Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На юридичному факультеті відбулася лекція для майбутніх правників від фахівців НАБУ

На юридичному факультеті відбулася лекція для майбутніх правників від фахівців НАБУ

На юридичному факультеті відбулася лекція для майбутніх правників від фахівців НАБУ
22.02.2019 13:32 Все Головні новини Факультети Юридичний Юридичний факультет Національного антикорупційного бюро України публічна лекція

Днями на базі юридичного факультету ЗНУ відбулася публічна лекція на тему «Антикорупційні органи в Україні: статус та розмежування повноважень». Висвітлили відповідні питання та надали звіти за минуле півріччя представники Національного антикорупційного бюро України і Ради громадського контролю почесні гості заходу – директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко, головний спеціаліст ХТУ НАБУ з питань забезпечення роботи Управління та взаємодії з громадськістю і ЗМІ Майя Каштан та представник Ради громадського контролю Артем Романюков.

Участь у заході взяли викладачі юридичного факультету, студенти, а також адвокати та інші фахівці-практики юридичної галузі – представники Відділення Асоціації правників України у Запорізькій області.

На початку заходу декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць окреслила тему зустрічі й запросила присутніх у залі приєднатися до обговорення нагальних питань, що стосуються роботи антикорупційних органів.

Кожен з гостей у рамках власних повноважень розповів про діяльність органів НАБУ та відповів на запитання учасників заходу.

Загальну інформацію щодо структури, повноважень та специфіки діяльності НАБУ надала Майя Каштан. На початку лекції її учасники переглянули відеоролик, який презентував зміст та функції роботи органів НАБУ і фахівців, що тут працюють. Йшлося і про історію створення цього правоохоронного органу, а також про розмежування функцій тих установ, які співпрацюють у цій галузі – самого НАБУ, САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура), НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) та ВССУ (Вищий спеціалізований суд України).  

Так, у жовтні 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про національне антикорупційне бюро України», а вже 16 квітня 2015 року вийшов Указ Президента про утворення НАБУ, його очолив Артем Ситник. Структура НАБУ складається із центрального (м. Київ) і трьох територіальних управлінь, які знаходяться у Харкові, Львові та Одесі. До Харківського територіального управління НАБУ відносяться сім областей, у числі яких і Запорізька. Чисельність штату цієї структури складає 700 осіб, де, окрім керівного складу, працюють детективи й аналітики.

Посада детектива НАБУ суттєво нова для України, адже такий фахівець у своїй діяльності поєднує функції оперативного працівника та слідчого. Усі претенденти на посади в НАБУ, окрім заступника директора (за призначенням), мають пройти жорсткий семиетапний конкурсний відбір.

Діяльність цього органу в Україні підтримується міжнародними партнерами, але є незалежною й аполітичною у своїй основі, як повідомив директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко. Робота усіх працівників у цій структурі організована таким чином, що на них не можуть впливати будь-які високопосадовці або організації. Діяльність НАБУ, прозорість відбору фахівців контролюють Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції, Рада громадського контролю при НАБУ, а також двічі на рік подається звіт про результати діяльності цього органу – Президенту України, ВР України та Кабміну України.    

Розповіли фахівці і про роботу детективів, криміналістичної лабораторії та інші нюанси діяльності організації, головною метою якої є протидія корупції у вищих структурах влади, запобігання, виявлення й розкриття корупційних правопорушень. Щодо наявності таких будь хто із громадян може надіслати звернення до центрального або регіональних представництв НАБУ. Офіційний сайт: www.nabu.gov.ua ; безкоштовна телефонна лінія: 0-800-503-200.

Докладний звіт про результати роботи НАБУ за друге півріччя 2018 року надав директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко. Він навів конкретні цифри щодо кількості скерованих до суду справ за цей період, розглянутих у суді справ, винесених по ним вироків тощо. Це стосуються отримання неправомірної вигоди, розкрадання державного майна, завдання збитків державі або іншим суб’єктам господарювання в особливо великих розмірах тощо. Зупинився доповідач і на факторах, які на сьогодні гальмують ефективність роботи фахівців НАБУ. Звіт про діяльність органів НАБУ можна переглянути на офіційному сайті за покликанням: https://nabu.gov.ua/reports  

Окрім іншого, гості розповіли про досвід іноземних колег у даній галузі, співпрацю із закордонними антикорупційними органами та міжнародними організаціями, що підтримують їхній розвиток, а також про обмін досвідом із представниками національної поліції та українськими правничими структурами, зокрема обласними відділеннями Асоціації правників України тощо. Зокрема, для підвищення ефективності діяльності роботи органів НАБУ відбуваються публічні спільні зустрічі й обговорення нагальних питань, фахівці на місцях залучаються до співпраці, громадськість регіонів широко інформують про діяльність органів цієї антикорупційної організації.

Докладно висвітлив завдання і роботу Ради громадського контролю при НАБУ Артем Романюков. У її складі працюють 15 громадських наглядачів, які обираються онлайн-голосуванням у соцмережі Фейсбук. Вони входять до складу всіх комісій організації, які здійснюють відбір претендентів для роботи у НАБУ.

Зокрема, після ретельної перевірки кандидата, голос такого представника може стати вирішальним на останньому етапі відбору – під час співбесіди, навіть якщо кандидат вдало пройшов усі інші рівні перевірки. Таким чином, з одного боку забезпечується принцип плюралізму та демократії, а з іншого – реалізовується вимога щодо доброчесності й абсолютної порядності майбутнього фахівця НАБУ.

У структурі НАБУ, як повідомили доповідачі, працюють представники різних спеціальностей – це юристи, економісти, журналісти, аналітики у різних галузях тощо. А от до складу РГК може увійти загалом представник будь-якої професії та галузі діяльності, який пройшов процедуру відбору громадським голосуванням. До речі, за цією процедурою ретельно слідкує команда експертів, які виявляють факти порушень процедури, маніпулювання інформацією тощо.

З урахуванням того, що незабаром мають проходити чергові вибори фахівців НАБУ, усіх охочих – учасників зібрання, а також студентів – запросили приєднатися до цієї кампанії, і, за умов вдалого проходження усіх етапів відбору, поповнити лави представників цієї антикорупційної команди.

До речі, на базі НАБУ є можливість проходити стажування студентам тих українських вишів, із якими організація має договори про співпрацю (таких сьогодні 9). ЗНУ, як повідомив керівник Харківського територіального управління НАБУ, може стати наступним університетом, який приєднається до співпраці у галузі підготовки фахівців на базі цієї структури. Адже вона потребує молодих, активних, чесних співробітників із різних спеціальностей, які потім працюватимуть детективами, експертами, аналітиками тощо.

Представники НАБУ насамкінець зустрічі відповіли на запитання, цікаві для учасників зібрання. Вони стосувалися нюансів роботи Ради громадського контролю, фінансування роботи організації, методів та нюансів діяльності детективів, напрямів співпраці тощо.

Фотогалерея:

https://www.facebook.com/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2453166828046029

 

Олена Хлистун

 

 

 

 

Схожі новини