестр 55-тої окремої артилерійської бригади ім. генерал-полковника Василя Петрова (в/ч А1978). Невеличкий концерт підготували представники дитячої музичної школи № 5 та Запорізької школи-інтернату ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум». Серед учасників мітингу також були студенти-економісти ЗНУ та ліцеїсти Запорізького обласного військового ліцею «Захисник».

Під час урочистого мітингу, присвяченого 100-річчю українського визвольного руху, що триває від часів Української революції 1917-1921 років, до його учасників звернулися Петро Синенко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислав Мороко, професор історичного факультету ЗНУ, депутат Запорізької міської ради Геннадій Васильчук, сотник 4-ої сотні Майдану, координатор громадської ініціативи «Коло-медіа», «Труханівська Січ» Микола Бондар, начальник охорони залізничної станції «Запоріжжя-І» Олександр Пономаренко, відомий запорізький футболіст Павло Бовкун, представник запорізьких волонтерів Валентина Дахно, директор Запорізького «Січового колегіуму» Валентина Єршова, ініціатор відкриття меморіальної дошки пам’яті Українських січових стрільців, лідер Запорізького регіонального відділення організації «Вільні люди» Дмитро Харьков, запорізький історик Юрій Щур та інші. Усі вони розповідали про історичні події, які відбувалися сто років тому і які поклали початок визвольного руху на Україні, а також згадували поіменно його видатних учасників з числа Українських січових стрільців і тих, хто нині ціною власного життя продовжив справу пращурів.

Зокрема, Владислав Мороко та Геннадій Васильчук підкреслили історичне значення залізничної станції «Запоріжжя-І», що виступає плацдармом Української революції і Українського Відродження. Адже 15 квітня 1918 року ввечері загін Січових стрільців під командуванням сотника Микитки висадився з пароплава в районі нинішнього Південного мікрорайону. Частина з них намагалася блокувати залізничний шлях на Мелітополь, а 3-тя сотня під керівництвом Голинського рушила на штурм вокзалу. Сили були нерівні – понад 5 тисяч більшовиків проти 350 українців. Проте завдяки раптовості та вмілій тактиці окупантам було завдано значних втрат, у ворога розпочалася паніка. Але до ранку 16 квітня більшовики зуміли перегрупуватися та перейшли у контрнаступ. Січові стрільці у запеклому бою знищили понад 400 загарбників і організовано відійшли до пароплава. У битві за вокзал загинув стрілець Ярема, якого поховали на високій козацькій могилі у с. Біленьке. Віддати останню шану герою прийшли тисячі селян, просвітянський хор співав національний гімн, лунав військовий салют. Уже за кілька годин червоні втекли з Олександрівська під тиском частин полковника армії УНР Петра Болбочана.

Учасники мітингу також наголосили, що, лише об’єднавши спільні зусилля, ми зможемо захистити рідну Батьківщину і вивести її на один рівень із повноправними сучасними європейськими країнами. Під час заходу присутні також вшанували хвилиною мовчання пам’ять тих, хто поклав свої життя у боротьбі за країну вільних людей – чи то під час подій на Майдані, чи на передовій, захищаючи східні території країни.

Учні «Січового колегіуму», які, за словами його директора Валентини Єршової, продовжують кращі освітні й культурно-національні традиції, що беруть початок від товариства «Просвіта», прочитали поезії, присвячені представникам національно-визвольного руху. А також усі разом заспівали «Славень» на честь Січових стрільців.

Почесне право відкрити меморіальну дошку отримали Геннадій Васильчук, Дмитро Харьков та Юрій Щур разом із представниками «Січового колегіуму» та гостями міста, які прибули сюди на потязі дружби і єднання. Освятив історичну пам’ятку представник Української православної церкви Київського патріархату, запорізький ієрей – отець Анатолій. А учасники зібрання поклали квіти, вшановуючи пам’ять активістів визвольного руху минулого і наших сучасників. Імена багатьох із них сьогодні закарбовані в назвах вулиць Запоріжжя.

Фотогалерея:
https://www.facebook.com/850636871632374/photos/?tab=album&album_id=1994582987237751

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини