Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / В університеті презентували спільні україно-чеські дослідження впливу забруднення повітря на здоров’я населення та навколишнє середовище

В університеті презентували спільні україно-чеські дослідження впливу забруднення повітря на здоров’я населення та навколишнє середовище

В університеті презентували спільні україно-чеські дослідження впливу забруднення повітря на здоров’я населення та навколишнє середовище
18.12.2018 09:07 Все Головні новини Факультети Біологічний Біофак екологічні дослідження

Чотирнадцятого грудня на базі біологічного факультету ЗНУ відбулось засідання круглого столу за участю українських та чеських вчених, представників органів місцевого самоврядування та громадських активістів, на якому були презентовані результати дослідження «Вплив  забруднення на здоров’я населення та навколишнє середовище в п’яти промислових містах України».

Організаторами цього заходу виступили представники громадської організації  «Екодія», Запорізької обласної філії Всеукраїнської  Екологічної Ліги, об'єднання «ЕкоКоаліція Запоріжжя» та кафедри загальної та прикладної екології  і зоології біологічного факультету ЗНУ.

Модератором заходу виступила голова Запорізької обласної філії Всеукраїнської екологічної ліги, координаторка Екокоаліції Запоріжжя Ірина Пірогова. Загалом, до заходу долучились близько сотні учасників, серед яких: координаторка проекту  в Україні Чеської екологічної громадської організації «Арніка» Катержина Крейчова, голова  центру підтримки громадян організації «Арніка» Мартін Скальский, представник Центру екологічних ініціатив «Екодія» Марина Ратушна, представник відділу токсичних речовин і відходів ГО «Арніка» (Чеська Республіка) Йітка Стракова, декан біологічного факультету Людмила Омельянчик, завідувач кафедри загальної та прикладної екології  і зоології, професор Олександр Рильський, доцент кафедри загальної та прикладної  екології і зоології ЗНУ Костянтин Домбровський, депутат Запорізької міської ради Олександр Костянтинов, а також представники обласної влади, громадськості та Запорізького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України.

Відкриваючи захід, декан біологічного факультету Людмила Омельянчик  звернула увагу учасників засідання на важливість наукових досліджень  щодо забруднення навколишнього середовища особливо в промислових містах та необхідність використати практичний чеський досвід і вироблені рекомендації для подолання цієї проблеми та збереження здоров’я населення.

Треба відзначити, що українська громадська організація «Центр екологічних ініціатив «Екодія»  разом з активістами громадської організації «Арніка» (Чеська Республіка) за підтримки експертів Хіміко-технологічного інституту в Празі (VSCHT) та ініціативи «Досить труїти Україну: коаліція «За чисте повітря»  провели унікальне дослідження впливу забруднення повітря на здоров’я населення та навколишнє середовище в п'яти промислових містах України. Під час експедиції було відібрано проби піску з дитячих майданчиків та донних відкладів, а також яйця від домашньої птиці вільно-вигульного утримання  у Кривому Розі, Дніпрі, Запоріжжі, Маріуполі та Харкові. Спеціалісти Вищої школи хімічної технології провели аналіз проб на вміст важких металів, нафтових вуглеводнів, поліциклічних ароматичних вуглеводнів та хлорорганічних пестицидів.
За словами голови Запорізької обласної філії Всеукраїнської екологічної ліги, координаторки Екокоаліції Запоріжжя Ірини Пірогової, у Запоріжжі були взяті проби донних відкладів і пісок на дитячих майданчиках (всього 28 проб). За результатами їх дослідження було виявлено, що вода у річці Суха Московка є мертвою, а в багатьох пробах піску перевищені українські екологічні стандарти щодо вмісту у грунті важких металів. Це, на думку Ірини Пірогової, є приводом передивитись стратегію розбудови дитячих майданчиків та є підтвердженням того,  що місто Запоріжжя дуже забруднене і необхідно вживати дієві ефективні заходи для зниження показників захворюваності населення. До таких заходів можна віднести: проведення більш ґрунтовного дослідження, визначення джерел забруднення,  внесення змін до екологічних програм, прибирання  піску на дитячих майданчиках та використання європейських технологій побудови дитячих майданчиків з гумовим покриттям. Крім того, модератор заходу зазначила, що паралельно з чеськими дослідженнями науковці біологічного факультету теж досліджували проби донних відкладів у річках Суха і Мокра Московка та річці Капустянка. Також Ірина Пірогова висловила переконання, що чеський досвід подолання проблем забруднення атмосферного повітря є для нас дуже корисним і з точки зору жорсткого екологічного законодавства, і відповідальності підприємств і активності громадського впливу на владу щодо активізації екологічного моніторингу.

Під час засідання експерти  громадської організації “Арніка” - Йітка Стракова (співавторка дослідження, представник  відділу токсичних речовин і відходів ГО «Арніка») та Мартін Скальський (виконавчий директор Центру підтримки громадян Арніка (Чеська Республіка) представили результати  дослідження зразків яєць домашньої птиці вільно-вигульного типу утримання, а також проект та результати дослідження зразків донних відкладів і піску  з дитячих майданчиків. Так, серед основних забрудників були виділені: 8 важких металів (цинк, кадмій, мідь, нікель, свинець, хром, миш’як, ртуть), нафтові вуглеводні (С10-С40), стійкі органічні забруднювачі (ДДТ-хлороорганічний пестицид, поліхлоровані біфеніли – ПХБ) та 4 групи стійких органічних забруднювачів (хлористі діоксини та діоксиноподібні ПХБ, гексахлорбензол- ГХБ, гексахлорциклогексан – ГХГ). Наприклад, у Запоріжжі було виявлено підвищений рівень вмісту важких металів і їх сполук. При цьому, найбільш поширеним металом є кадмій (концентрація у 5 пробах перевищила чеські екологічні нормативи), а концентрація цинку в 3 пробах відкладів також перевищила чеські екологічні нормативи. Під час презентації дослідники розповіли і про шляхи розповсюдження стійких органічних забруднень, їх вплив на репродуктивну функцію та народжуваність, про потенційні джерела діоксинів і діоксиноподібних ПХБ, вживання діоксинів у жирній їжі. Також були визначені можливі джерела забруднення. Серед них: металургійні підприємства, теплові електростанції, потенційне спільне спалювання відходів у цементних печах, гірничо-видобувна  промисловість, виробництво коксу.

Загалом, науковці зробили такі висновки:

1)     У річкових відкладах виявлено підвищений вміст важких металів. Найбільш поширеним з них є кадмій і цинк. Концентрація важких металів у кількох зразках осаду перевищує низку нормативів екологічної безпеки: чеські нормативи забруднення донних відкладів для використання на с/г угіддях, в деяких випадках українські нормативи ГДК важких металів в осадах стічних вод, що можуть використовуватись як органічні добрива та нормативи забруднення для непромислових районів за розрахунками Агентства з охорони навколишнього середовища США. Найбільш забруднені відклади виявлено у Харкові та Запоріжжі.

2)     В кількох пробах піску з Дніпра та Маріуполя вміст цинку та свинцю не відповідає чеським гігієнічним стандартам якості піску на дитячих майданчиках.

3)     В усіх досліджуваних містах спостерігається масштабне забруднення нафтовими вуглеводнями. Найвищий рівень забруднення було виявлено у Харкові та Запоріжжі.

4)     В одному зразку відкладів з Харкова та в 4 пробах піску з дитячих майданчиків в  Дніпрі знайдено залишки ДДТ.

5)     Аналіз ризиків показав, що найбільшу загрозу становить забруднення миш’яком , і в другу чергу кадмієм. Вміст миш’яку в ряді відкладів свідчить про те, що в довгостроковій перспективі він може спричинити несприятливі канцерогенні ефекти. В деяких пробах відкладів забруднених кадмієм перевищено індекс небезпеки. Це вказує на потенційні несприятливі наслідки для здоров’я . Ступінь ризику залежить від цільового використання забрудненої ділянки.

6)     У яйцях птиці вільно-вигульного утримання відібраних в Харкові, Маріуполі та Кривому Розі виявлено значне забруднення діоксинами та діоксиноподібними ПХД. Забруднення стійкими органічними забруднювачами імовірно присутнє і в інших видах харчових продуктів з підсобних господарств. Найбільше занепокоєння викликає ситуація у Кривому Розі.

