Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На базі освітньої локації «VIEfest-2019» у ЗНУ відбулися покази вистав, майстер-класи та засідання круглого столу

На базі освітньої локації «VIEfest-2019» у ЗНУ відбулися покази вистав, майстер-класи та засідання круглого столу

На базі освітньої локації «VIEfest-2019» у ЗНУ відбулися покази вистав, майстер-класи та засідання круглого столу
30.09.2019 15:14 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Факультет соціальної педагогіки та психології спеціальність «театральне мистецтво» Всеукраїнський фестиваль театрів-лабораторій «VIEfest-2019» Навчальний театр ЗНУ

Двадцять сьомого-двадцять дев’ятого вересня у Запоріжжі відбулася знакова  театральна подія – Всеукраїнський фестиваль театрів-лабораторій «VIEfest-2019». Її організатором став театр-лабораторія «VIE» за підтримки Українського культурного фонду та інформаційного партнера «UA: ЗАПОРІЖЖЯ». Різноманітні мистецькі дійства – прем’єрні покази вистав, сміливі експерименти, перфоменси, майстер-класи, ворк-шопи, під час яких відбувалися пошуки та були продемонстровані інноваційні форми сценічного мистецтва, а досвідчені театрали ділилися із молоддю своїми напрацюваннями, – розгорталися на 7 локаціях м. Запоріжжя. Одним із таких майданчиків стала сцена навчального корпусу № 8, де в рамках діяльності Навчального театру СПП презентували результати своєї творчої роботи студенти 4 курсу спеціальності «Сценічне мистецтво».

Участь у цьому масштабному театральному шоу взяли близько 30 творчих колективів, які представляли театри Запоріжжя, Києва, Чернівців, Вінниці, Коломиї, Харкова, Львова, Херсона, Дніпра, Чернігова та Рівного. Під час їхніх виступів запорізькі поціновувачі театрального мистецтва та гості змогли побачити, чим живе сучасний український театр, як формуються його тренди й тенденції, познайомитися з різноманітними мистецькими формами та жанрами. Майданчиками для них стали сцени театру-лабораторії «VIE», платформа «Дві Башти», палац культури «Орбіта», Запорізький дитячий театр «Свія», Запорізький обласний краєзнавчий музей, Запорізький обласний центр молоді та Запорізький національний університет (навчальна сцена). Окрім виступів акторських колективів, у рамках програми фестивалю також пройшли майстер-класи від експертів та засідання круглого столу, а також – ленд-арт, майстер-класи з живопису, виставка-ярмарок просто неба тощо. За словами координатора проєкту Ольги Лещової, атмосфера того чи іншого майданчика визначила, яка саме вистава на ній відбуватиметься. Так, локація ЗНУ і навчальна сцена були визначені як освітня платформа. 

У день відкриття фестивалю творчий колектив Навчального театру ЗНУ презентували глядачеві виставу «Лісова пісня» за п’єсою Лесі Українки. Її режисер-постановник – заслужена артистка України, доцент кафедри акторської майстерності та дизайну Надія Стадниченко.

Перед початком театралізованого дійства учасники привітали співорганізаторів фестивалю – факультет соціальної педагогіки та психології ЗНУ у особі його декана Ольги Пономаренко. Натомість, звертаючись до присутніх у залі, вона наголосила: «Ми раді вітати усіх вас у стінах нашого університету! Із задоволенням представляємо результати спільних творчих напрацювань наших студентів і викладачів. Адже сучасне мистецтво не можливо без співтворчості усіх задіяних у постановці представників сценічного колективу, кожен із них зробив свій особистий внесок у цю виставу».

