Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека ЗНУ: інформаційно-бібліотечне забезпечення навчальної та наукової діяльності університету

Наукова бібліотека ЗНУ: інформаційно-бібліотечне забезпечення навчальної та наукової діяльності університету

Наукова бібліотека ЗНУ: інформаційно-бібліотечне забезпечення навчальної та наукової діяльності університету
03.05.2018 10:06 Все Головні новини наукова бібліотека освітній процес наукова діяльність міжнародна діяльність

Бібліотеки вишів сьогодні позиціонуються як інтегрований інтелектуальний простір, наповнений різноманітними інформаційними ресурсами та засобами інформаційної взаємодії.

Бібліотечний фонд – головне джерело задоволення інформаційних потреб читачів. Загальний фонд бібліотеки на 01.04.2018 р. складає 925 625 примірників друкованих та електронних видань. У бібліотечному фонді книги складають 60,9%, періодичні видання – 16,5%, електронні видання – 12,5%, неопубліковані документи (дисертації, автореферати) – 10,1% від загального обсягу бібліотечного фонду. Частка наукових видань складає 408 416 примірників (45%), навчальних – 360 181 примірника (38,9%).

За рік до фонду бібліотеки надійшло 35 757 прим. видань, в т.ч. друкованих – 21 648 прим. (60,5%), електронних – 14 109 прим. (39,5%), за видами: книг – 16 334 прим. (45,6%), періодичних видань (журналів, підшивок газет) – 1 916 прим. (5,4%), електронних видань – 14 109 прим. (39,5%), неопублікованих документів (дисертацій, авторефератів дисертацій) – 3 398 прим. (9,5)%.

На формування бібліотечного фонду суттєво вплинуло надходження видань з не бюджетних джерел. Бібліотека університету за рік отримала по книгообміну з ЗВО України, а також в дар від організацій та приватних осіб України та зарубіжжя 1 358 назв наукової, навчально-методичної та художньої літератури, наукових періодичних видань, CD накладом 2 436 прим., загальна сума позабюджетних коштів склала 161 384,37 грн.

Серед міжнародних та зарубіжних організацій цього року були представлені: Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип» – 21 прим., Організація безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) – 2 прим., Проект Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» (Франція) – 3 прим., Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) – 4 прим., Harvard Ukrainian Research Institute (Український науковий інститут Гарвардського університету, штат Массачусетс, США) – 9 прим., Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – 70 прим. та інші.

Завдяки отриманому факультетом журналістики гранту Міжнародної ради досліджень і обмінів IREX на проект «Інтенсивний тренінговий інститут з методології медіа досліджень» створено нову колекцію літератури з методології медіа досліджень.

Нагальна потреба сьогодні – оновлення фонду навчальної літератури, доукомплектування бібліотечного фонду навчальними виданнями для інформаційного забезпечення нових освітніх програм.

Для забезпечення інформаційних потреб студентів, викладачів, науковців ЗНУ продовжується формування електронної бібліотеки. Доступ до повнотекстових документів організовано через електронний каталог та Web-сайт. Ресурс електронної бібліотеки, що складають документи на змінних носіях та мережних локальних документів, на 01.04.2018 р. нараховує 114 285 назв електронних видань. За рік електронна бібліотека збільшилась на 14 093 електронних копій мережних локальних документів.

Наукова бібліотека ЗНУ прийняла книжковий фонд Нікопольського факультету у кількості 15 310 прим.

Електронний каталог наукової бібліотеки ЗНУ – базова архітектура електронного інформаційного середовища. На 01.04.2018 бібліотека має електронний каталог в режимі реального часу на документні ресурси бібліотеки обсягом 1 145 170 бібліографічних записів з доступом до ресурсів бібліографічного та повнотекстового формату локальної мережі. За рік введено 50 196 нових бібліографічних записів на всі види видань на всіх видах носіїв інформації.

На виконання постанови Кабінет Міністрів України від 22.03.2017 р. № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» розроблено заходи запровадження міжнародної класифікації для систематизації документів та реорганізації фондів.

Бібліотека активно співпрацюють з викладачами університету при здійснення моніторингу навчально-методичного забезпечення та створенні картки книгозабезпеченості навчальних дисциплін. Моніторинг здійснюється за допомогою бази даних “Книгозабезпеченність навчальних дисциплін”, що формується на базі електронного каталогу. На сьогодні за даними обліку наукової бібліотеки за навчальний рік сформовано книгозабезпеченість 873 дисциплін. У 2017 році до акредитації та ліцензування 23 напрямів підготовки та спеціальностей ЗНУ, Економіко-правничого та Торгового коледжів ЗНУ та аспірантури були підготовлені 1 067 довідок з книгозабезпеченності 998 дисциплін, інформаційні пакети документів.

Для інформаційного обслуговування за звітний період підготовлено 493 інформаційних списків за науковими та навчальними темами, джерельна база яких склала 283 183 бібліографічних описів.

