Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / До Дня працівників освіти наукова бібліотека ЗНУ презентує книжкову експозицію «ЗНУ: крок за кроком»

До Дня працівників освіти наукова бібліотека ЗНУ презентує книжкову експозицію «ЗНУ: крок за кроком»

До Дня працівників освіти наукова бібліотека ЗНУ презентує книжкову експозицію «ЗНУ: крок за кроком»
04.10.2018 16:00 Все Головні новини Наукова бібліотека виставка оновлення експозиції

У першу неділю жовтня в Україні відзначають День працівників освіти. Колектив наукової бібліотеки щиро вітає освітян Запорізького національного університету і до цієї події дарує нашим шановним колегам історичну експозицію «ЗНУ: крок за кроком». Експозиція є новим доповненням ювілейної виставки до 120-річчя бібліотечного фонду «Перлини бібліотечного фонду. Видання минулих століть» (хол наукової бібліотеки).

Серед майже 928 тисяч примірників навчальних, наукових, художніх видань є особлива, раритетна частина фонду – старовинні видання: унікальні твори XVIII–XX століття – до переліку яких на сьогодні входять 9 056 примірників прижиттєвих видань класиків української та зарубіжної літератури, діячів української науки, культури, енциклопедії, довідкової та наукової літератури, періодичних видань ХІХ ст.

Наукова бібліотека ЗНУ входить до «Реєстру бібліотек ВНЗ – фондоутримувачів рідкісних і цінних видань». База даних «Рідкісна книга» електронного каталогу подає бібліографічну інформацію про всі видання.

Книжкова експозиція «ЗНУ: крок за кроком» дає змогу реконструювати історичне середовище освітянських закладів, які передували і створювали умови для виникнення Запорізького національного університету.

Унікальний фонд наукової бібліотеки – це книги, які накопичували декілька поколінь бібліотек різних освітянських закладів. У спадок бібліотеці ХХІ століття залишились книжки бібліотеки Олександрівської жіночої гімназії, відкритої у 1897 році. Гімназистки вчилися за посібником: Дрентельнъ Н. С. «Пособіе для практическихъ работъ по физикъ : въ средней школъ; съ вопросами для упражнения» (Санкт-Петербург, 1908). Посібник містив узагальнення досвіду з організації практичних робіт з учнями і був одним з перших посібників з даного питання.

У 1919-1921 pp. книжкове зібрання формується вже як фонд бібліотеки Олександрівської вчительської семінарії, у 1930-1933 pp. – Запорізького інституту народної освіти. Одна з цікавинок колекції цих років – прижиттєве видання книги українського філолога, дослідника і видавця численних пам'яток давньої й середньовічної української літератури Перетця Володимира Миколайовича (1870–1935) «Исследования и материалы по истории старинной украинской литературы XVI - XVIII веков» (Ленинград, 1928).

Із 1933 р. починає функціонувати бібліотека Запорізького державного педагогічного інституту. Розділ книжкової експозиції цього періоду представляє одну з найкращих праць засновника наукової алгебраїчної школи Граве Дмитра Олександровича (1863–1939) «Трактат з алгебраїчного аналізу. Т. 2 Історичний огляд» (Київ, 1938).

Про всі ці історичні періоди формування бібліотечного фонду, про меценатів та дарувальників свідчать печатки, екслібриси, позначки та дарчі надписи на книжках. Вони можуть стати початком дослідження. Пропонуємо нашим студентам, магістрантам, науково-педагогічним працівникам, аспірантам здійснити наукові розвідки історії цих книг та долі їх власників.

Виставка триватиме протягом усього навчального року. Запрошуємо всіх бажаючих у книгозбірню вишу ознайомитися з експозицією і послухати захопливу розповідь про життя унікальних книжкових видань, за якими навчалось не одне покоління.

 

Наукова бібліотека

 

Схожі новини