Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ впроваджують грантовий проект із поліпшення журналістської освіти

У ЗНУ впроваджують грантовий проект із поліпшення журналістської освіти

У ЗНУ впроваджують грантовий проект  із поліпшення журналістської освіти
13.09.2018 10:12 Все Головні новини Факультети Журналістики Грантова діяльність проекти ЗНУ журналістська освіта ЄС

Як відомо, Запорізький національний університет нещодавно виграв грант ЄС за програмою ERASMUS+ на поліпшення журналістської освіти. Організатори цього проекту поділилися детальною інформацією про модель реалізації їх освітніх ідей.

Для початку варто відзначити, що грант працюватиме за програмою ERASMUS+ КА2 Capaсity Building in Higher Education. Він увійшов до міжнародного наукового консорціуму разом із дев'ятьма українськими вишами (у їх числі – Київський, Чернівецький і Львівський національні університети, Український католицький університет), а також університетами Ба Спа (Великобританія), Адама Міцкевича (Польща), Ліннауе (Швеція) і Дублінський інститут мистецтва, дизайну та технологій, Ірландія). Координатор проекту – британський університет.

Офіційна назва проекту – «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесності и розвиток професіоналізму» («Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism»). Тому в складі консорціуму, крім вишів, можна побачити професійні організації – Мережу етичною журналістики (Ethical Journalism Network, Великобританія), Європейську асоціацію журналістських тренінгів (European Journalism Training Association, Нідерланди), WUS (World University Service, Австрія) і «Громадське Радіо» (Україна). Із нашого боку партнерами є також Міністерство освіти і науки України та Українська асоціація студентів.

Цього року конкуренція на отримання міжнародної допомоги за програмою Erasmus+ Capacity Building in Higher Education була високою, як ніколи: із 874 заявок з усього світу було профінансовано лише 118.

Загальна сума гранту на консорціум становить майже 800 тисяч євро (на кожен із українських вишів припаде від 40 до 50 тисяч євро). Термін виконання всього проекту – із 15 листопада 2018 по 15 листопада 2021 року.

Як ЗНУ вдалося стати учасником такого престижного проекту, розповіли члени робочої групи зі сторони ЗНУ: доцент Катерина Сіріньок-Долгарьова і докторант ЗНУ, викладач вишу Олена Тупахіна.

Керівник міжнародного відділу ЗНУ в 2007-2013 роках, доцент кафедри німецької філології і перекладу Олена Тупахіна зазначила, що Запорізький національний університет має довгу й успішну історію участі в рамкових програмах під егідою Євросоюзу. Початок співпраці поклав міжнародний проект програми TEMPUS/TACIS "Іноземні мови й сучасні технології" (1995-1998 рр.), завдяки якому було організовано дистанційне навчання запорізьких студентів в університеті Руана (Франція). Тоді навіть провідні українські виші лише планували зарубіжні контакти, і в ЗНУ пишаються тим, що з того часу університет брав найактивнішу участь у всіх стадіях реалізації в Україні програм TEMPUS/TACIS, SOCRATES ERASMUS, ERASMUS MUNDUS і рамкової програми ERASMUS+, яка прийшла їм на зміну.

«Програми TEMPUS/TACIS та TEMPUS були націлені на структурні інституційні зміни в українській освіті – перехід на Болонську систему, створення навчальних центрів, впровадження нових технологій, – розповідає Олена Володимирівна. – Загалом у рамках цих програм ЗНУ реалізував 12 проектів. Ми були одним із пілотних вишів із впровадження інформаційних технологій в управління вищими навчальними закладами (у результаті на всіх факультетах уже з 2005 року облік оцінок, особистих справ студентів та іншої документації вівся не в паперовому, а електронному вигляді) та створення загальноукраїнської мережі регіональних консультаційних центрів з питань кредитно-модульної системи. За допомогою європейського фінансування ми вдосконалювали методики підготовки вчителів іноземних мов, відкрили Центр фандрайзингу, створили спеціальну службу для студентів, які бажають взяти участь у міжнародних академічних обмінах. А завдяки проекту TEMPUS "MBA-IT", на факультеті менеджменту було розроблено й впроваджено навчальну програму «Магістр ділового адміністрування», яка повністю відповідала галузевим європейським стандартам й давала змогу отримати європейський диплом із бізнес-адміністрування та інформаційних технологій у Вищій школі менеджменту м. Легніце в Польщі".

