Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ взяли участь у дискусії щодо законодавчих змін у галузі протидії домашньому насильству

Представники ЗНУ взяли участь у дискусії щодо законодавчих змін у галузі протидії домашньому насильству

Представники ЗНУ взяли участь у дискусії щодо законодавчих змін у галузі протидії домашньому насильству
23.01.2019 15:09 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Центр гендерної освіти Факультет соціальної педагогіки та психології центр гендерної освіти протидія домашньому насильству панельна дискусія

Двадцять першого січня в Запоріжжі відбулась панельна дискусія щодо законодавчих змін у галузі запобігання та протидію домашньому насильству. Крім того, під час заходу відбулася презентація соціальних відеороликів, спрямованих на розпізнання і протидію різним видам домашнього насилля, створені громадською організацією «ТРАП» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Учасники заходу активно долучилися до обговорення проблемних питань, яким були присвячені ролики. Не залишилась осторонь від важливої події і представниця Запорізького національного університету – керівник центру гендерної освіти, що на базі факультету соціальної педагогіки та психології, доцент Тетяна Голованова.

У заході взяли участь фахівці департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної держадміністрації та представники благодійних організацій та установ, на яких покладаються функції зі здійснення заходів у галузі запобігання та протидії домашньому насильству, представники судової влади, інші представники органів виконавчі влади, до повноважень яких належить здійснення заходів у галузі запобігання та протидію домашньому насильству. А також – структур, на які покладено відповідні функції: служби у справах дітей; уповноважені підрозділи органів Національної поліції України; органи управління освітою; органи охорони здоров’я; центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; уповноважені органи з питань пробації; центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; центри соціально-психологічної допомоги, територіальні центри соціального обслуговування тощо.

Захід було ініційовано Запорізькою обласною організацією «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія» за підтримки Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.

На початку заходу його ведуча – журналістка Запорізького суспільного телебачення Ольга Вокало - представила учасників дискусії й нагадала присутнім про сучасний стан законодавства щодо протидії домашньому насильству.

У період 2017-2018 років в Україні відбулися зміні у законодавстві проти домашнього насильства. Був прийнятий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», затверджена постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі».

Також набрали чинності зміни до кримінального кодексу України, який доповнено трьома новими статтями. Беручи до уваги зміни до кодексу, особи, схильні до систематичного вчинення домашнього насильства, будуть притягуватися до кримінальної відповідальності.

Варто нагадати, що 2018 році до підрозділів поліції Запорізької області надійшло 3980 заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, з яких 3480 – скоєні стосовно жінок. За результатами проведених перевірок працівниками поліції складено 2041 адміністративних протоколів. Із них повторно працівниками поліції складено 369 адміністративних протоколів, що свідчить проблема домашнього насильства не вирішена, та може продовжуватись.

Одним із способів протидії домашньому насильству є поінформованість громадян про його ознаки та про алгоритм дій у випадках, коли вони стали жертвами чи свідками цього виду насильства.

У жовтні 2018 року Запорізька обласна громадська організація «Об’єднання психологів та психоаналітиків «ВЗАЄМОДІЯ» розпочала реалізацію проекту «Удосконалення міжвідомчої взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в Дніпропетровській та Запорізькій областях»  за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Ця панельна дискусія проходила в рамках зазначеної програми.

В обговоренні актуальних питань взяли участь заступник голови Запорізької обласної ради Владислав Марченко, голова правління ЗОГО ОПП «ВЗАЄМОДІЯ», голова коаліції «Запоріжжя 1325», психолог-психоаналітик Ірина Куратченко, голова Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова, головний фахівець відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Ірина Михайлик і багато інших представників органів внутрішніх справ, громадських організацій та ЗМІ.

Під час заходу були обговорені зміни у законодавстві з питань запобігання і протидії домашньому насильству, забезпечення ефективного реагування, надання комплексної допомоги та захисту постраждалим від домашнього насильства у Запорізькій області, запровадження механізму міжвідомчої взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству та налагодження роботи спеціалізованих кризових установ для підтримки постраждалих осіб.

Громадська організація «ТРАП» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) створила 6 соціальних відеороликів, які відображають різні види домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Ці відеоролики на прикладах впізнаваних побутових ситуаціях розповідали про емоційне й економічне насилля, насилля щодо дітей і людей похилого віку, перешкоджання одному з батьків бачитись із дитиною тощо. Усі вони стали приводом для жвавого обговорення учасників заходу.

Підбиваючи підсумки своєї участі у заході, Тетяна Головнова наголосила на актуальності й важливості таких дискусій. Вона підкреслила, що ця панельна дискусія – один із складників низки важливих заходів, які проводить Запорізька обласна громадська організація «Об’єднання психологів та психоаналітиків «ВЗАЄМОДІЯ». Зокрема, в рамках цієї акції нещодавно відбувся тренінг «Удосконалення міжвідомчої взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи в галузі запобігання та протидії домашньому насильству», у якій взяла участь і сама Тетяна Голованова. Серед учасників тренінгу, який проводили Ірина Куратченко й професор Ніколаєвського національного університету ім. В. О. Сухомлинського Алла Блага, були присутні представники правоохоронних органів, медичної й освітянської галузей. Усі вони прагнули виробити принципи взаємодії задля ефективного попередження домашнього насильства.

Як зазначає Тетяна Голованова, на факультеті соціальної педагогіки та психології ЗНУ дбають про те, аби випускати кваліфікованих фахівців, добре обізнаних у цьому актуальному питанні. Центр гендерної освіти часто влаштовує засідання круглих столів і семінарів, присвячених проблемі протидії домашнього й гендерноорієнтованого насильства, у яких беруть участь не лише викладачі і студенти факультету СПП, але й представники громадських організацій і психологи-практики.

 

Таміла Тарасенко

 

 

 

Схожі новини