Крім того, чеські науковці виробили ряд рекомендацій. Серед них: визначення потенційних джерел забруднення, продовження дослідження для ідентифікації інших можливих забруднених територій та визначення масштабу забруднення, що становить токсичну загрозу здоров’ю населення та довкіллю у майбутньому; проведення розгорненого відбору проб для отримання цілісної картини  можливого забруднення продуктів харчування; вдосконалення природоохоронних заходів в промислових містах; проведення модернізації на промислових підприємствах з використанням найкращих  доступних  технологій, зокрема, вживання заходів для зменшення викидів пилу, що містить такі забруднювачі, як важкі метали та діоксини. Так, виконавчий директор Центру підтримки громадян Арніка (Чеська Республіка) Мартін Скальський на прикладі чеського досвіду відзначив важливість впровадження в Україні   нових інтегрованих екологічних технологій, які відповідають європейському законодавству.

 Зазначимо, що ознайомитись з повною версією обох досліджень можна за адресою:

https://arnika.org/ru/promislova-ukraina-vpliv-zabrudneniya-na-meshkanciv (Вплив забруднення на здоров’я населення та навколишнє середовище  в 5 промислових містах України );

https://arnika.org/ru/yaica-ptic-yak-indikator-zabrudneniya-dokvillya (Яйця птиці вільно-вигульного утримання як індикатор забруднення довкілля на сході України. Результати аналізу проведеного в 2018 році.

Також під час засідання з доповіддю виступив доцент кафедри загальної та прикладної  екології і зоології ЗНУ Костянтин Домбровський, який презентував результати дослідження «Видовий склад та чисельність донних організмів малих річок Запоріжжя». Він розповів про дослідження проб донних відкладів у річках Суха і Мокра Московка та річці Капустянка, які  виявили, що процеси самоочищення у цих річках майже не відбуваються. При цьому, для більш детального  бачення ситуації необхідні додаткові дослідження впливу донних відкладів на токсичність та проведення гідрохімічного і санітарно-бактеріологічного аналізу води. Результати дослідження прокоментував і професор Олександр Рильський, який зазначив, що вплив металів, які знаходяться в осаді, піску та мулі річок безпосереднього впливу на здоров’я не має. На його думку, на сьогодні загрозою для Запоріжжя є нафтопродукти і поверхнево активні речовини. Також він навів приклади впровадження нових біотехнологій очищення стічних вод підприємством «Мотор Січ» та співпраці з такими підприємствами як «Запоріжсталь» та «Мотор Січ» у дослідженнях можливостей покращення якості води.

До обговорення цих питань долучився і  депутат Запорізької міської ради Олександр Костянтинов, який звернув увагу на  наслідки катастрофічної екологічної ситуації в місті Запоріжжя. Серед них: високий рівень захворюваності і міграція з міста Запоріжжя. Причинами цього, на його думку, є низький рівень технологічного оснащення підприємств, лояльне українське законодавство, відсутність системного моніторингу та низька поінформованість населення. Також він висловив переконання у важливості введення ефективної  автоматичної системи моніторингу   екологічної ситуації в місті (коли в режимі онлайн передається інформація про показники забруднення). При  цьому, населення повинно бути поінформоване про наслідки і глибину проблем, а відповідні соціологічні дослідження допоможуть представникам влади спільно із громадськістю зробити ефективні кроки для покращення екологічної ситуації в місті.

Після виступів доповідачів відбулась відкрита дискусія між учасниками круглого столу щодо кроків реагування на ситуацію в промислових регіонах, а також щодо практичного використання результатів досліджень. Учасники засідання обговорили питання впровадження ефективної роботи комплексної системи екологічного моніторингу (автоматизовані пости, мобільні лабораторії) для створення загальної екологічної картини, а також розглянули питання  імплементації результатів екологічного моніторингу, висловивши сподівання, що результати досліджень будуть передані в органи місцевого самоврядування і це може вплинути на зміну екологічної ситуації в містах. При цьому, громадськість повинна активно допомагати в донесенні такої інформації.

 

Олена Переверзєва

Схожі новини