Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели науково-практичну конференцію «"Просвіта": історія, сьогодення, перспективи»

У ЗНУ провели науково-практичну конференцію «"Просвіта": історія, сьогодення, перспективи»

У ЗНУ провели науково-практичну конференцію «"Просвіта": історія, сьогодення, перспективи»
20.12.2018 16:24 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Філологічний Філологічний факультет Історичний факультет Річниця Запорізької «Просвіти»

Двадцятого грудня, напередодні різдвяних і новорічних свят, на базі філологічного факультету ЗНУ провели науково-практичну конференцію «"Просвіта": історія, сьогодення, перспективи», до якої долучились знані та провідні науковці-філологи та історики, громадські діячі, студентство та викладачі. Цей захід був приурочений до 150-ої річниці від дня заснування Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

Під час заходу з  доповідями виступили:  відомий запорізький літературознавець, завідувач кафедри українознавства ЗНУ, к.філ.н. Ольга Стадніченко, знаний історик, к.іст.н. Юрій Щур, засновник відновленої Запорізької «Просвіти» Костянтин Лямцев та інші. До заходу долучився і проректор з наукової роботи вишу Геннадій Васильчук, який виступив модератором заходу. Він познайомив учасників заходу із історією створення вишу, його освітніми можливостями, звернувши увагу молоді, що ЗНУ є університетом європейського зразка, який відкритий до всіх думок та є освітнім і науковим осередком, де плекається українська мова.  Також він наголосив на важливості функціонування «Просвіти», адже українці мають спиратись на свій національний мовний код і на своє українське та козацьке коріння.

Також участь у конференції взяли ветерани відновленої Запорізької «Просвіти» Анатолій Ажажа, Михайло Калиняк, Юрій Рожко та  учні Запорізького педагогічного коледжу, Січового колегіуму, Козацького ліцею і Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії.

За словами організаторів конференції, основна її мета полягає в ознайомленні молоді з історією розвитку демократичних процесів в Україні і, зокрема,  історії розвитку Всеукраїнської організації «Просвіта» впродовж 20 століття та у 90 роках, з історією її відновлення, напрямками, метою і завданням функціонування.

Тематика доповідей  на конференції була досить різноманітною і стосувалась таких питань: історичних передумов створення цієї організації, різних історичних періодів її роботи, національної безпеки держави, процесів державного будівництва, тощо.

Так, з доповіддю «Просвіта на Запоріжжі під час української революції» виступив знаний історик, к.іст.н. Юрій Щур, який розповів про історію функціонування Запорізької «Просвіти» в часи її заборони та відновлення в першій половині минулого століття, про діяльність бібліотек, театральних і музичних труп, які пропагували українську мову і культуру, про напрямки роботи цього товариства, мовні і культурні заходи, проведення вистав, просвітницької роботи, а також про діяльність самоорганізованих «добробатів» («Січ» і «Хортиця») ,українізацію церкви та інше.

Крім того, з доповіддю «Запорізька Просвіта в особах і людях» виступила відомий запорізький літературознавець, завідувач кафедри українознавства ЗНУ, к.філ.н. Ольга Стадніченко. Зокрема, вона розповіла  про історію відновлення і розвитку  «Просвіти» у 90 роках, в тому числі і в стінах ЗНУ, про діяльність курсів української мови на базі вишу, про просвітницьку роботу із школярами та ЗМІ, тощо. Також під час її виступу були вперше оприлюднені спогади професора В.Чабаненка, який став першим головою Запорізької «Просвіти», про відродження діяльності «Просвіти» у Запорізькому краї.

Про мову як чинник національної безпеки держави розповів під час  конференції засновник відновленої Запорізької «Просвіти» Костянтин Лямцев, який був удостоєний ордена «За заслуги» III ступеня. Також з нагоди 150-ої річниці від дня заснування Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка виступили учні Січового колегіуму, які презентували здобутки свого навчального закладу у просвітницькій діяльності. Завершився захід спільним виконанням українського гімну.

 

Олена Переверзєва

Схожі новини