Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У Школі Конфуція ЗНУ відсвяткували китайський Новий рік за східним календарем

У Школі Конфуція ЗНУ відсвяткували китайський Новий рік за східним календарем

У Школі Конфуція ЗНУ відсвяткували китайський Новий рік за східним календарем
07.02.2019 09:00 Все Головні новини Школа Конфуція Центр культури Школа Конфуція Китайський новий рік

П’ятого лютого в Запорізькому національному університеті відзначили Новий рік за китайським календарем. Цю традицію започаткували торік, у лютому, коли відзначили це свято вперше. Захід відбувся за участю представників ректорату, керівників, викладачів та учнів Школи Конфуція й співробітників центру культури ЗНУ.

Учасників заходу привітали перший проректор Олександр Бондар, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, директори Школи Конфуція від ЗНУ й від китайської сторони – Володимир Волков та У Шихонг. Усі вони висловили найкращі побажання представникам університетської спільноти у новому році. А також підкреслили, що свята, відзначені разом, єднають наші народи, дозволяють краще пізнати національні традиції та культуру один одного. Таким чином вони сприяють розвитку міжнародних зв’язків обох вишів – Запорізького національного університету та Аньхойського педагогічного університету, представники якого сьогодні викладають у Школі Конфуція.

Від імені університетського колективу та вдячних учнів усім представникам китайського вишу – директору Школи Конфуція У Шихонгу, викладачкам китайської мови Ген Ліпін та Ся Юеся – вручили новорічні подарунки. Своєю чергою, У Шихонг, Ген Ліпін та інші учасники свята презентували присутнім традиції зустрічі новорічних свят у Китаї. Відомо, що цей рік присвячений жовтій земляній Свині, яку китайці вважають життєрадісною, вгодованою (багатою) і навіть благородною твариною.

У Китаї Новий рік зустрічають цього разу 4-5 лютого, а свята тривають до 19 лютого. Новорічне свято ще називають Весняним фестивалем, у рамках якого відбувається ціла низка розважальних заходів. Родини збираються разом, у містах та селищах проходять гуляння, їх учасники співають, танцюють і розважаються. У повітря здіймаються кольорові хлопавки, петарди, феєрверки.

Обов’язковим атрибутом свята є червоний колір. Існує стародавня легенда, яка пояснює цей звичай. Багато років тому в переддень Нового року з дна моря підіймалося чудовисько на ім'я Нянь і нападало на людей та худобу. В очікуванні Няня люди ховалися в будинках або тікали в гори. Одного разу перед приходом чудовиська в одне з китайських селищ зайшов старець і попросився на нічліг. А натомість пообіцяв віддячити доброзичливим господарям, захистивши їх від Няня. Він позначив усі будинки села червоною фарбою, запалив у вікнах свічки і почав голосно плескати у долоні й підривати хлопавки. Чудовисько злякалося гучних звуків, вогню і червоного кольору. Відтоді феєрверки, вогонь свічок, червоний одяг та інша символіка стали частиною святкування Китайського нового року.

Під час заходу йшлося й про інші традиції такої стародавньої країни, як Китай, що нараховує понад чотири тисячоліття свого існування. Зокрема, присутні почули гімн Китайської народної республіки. Під час святкування слухачі Школи Конфуція ЗНУ мали нагоду продемонструвати свої досягнення з вивчення китайської. Вони співали разом відомі дитячі китайські пісні, а ще – пропонували присутнім приєднатися до новорічного караоке, читали вірші тощо.

Привітали усіх пісенними композиціями, які виконали китайською мовою, і студенти вишу – учасники вокальної студії «Кантилена» Олександр Григоренко та Євгенія Пашетнєва. А ведучі свята від центру культури ЗНУ влаштували для учасників заходу різноманітні жартівливі змагання. Під час конкурсу скоромовок учні мали швидко й правильно прочитати традиційні фрази китайською мовою, а викладачі китайської, навпаки, іншомовні для них тексти. Надалі учасники двох учнівських команд мали «нагодувати дракона» і при цьому продемонструвати свою вправність у використанні китайських паличок. Випробовували й кмітливість учасників команд, які водили веселі хороводи. Гучними оплесками й дружним тупотінням присутні разом відганяли зло у особі монстра Няня, аби воно не вступило у новий рік. А кульмінацією свята став подарунок від викладачки Школи Конфуція Ся Юеся – чудова пісня, виконана в традиціях китайського національного співу.

Усі охочі також отримали можливість сфотографуватися разом із викладачами курсів китайської мови на фоні прапора КНР та червоних табличок із новорічними привітаннями, написаними ієрогліфами. Після урочистої частини учасників свята запросили до аудиторії, де влаштували частування солодощами й китайським зеленим чаєм. Обов’язковим символом при цьому на новорічному столі були два помаранчеві мандарини, адже колір і значення цього фрукта для китайців асоціюються із багатством і процвітанням. У невимушеній атмосфері присутні продовжили спілкування й мали можливість й надалі заглибитися у традиційну китайську культуру, переглядаючи підготовлені для них відеоролики.

Під час вечері її учасники також почули привітання, що передала їм харків’янка, яка ще студенткою українського вишу опанувала китайську мову на курсах, а потім навчалася на стипендію в магістратурі й аспірантурі Аньхойського педагогічного університету. Тепер вона працює тут викладачем. Таким чином молодий фахівець продемонструвала перспективи розвитку для нинішніх слухачів Школи Конфуція.

А ще, директор Школи Конфуція Володимир Волков поділився з присутніми планами щодо розвитку діяльності цього підрозділу. Наприкінці навчального року планується здійснити першу атестацію слухачів курсів китайської мови із врученням їм відповідних сертифікатів. Наразі також ведеться робота з організації літньої поїздки групи учнів, які відвідували Школу і мають певний рівень володіння китайською мовою, до Аньхойського педагогічного університету. Триває також лютневий набір новачків, охочих навчатися на курсах китайської. Більше інформації про це можна дізнатися за покликанням:

https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=40329&lang=ukr&news_code=u-znu-ogoloshu--tsya-nabir-do-shkoli-konfutsiya

Окрім цього, уже наступного навчального року на факультеті іноземної філології ЗНУ планують ввести факультативний освітній курс китайської мови, а у 2020-2021 рр. відкриють спеціальність «Китайська мова». До речі, вже сьогодні на курсах Школи Конфуція навчається чимало студентів із різних факультетів ЗНУ. На свято завітала студентка ФІФ Катерина Пак зі своєю сестрою Софією. Вони – кореянки за походженням, і обидві цікавляться культурою Сходу. Дівчата з нетерпінням чекатимуть на відкриття нової спеціальності на факультеті.

А малечу поки що приваблюють не стільки перспективи, скільки яскраві атрибути і традиції Китаю, екзотика нової для них мови. Слухачка курсів китайської мови – десятирічна Кіра Батієвська на святкування Китайського нового року завітала разом із мамою Наталією. Вона зазначає: «На курсах дуже цікаво займатися. Мені сподобалося вивчати ієрогліфи, вірші, скоромовки, гімн Китаю, нас знайомлять із китайськими письменниками тощо». Ідея записатися у Школу Конфуція була запропонована їй батьками, адже, як вказала мама Наталія: «Ми спостерігаємо, як розвиваються українсько-китайські відносини, і вважаємо що це – досить перспективний напрям співпраці. Отже, можливо, у майбутньому донька обере китайську мову за основний фах».

Фотогалерея:

https://www.facebook.com/850636871632374/photos/?tab=album&album_id=2425916907437688

 

Олена Хлистун

 

 

 

 

Схожі новини