Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ЗНУ взяли участь у Всеукраїнській відеоконференції, присвяченій пам’яті гетьмана Івана Мазепи

Науковці ЗНУ взяли участь у Всеукраїнській відеоконференції, присвяченій пам’яті гетьмана Івана Мазепи

Науковці ЗНУ взяли участь у Всеукраїнській відеоконференції, присвяченій пам’яті гетьмана Івана Мазепи
03.04.2020 13:03 Все Головні новини Факультети Фізичного виховання ZNU Zaporizhzhia National University факультет фізичної культури здоров’я та туризму наукова діяльність онлайн-конференція

Наприкінці березня старшина Великої Ради отаманів Запорозького козацтва провела Всеукраїнську інтерактивну відеоконференцію, присвячену видатній історичній особі, державотворцю – гетьману Івану Мазепі. Координатором і головним доповідачем виступив голова Українського козацького патріотичного руху інформаційного спротиву агресорам й окупантам, кандидат наук з державного управління, військовий історик, член НСЖУ Дмитро Сухінін (Гора). Активну участь в обговоренні питань під час проведення онлайн-заходу взяли також представники ЗНУ(ZNU, Zaporizhzhia National University), зокрема голова Всеукраїнської федерації «Спас», доцент кафедри теорії та методики фізичної культури і спорту Олександр Притула.

Цей захід проходив на хвилі становлення нової традиції Запорозького козацького патріотичного Руху, відповідно покликаний об’єднати зусилля патріотів, які проживають в різних областях України. Ідею проведення всеукраїнської тематичної відеоконференції також підтримав шановний нащадок гетьмана Мазепи, голова ГО «Всесвітня генеральна асамблея нащадків козацьких родів», голова родини Мазеп – Ігор Мазепа. Активну участь в заході також взяли: члени координаційної ради з питань розвитку козацтва при Запорізькій облдержадміністрації, МГО «Міжнародний союз козаків "Запорозька Січ"», Запорозького звичаєвого козацького лицарського Ордену ім. князя Д. І. Вишневецького (Байди), ГО «Український козацький Центр сприяння євроатлантичній інтеграції», Всеукраїнської федерації «Спас», колективів редакції загальнодержавного альманаху «Українське патріотичне козацтво», письменники, історики, науковці, бібліотекарі, учасники Революції Гідності та АТО, козаки, військовослужбовці, громадські діячі та інші.

На думку учасників конференції, безпідставними є обвинувачення на адресу гетьмана Мазепи і дискусії з приводу значущості його діяльності для українського державотворення. Їх висувають у рамках інформаційної війни прибічники ліквідації незалежності України. Учасники конференції бачать повстанців, нащадків Запорозької Січі, Гетьманщини, і самого Івана Мазепи – в лавах добровольців на Донбасі, серед учасників АТО, козацького патріотичному Руху опору, у числі волонтерів, воїнів Збройних Сил України, вітчизняної інтелігенції, що віддана ідеї демократичного розвитку країни.

«Це справді героїчна й одна з найзначніших постатей серед усього українського гетьманства. І не на осуд і ганьбу, а на глибоку шану нащадків заслуговує він», – писав про гетьмана Мазепу Михайло Слабошпицький. Двадцятого березня виповнилося 206-років з дня народження цього знаного політичного і воєнного діяча України, гетьмана Війська Запорозького, звитяжного патріота Івана Степановича Мазепи. Кожного року українська громадськість проводить загальнодержавні урочистості та культурно-історичні заходи, присвячені його пам’яті і на згадку про його діяльність у рамках процесу становлення української державності. За кордоном, в діаспорі Канади, США, Великої Британії, Франції та інших демократичних країн шанують значні досягнення та успіхи українців у період його майже двадцятирічного правління, який пройшов без страшних війн та спустошень. Його визнають як талановитого полководця, вмілого стратега, обдарованого дипломата, успішного політичного керівника, фундатора державного управління, захисника християнської православної віри та споконвічних демократичних цінностей, традицій волі і справедливості в Гетьманщині.

У своїй доповіді військовий історик Дмитро Сухінін сконцентрував увагу учасників конференції на тому факті, що Іван Мазепа залишився у народній пам΄яті українців  фундатором Української козацької державності, сміливим борцем за незалежність і свободу, людиною, що мала європейську освіту і мислення, а також відважним воїном, засновником багатьох міст і поселень, меценатом і талановитим господарником. В іноземній історіографії багато написано про довгу й мирну добу швидкого сталого розвитку промисловості, освіти, культури, мистецтва, науки, православ΄я та підтримки християнської церкви, укріплення державних інституцій Гетьманщини, про реформування та посилення її воєнної міці, значні дипломатичні успіхи, підвищення рівня життя мешканців міст і селищ, зростання торгівлі, промислового виробництва, будівництва та загального збільшення населення України. Особливої уваги заслуговує фактичне об΄єднання Правобережної та Лівобережної України у цей період, зростання авторитету Гетьманату в Європі і бажання багатьох впливових монархів мати добрі стосунки із її самостійною і освіченою адміністрацією.

