Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті ЗНУ провели десяті, ювілейні, «Новицькі читання»

На історичному факультеті ЗНУ провели десяті, ювілейні, «Новицькі читання»

24.10.2018 10:40 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет наукова діяльність конференція «Новицькі читання»

Днями на базі історичного факультету Запорізького національного університету провели Всеукраїнську наукову конференцію «Х Новицькі читання». Серед її організаторів були Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького, Національний заповідник «Хортиця»,Запорізький національний університет, зокрема його історичний факультет, Запорізький краєзнавчий музей, Запорізька обласна організація Всеукраїнської спілки краєзнавців, Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, а також – Програма ім. Ковальських Канадського інституту українських студій.

Усього виявили бажання взяти участь у заході 57 учасників – представників провідних вишів України.

На початку пленарного засідання із привітальними словами до його учасників звернулися проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, почесний доктор ЗНУ, заступник голови правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Валерій Козирєв, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Хортиця» Тетяна Лисенко.

Вони наголосили на важливості таких зустрічей, адже вони надають можливість координувати зусилля представників історичної науки задля створення максимально правдивої і багатогранної історичної парадигми. Зокрема, учасники товариства ім. Я. Новицького виступають лідерами у галузі етнографічних досліджень у Запорізькому регіоні, а основу цієї структури складають саме науковці ЗНУ, у тому числі активно долучають до роботи молодь. Окрім того, вони займаються популяризацією етнічної історії рідного краю і доносять результати власних розвідок до широких кіл суспільства.

Крім того, ця зустріч для вітчизняних науковців-істориків стала особливою: цього року проходять Х, ювілейні, Новицькі читання. Про це присутнім нагадав Валерій Козирєв, побажавши плідної роботи учасникам конференції.

До привітань приєднався і декан історичного факультету Володимир Мільчев. Крім того, Володимир Іванович виступив перед аудиторією з науковою доповіддю «Тактика гайдамацьких рейдів запорожців у XVIII ст.».

Завідувач відділу історії Національного заповідника «Хортиця» Олександр Мірущенко у своєму виступі тему «Політики кальміуських полковників на східних землях Вольностей у XVIII ст.». Старший науковий співробітник відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Владислав Грибовський висвітлив у своєму виступі таку тему, як «Кримські чабанські коші ХVI – ХІХ ст.: спроба типології».

Усі виступи стали предметом активного обговорення учасників конференції, що засвідчило актуальність обраних науковцями тем.

Далі робота наукового зібрання продовжилася під час секційних засідань. Під час конференції її учасники розглянули такі актуальні на сьогодні історичні теми, як: «Запорозько-російські взаємини періоду «кримської доби» (1709/11–1734 рр.) у вітчизняній історіографії середини XIX - початку XX ст.», «Особливості релігійних вірувань населення південноукраїнських козацьких військ постсічового періоду», «Козацьке судноплавство як засіб освоєння Південного Подніпров’я 16-18 століття», «Доля постраждалих від нацистських переслідувань остарбайтерів – жителів Михайлівського району Запорізької області в роки радянсько-німецької війни 1941–1945 років в усно історичних дослідженнях», «Наративні джерела з історії початкового етапу сучасного воєнного російсько-українського конфлікту на сході України.» тощо.

Після підбиття підсумків конференції й обговорення перспектив подальшої співпраці учасники «Новицьких читань» мали змогу завітати з екскурсією до запорізьких музеїв.

Науковці – учасники конференції подякували її організаторам і відзначили незмінно високий рівень проведення цього заходу, його інформативну насиченість і корисність у справі об’єднання зусиль вчених задля спільного дослідження вітчизняної історії.

Фотогалерея: