Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студентам-першокурсникам економічного факультету прочитали лекцію з академічної доброчесності і академічного письма

Студентам-першокурсникам економічного факультету прочитали лекцію з академічної доброчесності і академічного письма

Студентам-першокурсникам економічного факультету  прочитали лекцію з академічної доброчесності і академічного письма
09.10.2018 13:03 Все Головні новини Факультети Економічний Лекція з академічної доброчесності і академічного письма

8 жовтня для студентів першого курсу економічного факультету була організована лекція з академічної доброчесності, яку підготували і провели проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук та кандидат технічних наук, доцент кафедри комп’ютерних наук математичного факультету Наталія Кеберле.

Відзначимо, що  керівництво й колектив університету докладає багато зусиль, аби першокурсники якнайшвидше адаптувались до навчання та  познайомились із можливостями, які надає  для самоосвіти й розвитку Запорізький національний університет. З цією метою на всіх факультетах вишу упродовж перших місяців навчання заплановані лекції для студентів першого курсу від представників ректорату ЗНУ і викладачів, на яких йтиметься про основи академічної доброчесності та академічного письма. Відзначимо, що ці заходи проходять в рамках участі ЗНУ разом з 9-ма іншими вишами України у Проекті сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP), спрямованому на системні зміни в українській вищій освіті, зокрема створення широкої суспільної підтримки принципів доброчесності в академічному середовищі, пояснення їх важливості всім учасникам освітнього процесу, формування нових правил і цінностей всередині самих університетів, впровадження міжнародних практик академічної доброчесності в Україні. Проект реалізується за сприяння Американських Рад з міжнародної освіти за підтримки Міністерства освіти і науки України. Керівником цього проекту у ЗНУ є  проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук. Так, він відзначив, що проведення таких лекцій є  заходом наукової комунікації, а університет готовий створювати всі умови для плідного навчання молоді. «Сподіваюсь, що академічна доброчесність стане традицією у ЗНУ і внутрішньою потребою кожного студента», – зазначив він.

Під час лекції студенти мали змогу дізнатись, що таке академічна доброчесність, для чого вона потрібна, які можуть бути наслідки порушення її правил і принципів. Так, за різними визначеннями академічна доброчесність є сукупністю морально-етичних та нормативно-правових принципів, якими керуються учасники навчального процесу. Серед них: чесність,точність, підзвітність, справедливість, гуманність, прозорість, відповідальність, колегіальність, довіра і повага.

Також студентам розповіли про основні форми  проявів академічної недоброчесності: плагіат, самоплагіат, списування, академічний саботаж, академічне шахрайство, фабрикація, фальсифікація, хабарництво, тошо.

Геннадій Миколайович детально пояснив що передбачає дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти, що не є плагіатом (загальновідомі факти, ідіоми, державна символіка, офіційні документи та інш.), які є позитивні причини не «плагіатити»,  які є ознаки плагіату  за Законом України «Про вищу освіту» та за Законом України «Про авторське право і суміжні права». До того ж, він дав поради як уникнути плагіату, як правильно використовувати цитати, як робити посилання на джерела інформації в магістерських та бакалаврських роботах.

Крім того, Геннадій Васильчук нагадав, що за порушення академічної доброчесності студенти можуть бути притягнені до академічної відповідальності (повторне проходження оцінювання, відрахування, позбавлення академічної стипендії, позбавлення пільг з оплати навчання, тощо). Він також відзначив, що вже розпочато перевірку кандидатських дисертацій на плагіат, а в наступному році планується запровадження антиплагіатних перевірок дипломних робіт. Це потрібно для того, щоб студенти розуміли, для чого вони навчаються у виші.

Для  прикладу студентам був наведений закордонний досвід успішного функціонування  академічної доброчесності у системі освіти та впровадження кодексу доброчесності у західних вишах. До речі, у ЗНУ також йде активна робота  над розробкою і впровадженням кодексу доброчесності у виші. Прийняття цього кодексу, на думку проректора з наукової роботи ЗНУ, допоможе зробити правильний крок на шляху перетворення ЗНУ на європейський виш. 

В рамках цього заходу також перед студентами виступила кандидат технічних наук, доцент кафедри комп’ютерних наук математичного факультету Наталія Кеберле, яка  розповіла про основи академічного письма, відмінності, особливості підготовки і написання різних видів наукових робіт: монографій, статей, есе, дипломних і курсових робіт, рефератів, тез, дослідницьких пропозицій, рецензій, оглядів, лекцій, дисертацій, анотацій  та інше. «Якісна мова, якісний стиль письма – це візитівка особи», - наголосила науковець. Нагадала лектор і про важливість навичок оратора, лідерських якостей і впевненості у собі під час виступів на публіці. Також вона звернула увагу, що за допомогою навичок академічного письма, студенти можуть презентувати власні дослідження за кордоном, брати участь у програмах обміну, мандрувати і досліджувати світ.