Протягом року організовано розгорнуті книжкові виставки та підготовлено інформаційно-бібліографічну продукцію до 17 заходів, що проводились за Планами проведення міжнародних та всеукраїнських науково-методичних конференцій та семінарів Запорізьким національним університетом.

Результатом науково-інформаційної роботи бібліотеки стала підготовка 8 бібліографічних покажчиків, що вийшли в серіях: до відзначення ювілейних дат на державному рівні – 4, до актуальних тем та подій – 1, до ювілеїв видатних вчених ЗНУ – 3. Покажчики розміщено в е-архіві на сайті наукової бібліотеки, розділ Інформаційні ресурси (http://library.znu.edu.ua/2337.ukr.html).

Значна робота проведена з формування інформаційної культури користувачів наукової бібліотеки. Для студентів 1-го курсу всіх факультетів денної та заочної форм навчання, аспірантів, науково-педагогічних працівників проводяться практичні заняття з питань користування електронним каталогом, формування бази даних Книгозабезпеченність навчальних дисциплін.

З метою профорієнтації старшокласників шкіл м. Запоріжжя та області, для слухачів Малої академії наук, для випускників шкіл проводяться екскурсії, заняття, присвячені використанню ресурсів наукової бібліотеки для науково-дослідної роботи. Постійно поповнюється база даних «Профорієнтування в старшій школі» у складі електронного каталогу

На виконання постанов Верховної Ради України, Указів Президента України та розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо урочистого відзначення на державному рівні ювілейних дат видатних діячів України та історичних подій розроблялись програми заходів, готувалась бібліографічна продукція та спільно з факультетами проводились культурно-просвітницькі заходи, книжкові виставки. У рамках «Програми заходів з відзначення 100-річчя першого досвіду українського державотворення у ХХ столітті, вшанування подій та видатних учасників» презентовано книжкову експозицію «Українська революція 1917-1921 років. До 100-річчя подій» та підготовлено бібліографічний покажчик «Українська Центральна Рада як чинник національної державності: до 100-річчя утворення», джерельну базу якого склали 1369 записів.

2017 рік став ювілейним для бібліотечного фонду університету – 120 років (1897-2017 рр.). Книжково-музейна експозиція «Перлини бібліотечного фонду – видання минулих століть» відтворила в книгах історію освітянських закладів до університетського періоду нашого вишу та представила книжкові пам’ятки з інформацією про їх шлях до наукової бібліотеки ЗНУ та попередніх власників.

Традиційно проводились презентації нових книг за участю авторів, до яких готувались книжкові виставки та бібліографічні ресурси: «Буття і порожнеча: нотатки до вистави» Олександра Медка, «Вогняні роси» Дмитра Сухініна, Юлія Хливнюк презентувала журнал «Слово жінки».

Запорізький національний університет за результатами конкурсу, проведеного МОН України, отримав за кошти держбюджету доступ до платформи Web of Science до 30 вересня 2018 р. За умовами Договору доступ здійснюється через веб-сторінку наукової бібліотеки ЗНУ (http://library.znu.edu.ua), також вона надає інформаційний супровід та консультативну допомогу користувачам. В Україні вперше здійснюється такий масштабний проект і участь в ньому це новий напрямок роботи бібліотеки. З 13 жовтня 2017 року відвідало зал електронних ресурсів наукової бібліотеки для реєстрації та роботи на платформі понад 400 науково-педагогічних працівників, аспірантів та магістрантів ЗНУ, а також ЗНТУ. Загальна статистика за період жовтень 2017 – березень 2018 року: 2045 користувацьких сесій та 3285 пошукових запитів.

За домовленістю МОН України і Компаніями-постачальниками послуг Clarivate Analytics (WoS) і Elsevir (Scopus) виконано упорядкування профілю українських вишів в базах. «Zaporizhzhia National University» (офіційна назва англ. мовою) в Scopus і WoS відтепер відображається в сервісі Покажчик профілів організацій на платформах, що дозволить підвищити певною мірою рейтинг та видимість ЗНУ на світовій науковій карті.

Наукова бібліотека підключалася до всіх онлайн-семінарів, що проводились спеціалістами від компанії Clarivate Analytics: 10 (українською мовою), 70 (російською мовою).

Для науково-педагогічних працівників, магістрантів ЗНУ працівниками відділу автоматизації наукової бібліотеки проводяться тренінги з користування сервісами та інструментами платформи WoS.

Для впровадження цифрового ідентифікатора об’єктів DOI підготовлено інформаційний пакет, розроблено технологічну карту надання DOI випускам наукових фахових видань ЗНУ та внесення даних до єдиного міжнародного реєстру DOI агенції CrossRef за участю наукової бібліотеки. Підготовлена презентація і проведено тренінг для членів редакційних колегій наукових фахових видань ЗНУ.

Пріоритетним напрямом стала проектна діяльність для отримання додаткового грантового фінансування. Грантова історія наукової бібліотеки ЗНУ за 2017-2018 рр. налічує 10 поданих заявок міжнародним і вітчизняним фондам, 1 отриманий грант і 1 відтермінований на 2018 р. для подальшої роботи.

