Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Потужний електронний інформаційний ресурс ЗНУ відзначає 20-річчя

Потужний електронний інформаційний ресурс ЗНУ відзначає 20-річчя

16.12.2019 12:47 Все Головні новини Університет наукова бібліотека електронний каталог освітній процес

Електронний каталог – це основа інформаційного обслуговування та базовий інформаційний продукт діяльності сучасної бібліотеки, зокрема наукової бібліотеки Запорізького національного університету. Варто відзначити, що на базі книгозбірні ЗНУ такий каталог вже діє 20 років.

Електронна інформаційна база – електронний каталог (http://library.znu.edu.ua/) – університетської бібліотеки бере початок у грудні 1999 року. Тоді керівництво університету ухвалило рішення про автоматизацію основних бібліотечних технологічних процесів, задля чого було придбано ліцензоване програмне забезпечення – програмну систему «УФД/Бібліотека» розробки корпорації «Український фондовий дім» (Київ). Це була перша в регіоні практика створення електронного каталогу власними силами для виконання завдань інформаційного забезпечення університетської освіти.  Для формування бази «Читач» в автоматизованому режимі 2011 року до програмної системи увійшов придбаний університетом модуль «УФД/Реєстр читачів».

2019 року, за сприяння проректора з науково-педагогічної роботи Юрія Каганова, здійснили повну технічну та програмну модернізацію електронного каталогу – придбали новий сервер та операційно-програмний модуль «УФД/Бібліотека-WEB-Android». Новації дозволили здійснити трансформацію інформаційного простору наукової бібліотеки.

Відкрився доступ до повного обсягу електронного каталогу в режимі online та була надана можливість завантажувати електронний каталог як мобільний додаток LibClient (http://library.znu.edu.ua/2381.ukr.html) на пристроях на базі Android. Студенти та науково-педагогічні працівники відтепер можуть в online-режимі та з гаджетів користуватись електронним ресурсом. Це дозволило значно розширити читацьку аудиторію бібліотеки й наблизило ресурс до сучасних потреб користувачів.

Сьогодні електронний каталог забезпечує оперативний, багатоаспектний пошук, за результатами якого оформлюються читацькі вимоги на необхідні видання, створюються бібліографічні списки, переглядаються та завантажуються повнотекстові ресурси, відслідковується надходження номерів журналів і наукових збірників та переглядається їх зміст, здійснюється електронне замовлення на літературу дистанційно тощо.

Каталог відображає друкований та електронний фонд університетської бібліотеки українською, російською й іноземними мовами: книги, брошури, дисертації, автореферати дисертацій, збірники наукових праць та періодичних видань з аналітичним розписом статей.

У складі електронного каталогу ведуться та підтримуються бази «Праці науково-педагогічних працівників ЗНУ», «Праці студентів ЗНУ», «Рідкісна книг», «Краєзнавство», «Автореферати дисертацій». База «Книгозабезпеченість навчальних дисциплін» акумулює наявну в науковій бібліотеці навчальну літературу до майже 4 тисяч дисциплін і виконує в автоматизованому режимі підготовку книгозабезпечення дисциплін і матеріалів до ліцензійних справ.

Щодня обсяг електронного каталогу збільшується до 300 записів, що відображає надходження до Наукової бібліотеки ЗНУ всіх видів і типів видань на всіх носіях інформації. Підтримується локальний доступ до 141 тисячі назв повнотекстових видань. Електронний каталог актуалізується в режимі реального часу.

За 20 років електронний ресурс університету досяг обсягу 1 млн 235 тисяч  бібліографічних записів і входить до топ-10 електронних каталогів-мільйонників України. Електронний каталог наукової бібліотеки ЗНУ представлений на корпоративному інформаційному порталі «Наука України: доступ до знань», що підтримується Національною бібліотекою України імені В.І.Вернадського.

На сьогодні фахівці університетської книгозбірні вирішують складне завдання ретроконверсії книжкових видань, що надійшли до бібліотеки до 2000 року. І в перспективі весь мільйонний бібліотечний фонд буде представлений в електронному каталозі в онлайн-режимі.

Електронний каталог дозволяє ефективно використовувати накопичений науковою бібліотекою інформаційний ресурс для освітнього процесу та наукових досліджень у Запорізькому національному університеті.

Наукова бібліотека