Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з питань реформування вищої освіти

У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з питань реформування вищої освіти

У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з питань реформування вищої освіти
04.12.2019 08:42 Все Головні новини Факультети Круглий стіл обговорення проєкту фінансування ЗВО

Тридцятого листопада в Запорізькому національному університеті відбувся масштабний захід – зустріч ректорів провідних ЗВО України із заступником Міністра освіти і науки України Єгором Стадним та головою Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України Сергієм Бабаком. Під час круглого столу відбулося обговорення питань щодо реформування системи фінансування вищої освіти за формульним підходом та нової моделі індикативних цін на навчання здобувачів вищої освіти. Ці позиції закладено в проєкти постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження формули розподілу видатків споживання загального фонду державного бюджету на освітню діяльність між закладами вищої освіти» та «Деякі питання запровадження індикативної собівартості».

Участь у заході цього дня взяли ректори та проректори 28 провідних університетів країни, серед них: ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Запорізький державний медичний університет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний авіаційний університет, Національний університет «Львівська політехніка», Харківський національний університет ім. Каразіна, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, та інші.

До участі в засіданні круглого столу долучились також генеральний директор Директорату вищої освіти МОН України Олег Шаров, радник Міністра освіти і науки України Володимир Бахрушин, декани факультетів та керівники підрозділів ЗНУ.

На початку засідання гостей та учасників круглого столу привітав ректор Запорізького національного університету Микола Фролов. Він коротко ознайомив присутніх із напрямами діяльності ЗНУ та етапами розвитку університету, показниками його кількісного та якісного зростання, стрімкого реформування наукової та освітньої складових його діяльності. Микола Олександрович від імені ректорського загалу привітав ініціативу Міністерства освіти і науки України щодо налагодження ефективної комунікації з вишами через проведення виїзних нарад з актуальних питань розвитку освітянської галузі, а також представив головних доповідачів, наголосивши на важливості вирішення питань фінансування діяльності ЗВО, які будуть обговорені під час засідання.

Основний зміст, закладений у новому проєкті, та формулу, відповідно до якої відбуватиметься розподіл коштів на фінансування освіти і науки у рамках діяльності кожного конкретного ЗВО, представив присутнім заступник Міністра освіти і науки України Єгор Стадний, який також роз’яснив окремі нюанси щодо інновацій у законодавстві (законопроєкт від 22.10.2019 №2299 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти»). Він підкреслив, що новий закон, як передбачається, має вступити в дію з березня 2020 року, після того, як відбудеться його обговорення й будуть враховані всі побажання та зауваження представників галузі вищої освіти.

Ключова позиція, озвучена заступником Міністра, полягає в тому, що формульний підхід передбачає не зменшення обсягів фінансування, а оптимізацію їхнього розподілу на потреби відповідних ЗВО. На фінансування вишів буде спрямовано 80% коштів як базовий компонент, а решта – буде розподілена за формулою, яка має кілька параметрів. Основні з них: вартість підготовки одного студента в залежності від спеціальності (медичні й інженерні матимуть пріоритет у фінансуванні порівняно з гуманітарними); масштаб ЗВО (у разі об'єднання закладів їхнє сукупне фінансування буде збільшено); регіональний коефіцієнт (Київ – 1; Харків та Львів – 1.03, інші регіони – 1.07); працевлаштування випускників, що визначатиметься на підставі інтеграції даних із реєстрів Пенсійного фонду та ЄДЕБО; зовнішні (недержавні) інвестиції; входження ЗВО до міжнародних рейтингів. У результаті, за попередніми підрахунками, обсяг видатків для вишів у 2020 р. коливатиметься в діапазоні 95-120 % порівняно з 2019 р.

На думку голови Комітету Верховної Ради України з освіти, науки та інновацій Сергія Бабака, новий проєкт буде мати позитивні результати. Адже він сприятиме розбудові системи якості вищої освіти, здорової конкуренції між вишами, стимулюватиме створення наукових парків. Але перед тим, як новий закон почне діяти, його окремі пункти та механізми реалізації мають обговорити представники системи вищої освіти на різних рівнях.

Свої практичні зауваження стосовно урахування в законодавстві специфіки діяльності окремих ЗВО під час засідання висловили присутні ректори і проректори ЗВО. У рамках засідання круглого столу були також обговорені механізми спрямування коштів від реалізації майна ЗВО на потреби самих цих закладів, питання оренди, формування заробітної плати науково-педагогічних працівників, умови конкуренції між державними і приватними ЗВО, запровадження дуальних програм підготовки студентів, розширення кола преференцій для університетів у науковій галузі діяльності, проблемні питання ліцензування вищої освіти, механізми індексації інфляції та багато іншого. Нагадали також ще один важливий фінансовий момент: щодо повернення частини коштів, які були витрачені батьками студента на навчання.

Окремим пунктом, який було винесено на подальше обговорення за участю ректорів, стало питання формування привабливої освітньої політики для підготовки іноземних студентів на базі українських ЗВО та спрощення механізмів доступу для іноземних громадян до вищої освіти в Україні. Зокрема, учасниками засідання та присутніми на ньому експертами було констатовано факт того, що кількість українських студентів, яка сьогодні від’їжджає за кордон для здобуття вищої освіти (близько 85 тис осіб) та кількість іноземних громадян, які приїздять навчатися в Україну (майже 75 тис осіб), приблизно однакова, що дозволяє зберігати баланс у системі вищої освіти. Проте є необхідність підвищувати імідж і привабливість українських ЗВО, аби збільшувати обсяги підготовки фахівців для іноземних держав, а відповідно і надходжень до бюджету українських ЗВО, зокрема це стосується якісної практичної освіти в медичній та інженерній галузях тощо.

Свої запитання, зауваження та пропозиції щодо реформування системи фінансування та перерозподілу коштів у системі вищої освіти висловили й присутні на засіданні ректори та фінансисти ЗВО.

За підсумками засідання круглого столу прийнято рішення щодо проведення Міністерством освіти і науки України серії регіональних нарад за участю головних бухгалтерів, проректорів з фінансових питань, співробітників планово-фінансових відділів, на яких мають бути уточнені та конкретизовані практичні аспекти переходу вишів до нових умов фінансування у 2020 р. Напрацьовані за підсумками засідання круглого столу пропозиції та зауваження будуть враховані під час доопрацювання проєктів нормативно-правових документів. Завершальною частиною заходу стала екскурсія студентським містечком Запорізького національного університету.


Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=3001761899853183

 

 

Схожі новини