Окрім іншого, матеріали даної конференції спрямовані на спростування більш ніж трьохсотрічного викривлення історичних фактів та їхньої ідеологізації у роботах істориків Російської імперії, багатьох радянських, а також сучасних російських політиків. І загалом авторів псевдонаукових робіт, що пропагують негативну роль Івана Мазепи в українсько-російських відносинах, де його називають зрадником, суперечливою особистістю, звинувачують у непослідовних діях, забуваючи про вимушеність діяти в умовах оточення потужних ворожих сусідніх країн: Оттоманської Порти, Кримського ханства, Московського князівства, Польщі, Швеції та інших. Отже період тривалого мирного життя та розвиток величезної території українських земель, колишньої Київської Руси-України був можливий, переважно завдяки таланту, колосальному досвіду, віртуозній дипломатії та чіткому і принциповому курсу Івана Мазепи та його прихильників, дії яких були спрямовані на збереження та укріплення державності, зростання добробуту населення, усуненні конфліктів в самому народному середовищі та між шляхтою, фундацію середнього класу заможних мешканців і утворенні національної аристократії, становлення наукової школи, навчальних закладів, сильної сучасної армії, – усього того, що заклало підвалин для майбутньої незалежної вільної самостійної демократичної європейської країни.

Дмитро Сухінін підкреслює: «Впевнений, що саме так необхідно розглядати діяльність когорти звитяжних лицарів-козаків, народних обранців під проводом гетьманської старшини, Війська Запорозького, які боролися у складному положенні, але не відмовилися від високої святої ідеї – існування вільної Неньки-України! Вони показали народам тогочасної Європи і світу, що багатосотлітня війна за віру та волю закінчиться успіхом і перемогою!». Сьогодні молодим авторам – історикам, прозаїкам, дослідникам треба акцентувати увагу на колосальному значенні даного періоду для майбутнього нашої країни та вирішальній ролі мудрої і далекоглядної політики гетьмана Мазепи та інших видатних отаманів, гетьманів, політичних й державних, наукових і творчих діячів України. Аби виховувати молодь в найкращих традиціях любові до рідної землі, віри, поваги до героїчного минулого батьківщини. Згадаймо у цій когорті всесвітньовідомих князів Дмитра Вишневецького (Байду), Костянтина Осторозького, Петра Конашевича-Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Сірка, Івана Виговського, Пилипа Орлика і багатьох інших видатних очільників Запорозької Січі і України.

Багатий фактичний матеріал з іноземних джерел свідчить про повагу та визнання Мазепи як політика, воєнного керівника і державотворця світового масштабу. Англійські, німецькі, французські, швейцарські, голландські, австрійські дипломатичні документи та реляції, матеріали середньовічної преси та архівні закордонні джерела на фактах свідчать про шанобливе ставлення й визнання діяльності видатного Гетьмана України. Як романтичний і трагічний герой Іван Мазепа став яскравою особистістю у творах лорда Байрона, філософа Вольтера тощо.

Учасники всеукраїнської відеоконференції підтримали цю точку зору й визнали об’єктивність робіт україномовних та іншомовних авторів, які висвітлювали діяльність Івана Мазепи як видатного патріота і державотворця, – Т. Мацьківа, Ф. Уманця, І. Борщака, Б. Крупницького, О. Субтельного, Б. Кентржинського, О. Оглобліна, Н. Полонської-Василенко, Туранли Фергад Гардашкан Оглу (кандидатська дисертація на тему: «Козацька доба історії України в османсько-турецьких писемних джерелах (друга половина ХVI – перша половина XVIII століття»), М. Грушевського, Д. Яворницького та інших. З поміркованою обережністю закликали ставитися до викладення цієї теми у російських джерелах, а також тих, що стосуються періоду московського царату та його архівів.

За результатами всеукраїнської інтерактивної відеоконференції її учасники сформували перелік пропозицій для подання до Міністерства оборони України:

-         ввести в навчальних закладах курс історії бойових походів епохи Мазепи;

-         з метою виконання державної Доктрини інформаційної безпеки спільно з колективом загальнодержавного громадсько-політичного видання альманах «Українське патріотичне козацтво» підготувати окремий випуск про державницьку діяльність гетьмана;

-         підтримати створення документального фільму про воєнно-політичну багаторічну діяльність Івана Степановича Мазепи;

-         в козацьких патріотичних організаціях і навчальних закладах провести уроки патріотичного виховання, присвячені видатній постаті гетьмана Мазепи;

-         запропонувати долучитися Міністерству освіти і науки та посольствам країн Швеції, Литви, Польщі, США, Канади до проведення спільних культурно-історичних заходів та пошукових робіт в архівах для збирання важливих відповідних оригінальних документів;

-          запропонувати воєнним підрозділам і бойовим частинам прикордонної служби, ЗСУ, МВС, СБУ заснувати присвоєння звань імені Гетьмана України Івана Мазепи;

-         обговорити спільно із Всеукраїнським штабом операції «Козацький волонтер» пропозицію щодо звернення до всіх прихильників української незалежності з метою поповнення бібліотек та мобільних філій, що працюють на фронті в ООС, літературою про великого сина українського народу Івана Мазепу.

Учасники конференції також підкресли, що існує проблема, пов’язана з невеликою кількістю інформації і наукових робіт, присвячених життю та діяльності соратників і представників команди гетьмана Мазепи. Окрім цього, багато прогалин є і в тематиці, що стосується географії просвітницької і організаційної діяльності Івана Мазепи в Україні. Тож усіх небайдужих і зацікавлених у проведенні такого роду досліджень науковців і студентів закликають приєднатися до вивчення цієї цікавої і важливої для розбудови української державності теми.

Більше інформації про цю онлайн-коференцію – за покликанням: http://www.zp-cossacks.com.ua/

 

 

 

Схожі новини