Один із найбільш цікавих і резонансних проектів ЗНУ в рамках програми TEMPUS-QATMI (2009-2012 рр.) був спрямований на вдосконалення стратегій інтернаціоналізації вишів на пострадянському просторі.

Пріоритетами програми SOCRATES ERASMUS, у якій ЗНУ брав участь із 2003 року, були вже змістовні аспекти навчання і мобільність студентів. «Перший такий проект, "Європейські перспективи соціальної інклюзії", дав нам змогу вже на початку 2000-х готувати майбутніх фахівців у галузі соціальної інклюзії за стандартами європейської магістратури: англійською мовою, за кредитно-модульною системою, з обов'язковим закордонним стажуванням й за безпосередньою участю іноземних викладачів. 15 років тому таких програм в Україні майже не було, – продовжує Олена Володимирівна. – А у 2010-2015 роках університет виборов два гранти з мобільності за проектами Erasmus Mundus Action 2 – ELECTRA та HUMERIA. Тоді близько сотні студентів та викладачів взяли участь у – підкреслю – довгострокових стажуваннях за кордоном: студенти там навчалися від семестру до року, викладачі - три місяці».

Як розповідалось вище, у 2014 році TEMPUS та ERASMUS MUNDUS об'єдналися в програму ERASMUS+ із кількома провідними напрямками: КА1 (навчальна мобільність), КА2 (розвиток потенціалу навчальних закладів) і програма імені Жана Моне (розвиток європейських студій). ЗНУ використовує будь-яку можливість поборотися за участь у проектах із усіх трьох напрямків. І перемагає.

Зокрема, у напрямку КА1 на основі двосторонніх договорів він співпрацює із 7 європейськими вишами. За програмою імені Жана Моне реалізує два 3-річних проекти. У рамках першого – із розвитку європейської проектної культури – охочих навчають правильно писати ефективні грантові заявки, адмініструвати проекти і багатьом іншим супутнім тонкощам. Другий під назвою "Європейські цінності у художніх текстах" стартує в цьому навчальному році. В основі його ідеї лежить поняття EUVOLIA – нормальний баланс води, необхідний для повноцінного функціонування живих організмів. “Як у природі життя неможливе без води, так у суспільстві воно неможливе без літератури, – говорить Олена Тупахіна. – І цей підхід ми хочемо впровадити для навчання майбутніх учителів незалежно від предмету, який вони будуть викладати. Математики та біологи можуть бути прекрасними фахівцями, але внутрішньо байдужими до власного розвитку. Ми ж хочемо орієнтувати їх у бік європейських цінностей».

Ну, а третій напрямок ERАSMUS+ – КА2 представлено отриманим у складі консорціуму грантом «Журналістська освіта Задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесності и розвиток професіоналізму».

Останніми роками спостерігається криза журналістської освіти: в Україні більше 20 закладів вищої освіти факультетів відповідної спеціалізації, а в наборі студентів видно «провал». Для цього є різні причини.

Як розповіла член робочої групи від вишу, доцент Катерина Сіріньок-Долгарьова, протягом трьох років реалізації проекту відбудуться навчальні візити до зарубіжних партнерів і перехресна оцінка сучасних українських програм на факультетах журналістики, після чого будуть розроблені більш 20 бакалаврських і магістерських програм, які відповідають стандартам ЄС, і проведена їх апробація. «Родові гнізда» акул пера і мікрофона отримають нове обладнання і ліцензоване програмне забезпечення. Для абітурієнтів пройдуть дні відкритих дверей. Для всіх громадян будуть розроблені, випробувані і запущені дистанційні курси медіаграмотності. Наприкінці, після підбиття підсумків, нові програми будуть рекомендовані Міністерству освіти і науки України для впровадження їх у всіх вишах, що займаються підготовкою журналістів.

«Наша участь в цьому проекті не є випадковою, – говорить Катерина Григорівна. – За моніторингом організації "Детектор медіа", минулого року наша освітня програма бакалаврського рівня була на першому місці серед українських. По-друге, на базі ЗНУ провели серію тренінгів для викладачів, котрих навчали соціологічним, психологічним та глибинним лінгвістичним підходам, без яких складно уявити європейську журналістику. Із 2014 року на базі ЗНУ працює «Південно-український центр медіаграмотності», створений за допомогою Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Для міжнародної спільноти дуже важлива "історія консорціумів" вишу з партнерами – чим вона усталеніша, тим краще. Оскільки ми плідно співпрацювали на попередньому проекті з університетами Чернівців, Києва, Львова, Сум, то й отримали запрошення взяти участь зараз. Хоча шлях до залучення нікому не заборонений. Наприклад, у нашому проекті приватний Рівненський університет та Маріупольський державний університет – "новачки", які будуть набиратися досвіду.

Дуже важлива командна робота, коли учасники добре розуміють як спільну мету, так і окремі етапи підготовки, розробки, впровадження, моніторингу якості, а також – хто за що відповідає. Члени консорціуму прописали всі необхідні кроки, тримали зв’язок по Skype, додавали якісь деталі, а тоді англійці зводили все до купи. До речі, усе керівництво здійснюється британськими менеджерами й адміністраторами, які будуть перевіряти якість виконання проекту».

До участі в проекті будуть активно залучатися і студенти ЗНУ: вони візьмуть участь в опитуваннях щодо очікувань, у спільних тестуваннях освітніх новинок, нададуть на них відгуки тощо.

До слова, при ЗНУ для отримання зворотного зв’язку зі своїми вихованцями і поліпшенням їх взаємовідносин із роботодавцями створюється асоціація випускників факультету журналістики:

https://goo.gl/forms/YFgdwVHm6NBAJmlY2

Геннадій Васильчук, проректор ЗНУ з наукової роботи:

«Відділ міжнародних зв'язків існує з моменту створення університету, тобто більше 30 років. Там здійснюється робота за багатьма напрямками, починаючи від протокольної діяльності (підготовка та проведення наукових конференцій, зустріч іноземних делегацій тощо) до надання допомоги викладачам і студентам у пошуках можливостей міжнародної співпраці, оформленні та перекладі необхідних документів, супроводі та підготовці планів та пропозицій.

Сучасний університет не може існувати без проектної та грантової діяльності, тому два роки тому в ЗНУ було створено відповідний відділ.

На кожному факультеті є заступник декана з міжнародної діяльності та проектний менеджер. Інформація про різноманітні форми міжнародної співпраці відкрита для всіх зацікавлених викладачів та студентів».

Юрій Каганов, проректор з науково-педагогічної роботи ЗНУ:

«Проектна діяльність на сьогодні є одним із пріоритетів розвитку ЗНУ в напрямку регіонального європейського вишу. Завдяки програмі Erasmus+ ми прагнемо адаптовувати зміст освітнього процесу до європейських практик, підвищувати академічну мобільність студентів, аспірантів і викладачів, формувати проектну культуру в університеті, а зрештою, посилювати мотивацію студентів і викладачів до творчої діяльності.

У силу тривалої ‘’залізної завіси’’ між Сходом і Заходом досі відчувається розрив між сталими академічними традиціями української вищої школи та європейською системою організації наукової та освітньої діяльності. Проекти Erasmus+ допомагають створювати сучасний інтегрований освітньо-науковий простір».


Факультет журналістики та ФІФ

 

 

 

Схожі новини