Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студентка магістратури напряму «Театральне мистецтво» Катерина Єгоричева підготували музичну монодраму «Людський голос»

Кваліфікаційну виставу на лібрето «Людський голос» Жана Кокто (музика Франсіса Пуленка) представила на розсуд глядачам і державній екзаменаційній комісії студентка 2 курсу магістратури кафедри акторської майстерності та дизайну факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) напряму «Театральне мистецтво» (освітня програма «Сценічне мистецтво»). Варто відзначити, що до складу державної екзаменаційної комісії увійшли: голова – директор, художній керівник Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру, заслужений діяч мистецтв України Віталій Денисенко, кандидат педагогічних наук, декан факультету СПП, доцентка Ольга Пономаренко, доктор педагогічних наук, завідувачка кафедри акторської майстерності та дизайну, професорка Галина Локарєва, кандидатка педагогічних наук, старша викладачка кафедри акторської майстерності та дизайну, заслужена артистка України Надія Стадніченко, старша викладачка кафедри акторської майстерності та дизайну, заслужена артистка України Наталія Соколовська (до речі, художній керівник курсу). Викладач курсу – заслужена артистка України – Марія Нестулій (Запорізький обласний театр молоді).

Провідну роль драми виконала студентка 2 курсу магістратури кафедри акторської майстерності та дизайну факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету напряму «Театральне мистецтво» Катерина Єгоричева. Активно долучилися до роботи та підтримали своїх колег й інші студенти 2 курсу: Павло Богачов, Дмитро Захаров, Михайло Савицький, Костянтин Шадрін, Олексій Блінов, Алла Бурико, Роман Капітанов, Ірина Лисогурська, Іван Острівний, Дар’я Шахова,  Клара Щедріна, Дар’я Лебедєва, Вікторія Пташинська, Маргарита Симоненко, Марк Первухін, Анастасія Азаренкова, Дар’я Александрович, Елізабет Давідян, Леонід Школьніков, Анатолій Руденко, Інна Демченко (чимало хто з них вже є артистами багатьох запорізьких театрів та інших культурних установ). Також серед глядачів було й багато інших представників факультету СПП, зокрема його викладачів і випускників: це Віктор Гончаров, Лілія Гринь, Юліана Гончаренко, Микола Квєтков, Тетяна Петрик, Тетяна Черненко, Дмитро Бабчук (керівник навчального театру факультет СПП), Костянтин Кузьмін, Євген Славинський та інші.

Треба наголосити, що «Людський голос» (фр. La Voix humaine) – це моноопера Франсіса Пуленка в одній дії (текст Жана Кокто). За сюжетом своєрідної музичної монодрами, жінка, яку покинув коханий, востаннє розмовляє з ним по телефону. На сцені вона одна. Реплік чоловіка не чути, про них можна лише здогадуватися за реакцією жінки. Вся опера складається з великого діалогу з відсутнім партнером, що, фактично, надає їй форму монологу. До речі, зовнішньої дії в опері нема. Все зосереджено на тому, щоб розкрити внутрішню драму. Виразною стала вокальна партія Катерини Єгоричевої. У ній мелодія гнучко передала відтінки почуттів і душевного стану героїні, її журби за щастям.

Зауважимо, що історія вистави відбувається в Парижі. Героїня – жінка середнього віку розмовляє телефоном. Її стосунки із колишнім коханцем тривали упродовж п’яти років. Наступного дня він одружується з іншою, що доводить головну героїню до відчаю. Монолог показує психічний розлад героїні, який призводить до самогубства. Головна героїня робить відчайдушну спробу зберегти зв’язок із зовнішнім світом, але, на жаль, їй це не вдається. Тонка межа між фантазією і реальністю призводить до альтернативних істин: коли людина на зв’язку з усім світом, вона може водночас бути абсолютно самотньою. Це – лірична монодрама, в якій звучить живий і трепетний людський голос туги й самотності, – голос покинутої жінки. Опера принесла Пуленку найбільшу популярність у світі. У ній виявилися найяскравіші сторони обдаровання композитора.

Таким був і первісний сюжет La voix humaine у Жана Кокто, коли одну з найгучніших одноактних п’єс великого майстра поетичного кіно і сюрреалізму (яку він свого часу створив для чудової французької актриси бельгійського походження Берти Бові) Франсіс Пуленк перетворив на монооперу. Спочатку її виконоавицями були Деніз Дюваль і Едіт Піаф, а потім «телефонну» вокальну партію тривалістю у півтори години виконували Марія Каллас і Галина Вишневська, Джессі Норман і Рената Скотто.

Моноопера Франсіса Пуленка «Людський голос» за твором Жана Кокто досягла слуху наших глядачів понад 50 років тому. Цей жанр у нас відомий: «Сафо» і «Ноктюрн» Миколи Лисенка, «Іфігенія в Тавриді» Кирила Стеценка, одна з найкращих опер Віталія Губаренка «Листи кохання» (за мотивами новели «Ніжність» французького поета-символіста Анрі Барбюса). Але певний час він не мав особливої популярності у представників вітчизняної композиторської школи. Одинокий людський голос із його особистим життям, пристрастю, горем, надією не так ефектно виглядає поруч з епічними оперними полотнами: динаміка окремого приватного буття – на противагу перебігу традиційних усталених сюжетів. Та все ж таки почали з’являтися і цікаві зразки жанру моноопери: «Як багато листів до тебе» Івана Небесного за мотивами поезій Василя Стуса, «Відблиски втомленого поп-стару» Юлії Гомельської, «Цього вечора Борис Годунов» Кармелли Цепколенко, моносцена «Фабіа» Романа Григоріва. Камерна моноопера стала окремим усесвітом, традицією технікою і школою.

Фотогалерея:

Марія Канцелярист