Новини пресслужби ЗНУ / Новини / ЗНУ долучився до заходів із нагоди святкування 150-річчя від створення Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка у Запоріжжі

ЗНУ долучився до заходів із нагоди святкування 150-річчя від створення Всеукраїнського товариства «Просвіта»     імені Т. Шевченка у Запоріжжі

Святкові урочистості до цього поважного ювілею відбулися одинадцятого грудня в обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара. Привітали запорізьких «просвітян» голова Запорізької облради Григорій Самардак, заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Владислав Мороко. Віддалено «передали вітання» зі 150-річним ювілеєм Президент України Петро Порошенко та голова Верховної Ради України Андрій Парубій.

Запорізький національний університет на заході представляли як викладачі, так і студенти. Зокрема, на свято завітали: завідувач і професор кафедри новітньої історії України історичного факультету Федір Турченко, завідувач кафедри українознавства філологічного факультету, критик, літературознавець, член Національної спілки письменників України Ольга Стадніченко, професори кафедри української літератури Валентина Кравченко та Віталій Шевченко, доценти кафедри української мови Любов Стовбур і Наталія Зубець та інші.

Під час заходу чимало активістів «Просвіти отримали відзнаки Президента – медалі «За гуманітарну участь в антитерористичній операції» . Їх вручили Вікторії Камінській, Юрію Макаренку, Анатолію Сердюку. Також нагородили медаллю «За розвиток Запорізького краю» Валентину Єршову, Юрія Щура, Оксану Яценко. Крім цього, почесними грамотами облдержадміністрації було нагороджено запорізьких просвітян Надію Дребот, Ігоря Карташова, Олексія Босейка, Родіона Павлюка, Андрія Рибальченка, Оксану Шопуйло. Варто зазначити, що Указом Президента України було нагороджено багатьох просвітян за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, багаторічну просвітницьку діяльність та з нагоди 150-річчя заснування товариства «Просвіта». Серед них – члена правління Запорізької обласної організації Костянтина Лямцева  орденом «За заслуги ІІІ ступеня».

Крім того, завідувача кафедри українознавства Запорізького національного університету, кандидата філологічних наук, доцента, доктора філософії в філології, літературного критика та літературознавця, члена Національної спілки письменників України, заступника голови Запорізької обласної організації «Просвіта» Ольгу Стадніченко нагородили відзнакою Запорізької обласної ради – орденом ,,За заслуги перед Запорізьким краєм" з нагоди 150-річчя з дня заснування культурно-освітньої громадської організації «Просвіта».

Як повідомили в Запорізькому обласному об'єднанні «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, на сьогодні майже в кожному районі діють осередки товариства, а також окремі міські осередки в Енергодарі, Мелітополі, Бердянську. Понад тисяча запорізьких громадян є активними учасниками «Просвіти». У рамках святкування 150-річного ювілею видали друком книгу про історію запорізької «Просвіти», яка буде презентована до нового року. Крім того, на базі Запорізького національного університету відбудеться науково-практична конференція, присвячена історії та основним здобуткам обласної «Просвіти».

Під час святкових урочистостей присутнім розповіли, що члени «Просвіти» також беруть активну участь у волонтерському русі, не тільки віддаючи військовим необхідні речі, а й піднімаючи бойовий дух прифронтовими концертами, проводячи просвітницьку роботу серед особового складу військовослужбовців. Запорізька «Просвіта» активно співпрацює з українцями, що опинилися за кордоном: з Товариством української мови міста Чикаго та представниками Світового Конгресу Українців. Ведеться й видавнича справа. За останні кілька років активно почали видаватися книжки, присвячені невідомим раніше сторінкам історії та поезії. Голова Запорізького осередку "Просвіта", народний депутат України Ігор Артюшенко є співавтором законів, якими встановлено мовні квоти на радіо, на підтримку українського кінематографу, книговидання, армії, закону про українську мову.

Після вітальної частини артисти академічного театру імені В.Г. Магара продемонстрували гостям виставу «Вість благая Кобзаря…». А ведучі нагадали, що саме з моменту свого заснування у 1868 році у м. Львів товариство розпочало широкомасштабну просвітницьку діяльність, зокрема було започатковано видання книжок для народу та підготовку підручників. Запорізька «Просвіта» з’явилася на теренах області на початку ХХ століття. Тоді програма товариства передбачала діяльність народного театру і кінотеатру, проведення народних свят, з'їздів і краєзнавчих походів, організацію книгозбірень, народних музеїв, публічних читалень, книгарень, друкарень.