Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Правники ЗНУ долучилися до обговорення теми протидії корупції в Україні та Республіці Польщі

14.09.2018 16:01 Все Головні новини Факультети Юридичний Юридичний факультет міжнародна діяльність наукова діяльність круглий стіл

Тринадцятого вересня на юридичному факультеті ЗНУ провели засідання круглого столу на тему «Протидія корупції у галузі публічно-правових відносин: досвід України та Республіки Польща» за участю професора, доктора Томаша Шишлака з Вроцлавського університету Республіки Польща.

Під час цього заходу було відзначено, що, згідно із CPI 2018, порівняно з Україною, яка обіймає 134 місце, Польща знаходиться на 36 місці. Відповідно актуально вивчити її досвід в галузі попередження корупції для покращення правопорядку в нашій країні, який відзначається стійкими позитивними трендами з 2005 р., коли з ініціативи політичної сили «Право і справедливість» послідовно впроваджувалися антикорупційні реформи. Професор Томаш Шишлак наголосив, що правосвідомість пересічних поляків переважно налаштована на доброчесне вирішення питань реалізації їхніх прав і свобод, а тому вони уникають застосування механізмів неправомірних вигод для досягнення своїх життєвих цілей.

Зокрема, у галузі освіти корупція відсутня, проте в галузі підприємницьких інтересів, а особливо з питань отримання вигод від закупівель за кошти публічних бюджетів, проблема протидії корупції жевріє та перебуває під особливим контролем низки антикорупційних органів.

Система цих органів є однією із сильних сторін протидії корупції в Польщі. Зауважено, що до неї належать Центральне антикорупційне бюро (2006 р.), МВС – підрозділи внутрішньої безпеки та департамент з боротьби з корупцією Управління з кримінальних справ національної поліції, Агенція внутрішньої безпеки (аналог вітчизняного СБУ), Вища ревізійна палата (у сфері публічних фінансів), Уповноважений з боротьбі з хабарництвом при Управлінні Прем’єр-міністра (з 2003 р.), а також відділи з протидії корупції у ключових міністерствах – МО, МОЗ, МЗС та ін.

Доповідач наголосив, що українська діаспора впливає на трансформації правової системи Польщі, наприклад, змінюється законодавство і зміцнюється система управління в галузі ринку праці і соціального  захисту громадян для недопущення використання корупційних схем для легалізації трудової діяльності українців (отримання дозволів на роботи, посвідчень на проживання та ін.).

На прохання студентів також обговорили низку питань особливостей вищої освіти в Польщі, зокрема визначено строки здобуття освітніх рівнів: бакалавра – 3 роки, магістра – 2 роки, доктора філософії/наук – 4 роки;  приділили увагу питанню нострифікації освітніх документів тощо.

Цей захід реалізовано у рамках плану на 2018 р. проектів з визначення науково-методичного обґрунтування забезпечення ефективності та результативності реалізації положень Закону України «Про запобігання корупції» та навчально-наукової лабораторії дослідження проблем службового права ЗНУ і НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрНУ.

Висловлюємо щиру подяку професору доктору Томашу Шишлаку за його ґрунтовну допомогу у вивченні досвіду антикорупційної роботи в Польщі, ґрунтовні аргументи під час дискусії щодо мінімізації корупції в Україні, а також за щирі відповіді на запитання студентів й налаштованість на продовження подальшої плідної співпраці з фахівцями нашого факультету.

Юридичний факультет