Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті досліджували урбаністичні студії в Україні

На історичному факультеті досліджували урбаністичні студії в Україні

07.12.2018 13:21 Все Головні новини Факультети Історичний Історичний факультет науковий семінар міжнародна діяльність наука

Нещодавно на базі історичного факультету відбувся науковий семінар «Урбаністичні студії в Україні: міський простір та символічні образи Запоріжжя». Захід проходив у рамках реалізації міжнародного наукового проекту «Практики саморепрезентації багатонаціонального міста в індустріальну і постіндустріальну добу», який здійснюється за підтримки Програми імені Ковальських Канадського інституту українських студій Альбертського університету (Едмонтон, Канада).

Головою оргкомітету виступив декан історичного факультету Володимир Мільчев, а модератором семінару – доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергій Білівненко.

Під час семінару було винесено на обговорення наступні доповіді:

Володимир Мільчев (Запоріжжя) «Урбаністичні студії на історичному факультеті Запорізького національного університету: здобутки та перспективи»;

Євген Рачков (Харків) «Технології баз даних у дослідженні символічного простору міст України»;

Роман  Любавський (Харків) «Візуальний аналіз міського простору: джерела та методи»;

Сергій  Білівненко (Запоріжжя) «Методика та специфіка інтерв’ювання мешканців міста Запоріжжя в межах проекту ‘’Практики саморепрезентації багатонаціонального міста в індустріальну і постіндустріальну добу’’»;

Петро Бойко (Київ) «Еволюція сприйняття символічного образу Великого Запоріжжя»;

Анна Олененко (Запоріжжя) «Нова тема: Місто і природа: нотатки до екологічної історії Запоріжжя»;

Ірина Савченко (Запоріжжя) «’’Немістяни’’ в місті: практики повсякдення м. Запоріжжя кінця 1940-х – початку 1960-х років за усноісторичними  свідченнями»;

Катерина Шимкевич (Запоріжжя) «Демілітаризація міського простору».

У дискусіях взяли участь науковці різних міст України: Бойко Петро (Київ), Головко Юлія (Запоріжжя), Журба Олег (Дніпро), Загурська Марія (Одеса), Іріоглу Юрій (Запоріжжя), Константінова Вікторія (Бердянськ), Кривко Ірина (Запоріжжя), Литвинова Тетяна (Дніпро), Лобач Наталія (Запоріжжя), Молдавський Роман (Запоріжжя), Мордовськой Михайло (Запоріжжя), Отземко Олена (Донецьк), Петрова Катерина (Запоріжжя), Посохов Сергій (Харків), Савченко Ірина (Запоріжжя) та Штейнле Олексій (Запоріжжя).

Науковий семінар складався з трьох частин. Перша частина (28 листопада) семінару була присвячена обговоренню технічних питань, пов’язаних із реалізацією проекту. Зокрема, відбулись виступи організаторів проекту щодо роботи з базою даних «Символічний простір міст України», створення мультимедійних карт, анкетування та інтерв’ювання респондентів у рамках проекту тощо.

Другу частину семінару (29 листопада) присвятили роботі з матеріалами, зібраними у рамках проекту. Зокрема, учасники семінару познайомилися з матеріалами Запорізького відділення Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського НАН України, а також Запорізького обласного краєзнавчого музею.

Третя частина семінару (30 листопада) була присвячена обговоренню актуальних питань урбаністики, пов’язаних із символічним простором, культурною спадщиною та історичною пам'яттю, регіональною гуманітарною політикою, формуванням міських ідентичностей, соціокультурними аспектами посткомуністичної трансформації в Україні (на матеріалах м. Запоріжжя).

Тематичні напрямки роботи семінару:

1. Знакове середовище, комемораційні та ритуальні практики Запоріжжя (в історичному розвитку).

2. Еволюція культурного ландшафту Запоріжжя (XIX–XX ст.), наслідки соціокультурних і суспільно-політичних трансформацій кінця ХХ – початку ХХІ ст.

3.Варіанти місцевих ідентичностей, конфліктні зони та канали діалогу (запорізький вимір).

4. Візуальні образи міста: джерела та методи дослідження.

До роботи в семінарі були залучені студенти 2 курсу історичного факультету, що мали змогу ознайомитися із новітніми тенденціями урбаністичних студій в Україні.

Фотогалерея: