Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Співробітники наукової бібліотеки ЗНУ підготували виставку до Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги

Співробітники наукової бібліотеки ЗНУ підготували виставку до Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги

Співробітники наукової бібліотеки ЗНУ підготували виставку до Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги
08.05.2018 13:50 Все Головні новини Наукова бібліотека виставка до Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги

До Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні наукова бібліотека підготувала книжкову виставку «1939-1945. Ніколи знову» (2-й навчальний корпус, хол наукової бібліотеки). Сторінки книг відкривають пам'ятні події воєнного лихоліття.

В основу збірки «Друга Світова війна в історичній пам'яті України (за матеріалами Українського інституту національної пам'яті)» (Київ-Ніжин, 2010) покладено ідею боротьби Українського народу за власну Державу, яка не припинялась з поразкою національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. Через відсутність незалежної української держави українці опинились по різні сторони фронту. У запропонованій книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р., і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р.

«Є дві правди. Одна дійсна, реальна правда. Друга – вигадана, неіснуюча, така, якою хотіли б її бачити. Вона вважатиметься за дійсну, а дійсна – за ворожий наклеп». Ці слова з «Щоденника» Олександра Довженка якнайкраще ілюструють книгу доктора історичних наук, професора ЗНУ Федора Турченка «Міф про «Комбата» очима історика» (Запоріжжя, 2017). У книзі розглядаються різноманітні версії появи відомої фотографії «Комбат» Макса Альперта, описуються пошуки прототипу, місця, часу і обставин фотографування. Увага акцентується на аналізі достовірності документів, правдивості інформації, наведеної в публікаціях журналістів і свідченнях ветеранів.

В основу історичного науково-документального дослідження Василя Устименка «У кожного своя правда. Істина одна. Корюківка: довічний біль» (Київ, 2013) покладено великий обсяг джерел, архівних матеріалів, розповідей очевидців трагедії в містечку Корюківці, що на Чернігівщині. У матеріалах до Нюрнберзького процесу Корюківську трагедію визначено як найбільше масове знищення місцевого мирного населення на окупованих територіях за весь період Другої світової війни.

Окремий розділ виставки «Сповіді, обпалені війною» представляє спогади про війну та про підневільну працю в час Другої світовій війни.

У виданні «Спогади-терни. Про моє життя німецьке...: Спогади про перебування на примусових роботах у нацистській Німеччині» ( 2008). вміщено спогади, сучасні листи та короткі автобіографії колишніх примусових працівників у нацистський Німеччині – остарбайтерів-українців.

Документальний нарис запорізького журналіста Віктора Педака «Дякуємо і мертвим, і живим. Свідчення людяності під час війни 1941-1945 рр.» (Дніпропетровськ, 2007) про долі остарбайтерів, котрі під час війни опинилися в Німеччині. На багатьох прикладах автор доводить, що такі людські якості як порядність, здатність розуміти чужу біду є у важкі хвилини визначальними.

Темою книжки «Зі Сходу на Захід» (Київ, 2000) є спогади Антоніни Демчини. Юною дівчиною вона була вивезена з Сумщини в нацистську Німеччину. Голод і холод, постійні знущання і несподівані співчуття – все це пережила авторка. А залишившись живою після пекла, вирішила розповісти світові. Щоб люди пом’ятали цю сторінку історії.

Зал електронних ресурсів наукової бібліотеки (2-й навчальний корпус, кімн. № 126) запрошує на перегляд візуальних матеріалів. Український інститут національної пам’яті підготував набір інтерактивних карток «Україна в роки Другої світової війни (1939-1945)» (http://www.memory.gov.ua/news/nabir-interaktivnikh-kartok-ukraina-v-roki-drugoi-svitovoi-viini-1939-1945). Картки містять інформацію про ціну, яку заплатили українці в боротьбі з нацизмом, перебуваючи не тільки в Червоній армії, а й у лавах Об’єднаних Націй. Матеріали розкривають тему злочинів проти людяності обох тоталітарних систем – сталінської комуністичної та гітлерівської нацистської.

Інформацію про всі книги, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог. Запрошуємо до університетської книгозбірні!

 

Наукова бібліотека

 

 

Схожі новини