Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники наукової бібліотеки ЗНУ разом з колегами обговорили моделі віддаленої роботи колективів університетських бібліотек України

02.06.2020 12:13 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University наукова бібліотека вебінар наукова діяльність

Двадцять дев’ятого травня на платформі Zoom відбувся всеукраїнський вебінар «Як організувати віддалену роботу команди університетської бібліотеки з точки зору невизначеності?». Його організаторами виступили Науково-технічна бібліотека Дніпровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна спільно з Секцією університетських бібліотек Української бібліотечної асоціації. До заходу долучилися представники 100 університетських бібліотек України, зокрема від наукової бібліотеки ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) директорка Ніна Чала, завідувачки відділами та провідні фахівці.

Головне завдання кожного керівника бібліотеки в умовах невизначеності (наприклад, за необхідності фізичного дистанціювання при COVID-19) – організація роботи віддалено працюючих співробітників. При швидкій і несподіваній адаптації до віддаленої роботи з дому та віртуалізованим операціям деякі засоби підтримки бібліотеками світу своїх університетських спільнот були вимушено припинені, інші – змінили фокус, треті – стали активно розвиватися.

Як і за якою моделлю повинна еволюціонувати дистанційна команда бібліотеки, щоб зберегти, а можливо, й зміцнити довіру своїх студентів, викладачів, науковців, адміністрації університету при перенесенні комунікації з користувачами й між самими бібліотекарями в цифровий простір і використанні широкого набору інструментів взаємодії? Усі зіткнулися з серйозним випробуванням організаційного клімату своєї бібліотеки, а це колективи університетських бібліотек від 20 до 130 працівників. Для всіх постала проблема як мінімізувати стрес і максимізувати успіх дистанційних бібліотечних команд в новому онлайн-середовищі.

Захід розкрив картину напрацьованих за 2 місяці карантину практик університетських бібліотек України щодо організації власних віддалено працюючих команд.

Спікерка вебінару Тетяна Колесникова, кандидат наук із соціальних комунікацій, с.н.с., директорка НТБ ДНУЗТ детально розкрила як практично відбувався швидкий перехід до ефективної моделі віддаленої роботи колективу бібліотеки.

Обговорення учасниками заходу показало залежність функціонування моделі віддалено працюючих команд університетських бібліотек України, перш за все, від того, наскільки колектив бібліотеки підготований до можливих обмежень фізичної комунікації та роботи вдома: чи мають працівники професійні навички, інструменти і достатню пропускну спроможність домашнього інтернет для виконання віддаленої роботи зі створення цифрового контенту, доступу користувачів до нього, надання онлайн-послуг та ресурсів бібліотеки.

Зважаючи на всі ці складники та в залежності від ситуації, директоркою та керівниками структурних підрозділів наукової бібліотеки ЗНУ визначалися види та обсяги робіт, виконуваних вдома. Були оперативно створені декілька різнофункціональних груп, задіяні окремі співробітники для інформаційного забезпечення дистанційного навчання, доступу до електронного контенту, електронної доставки документів, виконання окремих технологічних операцій та сервісів дистанційно.

Працівники наукової бібліотеки ЗНУ, як багатьох інших, скористались під час карантину додатковою можливістю самоосвіти, розширення вузької професійної спеціалізації (вебінари, дистанційні курси).

Найближчим часом менеджмент університетських бібліотек планує приступити до процесу «сценарного планування» для вивчення можливих варіантів майбутнього своєї бібліотеки. Книгозбірня ЗНУ розглядатиме, що потрібно скорегувати, де є проблемні місця, що потрібно змінити, що ще з бібліотечних процесів і технологій може виконувати дистанційно.

Можливі стратегії розвитку бібліотек в умовах невизначеності будуть оприлюднені та обговорені у фаховому бібліотечно-інформаційному журналі та під час міжнародної конференції «University library at a news tage of social communications development» (жовтень 2020 р.).

Конструктивна розмова, доброзичлива атмосфера 1,5-годинного вебінару запевнили спільноту: головне – творчо підходити до вирішення викликів і розуміти, що багато, дуже багато залежить від кожного з нас – персонально від кожного працівника і командної роботи!

Наукова бібліотека