За пропозицією студентської ради ЗНУ у 2017 році наукова бібліотека почала працювати над переформатуванням простору наукової бібліотеки для виділення зони для студентського коворкінгу.

Проект «Відкритий простір бібліотек. Open space Library» отримав міні-грант Британської Ради (12 тис грн), що дало можливість зробити перші кроки по обладнанню відкритої зони в бібліотеці: 2 виставкові стенди, канапка, потужний WI-Fi. Зона для коворкінгу в бібліотеці сьогодні вже має своїх постійних відвідувачів – проходять заходи міжнародного відділу студради – спікінг клаб (розмови з носіями мови) кожного тижня, дискусійні та інші.

Проект «Бібліотека – відкритий інформаційний простір для навчальних закладів регіону» спрямований на створення безбар’єрного інформаційного середовища для всього Запорізького регіону на базі наукової бібліотеки ЗНУ. Проекти було подано до Організації HBCE (Harald Binder Cultural Enterprises), фонду Monsanto (Франція) та до Фонду сприяння демократії Посольства США.

Подальший розвиток ідея знайшла у проекті «Бібліотека ЗНУ – відкритий інформаційний простір регіону з інклюзії» – забезпечення рівного доступу учнів, батьків, педагогічних працівників та громадськості до інформаційних та навчально-методичних ресурсів з інклюзії наукової бібліотеки ЗНУ.

Провідним напрямом проектної діяльності бібліотеки є також пошук грантового фінансування та розробка проектів по оцифровуванню книжкового фонду. В рамках проекту «Оцифрування бібліотечних фондів «Цифрова країна» «Фонду культури та інновацій FUTURA» (Україна) було подано проект «Електронна колекція періодичних видань Наукової бібліотеки Запорізького національного університету».

Наукова бібліотека орієнтована на рекламно-іміджевую політику університету, презентуючи бібліотечний контент в інтерактивному медіа-середовищі: Facebook, Twitter, Telegram. Рекламно-іміджева діяльність була спрямована на покращення сприйняття університетською спільнотою бібліотеки. Заходи, події висвітлювались на офіційному сайті ЗНУ.

У 2017 р. повністю оновлено Веб-сайт бібліотеки (http://library.znu.edu.ua) – розроблено новий дизайн, функціональне наповнення. Робота виконана лабораторією інформаційних систем та комп’ютерних технологій ЗНУ і працівником наукової бібліотеки. Впроваджено сервіси «Віртуальна бібліографічна довідка» та «Визначення індексів УДК». Запропоновано запровадити платні послуги для сторонніх читачів щодо електронної доставки документів, оформлення бібліографічних списків відповідно до ДСТУ, надання індексів УДК.

Сьогодні наукова бібліотека готова запровадити новий сервіс на сайті – відкритий доступ до електронних ресурсів та онлайн-замовлення віддаленими користувачами через систему пошуку інформації на базі електронного каталогу. У відділеному режимі можна знайти інформацію і замовити всі видання, що надійшли в бібліотеку з 2000 року і 1/3 видань до 2000 року. Для технічного виконання таких завдань потрібно придбати спеціальну веб-сторінку програмної системи УФД/Бібліотека та збільшити потужності сервера.

Продовжується робота по ретроконверсії книжного фонду до 2000 року надходження (переведення генерального каталогу книг в електронну форму) для створення бази автоматизованого замовлення видань (в т.ч., он-лайнове), обліку книговидач та відвідувань, ведення електронного формуляра читача.

Щодо покращення матеріально-технічної бази наукової бібліотеки рішенням вченої ради ухвалено модернізувати комп’ютерний парк наукової бібліотеки шляхом закупівлі сервера, комп’ютерів, обладнання для оцифровування книжкового фонду та фонду періодичних видань (бібліотечний сканер), а також включити в План ремонтних робіт на 2018/2019 навчальний рік виконання комплексу робіт з ремонту приміщень для: створення відкритої лекційної зали (к. 139) та зони для студентського коворкінгу (хол наукової бібліотеки, к. 135), відновлення читального залу суспільної літератури та наукової періодики (к. 137), ліквідація аварійного стану приміщень книгосховища (к. 21, 22).

За рік фондами та послугами наукової бібліотеки користувались науково-педагогічні працівники та студенти ЗНУ та економіко-правничого коледжу, аспіранти, (сторонні): загальна кількість користувачів університетської книгозбірні становить понад 12 тис. Система обслуговування користувачів наукової бібліотеки ЗНУ орієнтована як на внутрішнього, так і на зовнішнього користувача. За рік кількість відвідувань склала 400 039, в т.ч., структурних підрозділів бібліотеки – 222 769, масових заходів – 16 018, кількість звернень до сайту – 161 252. Студенти та викладачі отримали з фондів наукової бібліотеки 700 188 прим. книжкових та періодичних видань, в т.ч., з електронної бази – 66 594 електронних видань.

 

Ніна Чала,

директор наукової бібліотеки

 

 

 

Схожі новини