Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека підготувала бібліографічне видання до 85-х роковин Голодомору в Україні

Наукова бібліотека підготувала бібліографічне видання до 85-х роковин Голодомору в Україні

Наукова бібліотека підготувала бібліографічне видання до 85-х роковин Голодомору в Україні
22.11.2018 13:17 Все Головні новини Наукова бібліотека виставка вшанування пам’яті жертв Голодомору

У листопаді цього року Україна і весь світ вшановує 85-ті роковини однієї з найстрашніших трагедій ХХ століття – Голодомору 1932–1933 років, штучно організованого тоталітарним режимом колишнього СРСР. Безвинними жертвами цього злочину стали мільйони дорослих і дітей всіх національностей та віросповідань, які мешкали на території України.

Співробітники наукової бібліотеки ЗНУ здійснила значну роботу з бібліографічної розвідки відповідних розділів фонду та електронних ресурсів, результатом якої став бібліографічний покажчик, що вийшов в серії «До відзначення ювілейних дат на державному рівні»:

Невимовний біль України : Голодомор 1932–1933 років : бібліогр. покажч. / уклад. : О. А. Горбань, О. М. Агоян, Т. В. Рєпка ; відп. за вип. Н. М. Чала. – Запоріжжя : ЗНУ, 2018. – 86 с.

Джерельну базу видання склало 1 415 офіційних документів, монографій та навчальних посібників, авторефератів дисертацій, публікацій з періодичних, продовжуваних видань та довідкової літератури. Представлені публікації українською, російською, англійською та польською мовами, видані в Україні, США, Канаді. Всі матеріали розміщено у дванадцяти розділах, а у їх межах – за алфавітом авторів і назв публікацій. Деякі з бібліографічних описів супроводжуються анотаціями довідкового і уточнюючого характеру.

Перший, найбільший за обсягом, розділ покажчика охоплює публікації загального характеру, які розкривають різні аспекти вивчення історії голоду 1932–1933 рр. в Україні. В другому розділі подано літературу щодо правової кваліфікації Голодомору та міжнародного визнання цієї трагедії геноцидом українського народу. Третій розділ акумулює документи, які висвітлюють масштаби демографічних втрат української нації внаслідок голоду. В окремому розділі видання зібрано наукові праці зарубіжних науковців, журналістів – дослідників історії Голодомору, а також публікації про реакцію світової громадськості на цю трагедію. Окремими розділами подано спогади та свідчення очевидців, розвідки архівних документів, публікації про перебіг трагедії в окремих регіонах України, зокрема у Запорізькій області.

Науковці ЗНУ зробили неабиякий внесок  у вивчення історії Голодомору, тож окремим розділом представлено наукові дослідження представників історичного та філологічного факультетів університету, зокрема Федора Турченка, Олександра Ігнатуши, Тамари Хом’як, Ольги Стадніченко та багатьох інших.

Трагедія Великого Голоду знайшла своє відображення і в літературних творах, фольклорі, інших видах мистецтва. Окремий розділ представляє твори письменників, що увічнюють жахливі події 1932–1933 рр., а також літературно-критичні дослідження за цією тематикою. Наступний розділ покажчика представляє навчальну та навчально-методичну літературу, яка допоможе вчителям у розробці уроків та підготовці виховних заходів.

Завершують покажчик розділ, присвячений вшануванню в Україні та діаспорі пам’яті жертв голоду та розділ веб-бібліографії з посиланнями на найцікавіші ресурси мережі Інтернет, присвячені Голодомору 1932–1933 рр.

Видання створено на базі систематичного та електронного каталогів, довідково-бібліографічної картотеки статей станом на 12.11.2018 р. Вийшов покажчик друком у редакційно-видавничому відділі ЗНУ, електронний варіант розміщено в електронному архіві «Бібліографічні покажчики підготовлені науковою бібліотекою ЗНУ» на сайті http://library.znu.edu.ua//bibliograf/pokazniki/2018/golodomor-converted.pdf.

 

Наукова бібліотека

 

 

Схожі новини