Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладачі та студенти ЗНУ – серед активних організаторів й учасників Днів науки в Запоріжжі за підтримки МОН України

11.11.2019 12:57 Все Головні новини Факультети Біологічний Біологічний факультет наукова діяльність просвітницька діяльність Дні науки в Запоріжжі

Десятого листопада у Центральній бібліотеці для дорослих за участю представників ЗНУ відбувся Дні науки. Нагадаємо, що це – всеукраїнська акція, започаткована чотири роки тому молодими вченими Інституту фізіології ім. О.О. Богомольца для популяризації науки. У Запоріжжі захід відбувся при дієвій підтримці Запорізького національного університету, Запорізького державного медичного університету, Запорізького обласного центру молоді й Медичного центру «Айболіт».

До програми заходу увійшла низка цікавих і пізнавальних лекцій. Йдеться, зокрема, про хімічну виставу «Хімія для дітей та дорослих», під час якої глядачі дізнатися, як вдома виявити якість продуктів та як зацікавити дітей у вивченні хімії? (Лектор – доцент кафедр хімії ЗНУ Ольга Луганська).

Старший викладач кафедри загальної та прикладної екології і зоології Кристина Крупєй розповіла про «Мікробіом людини: ми управляємо бактеріями чи вони нами?». Вона наголосила, що трильйони мікроорганізмів, які мешкають в кишечнику, знаходяться в постійному зв'язку один з одним та з головним мозком. Мікроби мають можливість маніпулювати поведінкою і настроєм людини. Вони здатні змінювати роботу смакових рецепторів, продукувати токсини, від яких ми погано себе почуваємо, а також заохочувати нас хімічними нагородами, від яких ми, навпаки, відчуваємо себе добре. Але чи все так просто?

Доцент кафедри садово-паркового господарства та генетики біологічного факультету ЗНУ Олена Войтович висвітлила під час лекції таке цікаве питання, як «Редагування геному: CRISPR/Cas9 система». Вона зазначила, що поява методів маніпулювання геномом ознаменувала собою справжню революцію в біології та медицині. Це дозволило вирішувати широкий спектр завдань, починаючи від створення модифікованих видів бактерій, рослин і тварин, що володіють новими цiнними властивостями, і клітинних моделей, необхідних для створення нових ліків, до розробки методів генної терапії, що відкриває перспективи виправлення вроджених генетичних порушень. Потенціал мікробіологічного і лікувального використання молекулярних інструментів CRISPR справді величезний. Зокрема, вона поставила запитання, а чи можна було вилікувати Хокінга?

Також на форумі працювали різноманітні локації, у роботі яких, зокрема, були задіяні студенти й молоді вчені біологічного факультету. На гостей чекали демонстрації з генетики та фізіології рослин, мікроскопування рослинних мікропрепаратів, виділення ДНК із банану та яблука, розділення пігментів, отримання рослинних чорнил та багато чого.

Численні гості заходу мали змогу змінювати локації, обираючи теми й явища, які їх цікавили найбільше. Вони відзначили, що Дні науки в Запоріжжі були не лише цікавими, але й дуже інформативними: лекції та практичні демонстрації дозволили дізнатися більше про вже відомі речі, зацікавитись новими питаннями, відкрити для себе світ науки.

Таміла Тарасенко,

Вікторія Головіна,