Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ЗНУ взяли участь у засіданні круглого столу «Коли наука піде в народ? Роль публічних інтелектуалів»

Науковці ЗНУ взяли участь у засіданні круглого столу  «Коли наука піде в народ? Роль публічних інтелектуалів»
29.10.2018 12:47 Все Головні новини Факультети Журналістики Університет науково-дослідна частина Український міжуніверситетський шекспірівський центр наукова діяльність засідання круглого столу

Одним із найцікавіших заходів цьогорічної Запорізької книжкової толоки стало проведене 28 жовтня 2018 року засідання круглого столу про роль публічних інтелектуалів у сучасному суспільстві «Коли наука піде в народ?».

Модератором заходу cтала начальник Українського міжуніверситетського шекспірівського центру науково-дослідної частини Запорізького національного університету, професор Наталія Торкут, а її візаві були заступник Міністра освіти і науки України, доктор фізико-математичних наук, професор Максим Стріха та доктор філософських наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Вахтанг Кебуладзе.

Основні проблеми, які обговорювались учасниками заходу, стосувались ролі науки в сучасну епоху інформаційних технологій. Зокрема, виникнення інтернету призвела до активного прояву так званого «синдрому Даннінга-Крюгера», коли, отримавши будь-яку інформацію, людина починає вважати себе фахівцем з певної галузі, яким насправді не є. І тому, за словами Максима Стріхи, наука не повинна замикатися в академічних кабінетах, у так званій  «вежі зі слонової кістки», а повинна «йти в народ» і здійснювати свою просвітницьку місію.

Не менш цікавою виявилась дискусія щодо ролі інтелігенції та публічних інтелектуалів у сучасному суспільстві. На думку Вахтанга Кебуладзе, саме поняття «інтелігенція» як соціального прошарку суспільства є фактично витвором радянської, а потім російської системи. Оскільки в інших мовах світу таке поняття взагалі відсутнє, за виключенням польської. Інтелігенція як колективне уявлення маркує, насамперед, колективну свідомість.

А там, де є колективне, нівелюється особисте, втрачається свобода думки. Тому наш соціум наразі потребує саме публічних інтелектуалів, які наділені свободою суджень, можуть вільно висловлювати свої думки та доносити їх до суспільства. І тут дуже важливою є роль університетів. Вони повинні стати тими самими комунікаційними майданчиками, що забезпечать формування цього інтелектуального простору та залучать до нього найбільш активних представників, у першу чергу, прогресивну молодь.

Ці та інші питання, які піднімали учасники засідання круглого столу, викликали велику зацікавленість у науковців Запорізького національного університету, які брали участь у заході. Це: начальник науково-дослідної частини Вікторія Меняйло, професор Людмила Бухаріна, доценти Юрій Черняк, Віктор Шишкін, Олена Тупахіна, Станіслав Черкасов, молоді учені Катерина Касьян, Олександра Усенко та інші.

У нашому виші вже стало доброю традицією запрошувати на лекції публічних інтелектуалів. Тому, користуючись нагодою, Наталія Торкут та Вікторія Меняйло від імені ректорату запросили відомого філософа та перекладача Вахтанга Кебуладзе до Запорізького національного університету. Його попросили прочитати публічну лекцію для викладачів та провести майстер-класи для студентів та аспірантів ЗНУ.

Науково-дослідна частина