Варто зазначити, що глядачі побачили динамічну, насичену хореографічними композиціями та народними піснями виставу. Молодому акторському колективу вдалося внести сучасні тенденції у класичний твір. Створювали колорит української національної міфології народні повір’я, легенди, замовляння, а оригінальний звукоряд п’єси – звучання сопілки, гомін лісу тощо – ілюзію насиченості й просторовості. Зовсім в іншому ракурсі постали перед глядачем і герої твору – Лукаш, дядько Лев тощо, які, зберігаючи відбиток класики ХІХ століття, були доволі сучасними і зрозумілими у своїх роздумах, відчуттях, прагненнях персонажами. Мавка – сама поезія, лісова пісня – знайомить головного героя, людину, з лісовими мешканцями та їхнім життям, показує, що й у ліса є душа, прекрасна і вразлива. Образи Перелесника, Русалки, Лісовика, дівчат-потерчат, Водяника, Куця, створені студентами-акторами, захоплюють, привертають увагу, керують емоціями публіки. Творці вистави підкреслюють важливість прагнення людини до розуміння свого духовного призначення, до творчої самореалізації у процесі формування взаємовідносин зі світом навколо. Наразі гостро постає й вимога щодо екологічного мислення та природозбереження, а також формування власних духовних цінностей.

Своїми думками щодо реалізації задуму твору й результатів роботи учасників навчального театру поділилася керівник творчої групи і режисер вистави Надія Стадніченко: «Я як досвідчений актор і викладач завжди виступаю за класику в процесі навчання молодих акторів. Це має саме той ефект, який потрібен для формування їхньої особистості. Коли розподіляли ролі, виходячи з того, що актор завжди має рости, долаючи спротив певних обставин, кожен із них мав можливість продемонструвати свою різнобарвну емоційну сферу, власну мистецьку палітру. Ми разом творили: студенти пропонували ті чи інші ідеї, виказували своє бачення, вчилися мислити, збагачували свій словниковий запас. У виставі задіяні 11 осіб, готувалися до показу майже рік, гадаю, що нам вдалося впоратися із поставленим завданням. Отже, результат оцінює завжди глядач, як і корегує роботу акторів. Насамкінець ми маємо розуміти сучасні тенденції та намагатися відповідати цим вимогам. Цьому й навчаємо наших молодих акторів».

Одразу після закінчення вистави студенти-актори зустрілися з досвідченими фахівцями зі сценічного мистецтва, експертами фестивалю: режисером, актором Національного академічного драматичного театру ім. М. Горького (м. Мінськ, Білорусь), художнім керівником «Театру на Немизі», організатором міжнародних театральних фестивалів та учасником міжнародних режисерських лабораторій Романом Шидловським і музичним режисером-постановником Національного академічного театру оперети, продюсером, координатором міжнародних театральних проектів, фестивалів та інших заходів Максимом Добролюбовим.

Під час спілкування зі студентами-акторами вони здійснили критичний аналіз їхньої гри, звернули увагу на важливі позитивні й негативні моменти. А також поділилися власним досвідом акторської та режисерської майстерності, висловили думки щодо сучасних тенденцій у театральному мистецтві та бачення майбутнього цієї галузі – під час майстер-класів. Одним із важливих моментів, на яких наголосили експерти, є робота актора й режисера у діалозі.

Наступного дня, 28 вересня, на сцені навчального корпусу № 8 відбулися ще дві вистави учасників Всеукраїнського фестивалю театрів-лабораторій «VIEfest»: творчий колектив «Інтимного театру» (м. Дніпро) представив ліричну комедію «Гей ти, здрастуй!», а театр «Екматедос» (м. Харків) – комедію «Сценічні ігри». В останній день фестивалю на базі ЗНУ також відбулося засідання круглого столу, під час якого обговорили основні тенденції та проблеми українського сучасного театру, а також – майстер-клас від народної артистки України Раїси Недашківської на матеріалі поезії Лесі Українки та Ліни Костенко.

Під час фестивалю працювала ПТС (пересувна телевізійна станція) «UA: ЗАПОРІЖЖЯ», отже вистави можна буде переглянути у запису в ефірі телеканалу.

 

Олена Хлистун


Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2855199361176105

 

 

 

Схожі новини