Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проведено тренінг із використання сервісу перевірки на плагіат Unicheck

Проведено тренінг із використання сервісу перевірки на плагіат Unicheck

Проведено тренінг із використання сервісу перевірки на плагіат Unicheck
16.03.2020 09:41 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University освітній процес сервіс Unicheck інституційний репозитарії перевірки на плагіат академічна доброчесність

Дванадцятого березня в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) проректором з науково-педагогічної роботи Юрієм Кагановим проведено тренінг для заступників деканів із навчальної роботи, гарантів освітніх програм та представників наукової бібліотеки.

Захід був присвячений використанню програмного продукту Unicheck для перевірки на плагіат кваліфікаційних випускних робіт здобувачів вищої освіти магістерського рівня.Наразі сервісом користуються 180 українських університетів. Запорізький національний університет протягом кількох років активно залучає програмний продукт для перевірки дисертаційних досліджень і наукових статей. Укладений цього року новий договір із компанією «Unicheck. Україна» дозволяє проводити перевірку всіх магістерських робіт на предмет несанкціонованих текстових запозичень. Сервіс буде повністю безкоштовний для студентів і викладачів, однак з урахуванням лімітів сторінок, розрахованих залежно від кількості магістерських робіт, що виконуються на конкретних кафедрах.

Відповідно до Законів України «Про вищу освіту», «Про освіту» наявність внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти є обов’язковою у закладах вищої освіти, що передбачає забезпечення дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти, у тому числі створення і забезпечення функціонування ефективної системи запобігання та виявлення академічного плагіату.

Під час заходу проректор звернув увагу на нову рубрику на сайті ЗНУ «Академічна доброчесність», що містить посилання на нормативні акти МОН та локальні документи університету з цього питання, зокрема Рекомендації щодо запобігання академічному плагіату та його виявлення в наукових роботах (лист МОН від 15.08.2018 р. № 1/11-8681), Кодекс академічної доброчесності Запорізького національного університету.

На комп’ютерах у залі електронних ресурсів Наукової бібліотеки було відкрито доступ до сервісу Unicheck, що дало можливість на практиці продемонстровати учасникам тренінгу основні функції сервісу з перевірки конкретної кваліфікаційної роботи на предмет несанкціонованих текстових запозичень. У перевіреному документі сервіс Unicheck виділяє кольором певні частини тексту з текстовими збігами з Інтернет-джерелами та частини тексту, що були визначені як цитата чи посилання. Сервіс до всіх виділених текстових збігів надає список посилань на оригінальні джерела, які можна переглянути за допомогою системи в зручному інтерфейсі.

Під час тренінгу було акцентовано на можливості самостійно регулювати параметри перевірки: сервіс знаходить та дає можливість вилучати правильно процитовані речення та список використаної літератури (бібліографічні посилання), автоматично визначає заміну символів і літер в тексті.

Окремо Юрій Каганов зупинився на неприпустимості використання результатів перевірки у відсотках як прямої відповіді на питання щодо наявності чи відсутності плагіату у роботі. Критично важливим є експертний аналіз результатів перевірки, що відображає відсоток схожості. Потребує детального розгляду кожне конкретне джерело, яке вказує на текстовий збіг.

Переваги сервісу полягають також у тому, що завдяки детальним звітам, які генерує Unicheck, процес оцінювання кожної роботи стає значно простішим та швидшим. Наукові керівники/нормоконтролери мають можливість дистанційно коментувати роботи студентів.

Сервіс може працювати з текстами на 22 мовах у різних форматах. Він має як онлайн інтерфейс, який працює через будь-який браузер у мережі Інтернет, так і може інтегруватись з системою організації навчання Moodle.

Була обговорена також можливість безкоштовної міжуніверситетської перевірки і підключення сервісу Unicheck до внутрішньої бази кваліфікаційних робіт університету, що накопичуються в Інституційному репозитарії.

Учасники заходу порушили питання регламенту використання сервісу, організації доступу представників кафедр, повторної перевірки кваліфікаційних робіт, ознайомлення студентів з результатами перевірки, ролі нормоконтролерів у цьому процесі. Запропоновано провести аналогічні тренінги для науково-педагогічних працівників та студентів, а також вебінар з представниками компанії.

Координаційні та технічні питання організації доступу до сервісу Unicheck покладено на наукову бібліотеку ЗНУ.

Використання сервісу Unicheck є одним з технологічних засобів впровадження культури академічної доброчесності в університетське середовище, що є одним з пріоритетів на шляху розвитку Запорізького національного університету як регіонального європейського вишу.

 

Схожі новини