Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Синергетика у філологічних дослідженнях»

У ЗНУ провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Синергетика у філологічних дослідженнях»

У ЗНУ провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Синергетика у філологічних дослідженнях»
21.05.2019 12:57 Все Головні новини Факультети Іноземної філології ФІФ конференція синергетика

17 травня на базі факультету іноземної філології ЗНУ проходила V Всеукраїнська науково-практична конференція «Синергетика у філологічних дослідженнях», організаторами якої виступили представники керівництва вишу, факультету іноземної філології ЗНУ та інших вишів. На цю конференцію завітали представники вищих навчальних закладів України аби разом обговорити актуальні напрямки та перспективи розвитку синергетичних досліджень. Проведення таких наукових заходів є великим досягненням для розвитку перспективних інноваційних наукових напрямків у нашому університеті.

Основною метою конференції, за словами організаторів, є популяризація синергетики, розвиток та розповсюдження напрямів філології (перекладознавства, лінгвістики, літературознавства) на основі синергетичних методів дослідження. Участь у заході взяли науковці, викладачі і студенти із ЗНУ, Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова, Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Сумського державного університету, Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка, Київського національного лінгвістичного університету, Харківського національного університету внутрішніх справ, Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Запорізького державного медичного університету, Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, Центру наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України, Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.

Присутніх привітав і проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук. Він відзначив актуальність застосування синергетичних методів досліджень у лінгвістиці та перспективність цих наукових досліджень для майбутніх молодих науковців, які можуть здобути неоціненний досвід в цьому напрямку. «Наше завдання – полягає у розвитку науки і підтримці наукових здобутків», - наголосив він. У свою чергу, декан факультету іноземної філології Галина Морошкіна висловила слова щирої подяки за проведення цього заходу його організаторам і учасникам та передала вітання від одного із організаторів конференції - провідного фахівця України в галузі синергетичних досліджень у лінгвістиці – завідувача кафедри англійської філології, професора Санії Єнікєєвої. На думку Галини Федорівни, об’єднані зусилля науковців дозволили створити потужну наукову спільноту, яка цікавиться до досліджує питання синергетики. Також вона побажала молодим науковцям надихатись досвідом старших колег і вести подальший науковий пошук у галузі синергетики філологічних досліджень.

Участь у пленарному засіданні також взяли завідувач кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови, професор Юрій Зацний, доктор філологічних наук, професор кафедри прикладної лінгвістики Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «ХАІ» Лідія Піхтовнікова, доцент кафедри англійської філології Марина Залужна, доктор філологічних наук, доцент, професор кафедри германської філології Сумського державного університету Наталія Таценко, почесний науковий співробітник Ліверпульського університету Кірон Джон Рід та інші науковці.

Модератором конференції виступила доцент кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови, заступник декана з наукової роботи Марина Воробйова.

Під час конференції її учасники обговорили проблеми синергетичного аналізу, синергетичні тенденції, мовні зміни в аспекті синергетики, науковий дискурс в світлі лінгвосинергетичної парадигми, принципи синергії у мові та інші наукові питання. Загалом, цього року до участі у конференції подали заявки близько 60 доповідачів.

Із доповідями виступили представники професорсько-викладацького складу нашого вишу та шановні гості з інших вишів. Зокрема, доктор філологічних наук, професор кафедри прикладної лінгвістики Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «ХАІ» Лідія Піхтовнікова презентувала науковому загалу доповідь «Синергетика в філології – наука теперішнього і майбутнього: перспектива викладання в університетах України». Так, вона розповіла про ознаки і властивості самоорганізації синергетичних систем та процесів на прикладі лінгвосинергетики в мистецтві, літературі та інших галузях, про класифікацію напрямків синергетики, наукові погляди відомих науковців на питання синергетики, пояснила принципи синергетики, синергетичні процеси реорганізації та еволюціювання, синергетичну термінологію та інше. Також Лідія Сергіївна зазначила, що синергетика – це особлива філософія, яка згуртовує людей. Нагадала науковець і про видання найближчим часом колективної монографії «Синергетика у філологічних дослідженнях», яка може допомогти науковцям глибоко досліджувати питання синергетики. В свою чергу, викладач кафедри німецької та французької мов Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Лілія Цапенко представила своє наукове дослідження «Композиція тексту англомовної детективної розповіді як синергетичний процес».

 Учасники конференції також представили різні аспекти синергетичних досліджень у сучасній науці, а саме: «Лінгвопоетологічні категорії та їх роль в текстовій організації художніх творів», «Філософська складова синергетичного стилю наукового мислення», «Оцінка якості у галузевому перекладі: синергетичний підхід», «Syntactic processes of enlargement type as mechanisms of the English sentence self-organization», «Методологія та методи синергетичних досліджень фонетичних явищ», «Синергетичні процеси словотвору іменників-омонів у німецькій мові», «Синергія оцінних феноменів у мові», «Синергетичний аналіз особливостей усної актуалізації англійських фольклорних текстів креативно-повчальної спрямованості», «Фрактальний аналіз дискурсу як новий метод дослідження у сучасних наукових лінгвістичних розвідках».

Також в рамках конференції відбувся круглий стіл, де були розглянуті найактуальніші філологічні дослідження в галузі синергетики. Наприкінці учасники конференції висловили подяку керівництву факультету іноземної філології та ректорату ЗНУ за підтримку та сприяння у проведенні заходу, наголосивши на важливості розширення філологічних досліджень в галузі синергетики.

 

Олена Переверзєва

Схожі новини