Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Фахівці ФСУ поділилися із представниками шкіл методами запобігання профвигоранню

Фахівці ФСУ поділилися із представниками шкіл методами запобігання профвигоранню

Фахівці ФСУ поділилися із представниками шкіл методами запобігання профвигоранню
06.11.2018 10:38 Все Головні новини Факультети Соціології та управління профілактика професійного вигорання

Представники факультету соціології та управління ЗНУ організували низку тренінгових занять для викладачів шкіл м. Запоріжжя в рамках проекту «Громадський колегіум». Зокрема, кандидат психологічних наук, доцент кафедри соціальної філософії та управління Ганна Бойко провела практичне заняття «Профілактика професійного вигорання».

Окреслюючи завдання тренінгу, Ганна Бойко запропонувала присутнім в аудиторії викладачам певні правила спілкування, а саме: активно долучатися до роботи й ділитися власним досвідом із колегами. Тож заняття розпочали із знайомства та презентації груп. Першою, демонструючи алгоритм дій, виступила сама Ганна Валентинівна. Зокрема, вона коротко розповіла про себе, зазначивши, що вже понад 15 років проводить тренінги за тематикою професійного вигорання, лідерствата та ділового спілкування в інституті підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємствах та організаціях м.Запоріжжя. Вона співпрацює з іншими науковцями, зокрема представниками Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. А от із викладачами шкіл має таку першу зустріч, отже сподівається на продовження плідної співпраці.
Під час тренінгу відбулося знайомство викладачів у групах відповідно до заданого алгоритму. Надалі кожна група мала презентувати себе як невеличкий професійний колектив. До речі, як виявилося, учасниками заходу були як викладачі, так і шкільні психологи, які мають надавати консультації та впроваджувати методи боротьби із професійним вигоранням у педагогічному колективі.
Спочатку учасників заходу познайомили із історією досліджень проблеми спочатку закордонними психологами – Гербертом Фрейденбергом та Крістіною Маслач. Вони передусім вказують на той факт, що найчастіше таке негативне явище, як професійне вигорання, трапляється саме з тими фахівцми, які працюють із людьми.
Головними ознаками емоційного вигорання є такі: негативне самосприйняття, дегуманізація, байдужість та емоційне виснаження тощо. Виявити синдром можливо за методикою В. В. Бойка («Діагностика рівня емоційного вигорання»). При цьому профвигорання не можна плутати із невідповідністю обраної професії. Тому професійне вигорання як вид емоційного вигорання притаманне вчителям, які люблять свою професію, горять справою, але, на жаль, можуть «вигорати». Факторів, які спричиняють професійне вигорання багато – власна підвищена емпатія людини, напружені відносини у колективі та із керівництвом, недостатнє матеріальне заохочення, надмірна завантаженість, неможливість особистого розвитку тощо.
Тренер надала кілька дієвих порад щодо запобігання синдрому, аби не дати йому перерости в симптоматичні прояви: безсоння, головний біль тощо. Розглядаючи методи щодо терапії профвигорання, учасники тренінгу відзначили той факт, що існує низка простих, але дієвих способів, які запобігають негативному психологічному впливу. Методи, які були запропановані для розгляду та опрацювання в межах тренінгу, розроблені як засіб короткотермінової терапії, орієнтованої на вирішення проблеми.
Фахівець також попередила, що неприпустимо допускати поглиблення синдрому до стадії виснаження та психосоматичних захворювань. Для цього існують спеціальні прийоми самостійного подолання негативних станів, на які звернула увагу присутніх тренер, а також, у деяких випадках, необхідна й допомога фахівців.
Учасники заходу насамкінець поділилися своїми позитивними враженнями від участі в тренінгу. Адже тепер вони зможуть не тільки застосовувати поради у власній практиці, а й ділитимуться досвідом із колегами. Зокрема, важливим є метод створення позитивного психологічного клімату в колективі та командна робота – як запорука профілактики профвигорання. А ще присутні відзначили як позитив, що додає мотивації їхній роботі та підтверджує усішність їх професійної діяльності, зустріч із колишніми вихованцями, випускниками шкіл, а нині – студентами ЗНУ.


Олена Хлистун