Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка ФСУ, соціолог, політик, професорка Елліна Позднякова-Кирбят'єва

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка ФСУ, соціолог, політик, професорка Елліна Позднякова-Кирбят'єва

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка ФСУ, соціолог, політик, професорка Елліна Позднякова-Кирбят'єва
17.06.2020 16:07 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ Факультети Соціології та управління Відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ ФСУ проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University), за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, триває втілення проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». До його реалізації активно долучаються й представники різних факультетів вишу. Черговий матеріал цієї рубрики присвячений розповіді про досвід професійного становлення й успіху випускниці факультету соціології та управління 2004 року – Елліну Позднякову-Кирбят'єву. Вона – відомий запорізький соціолог, доктор соціологічних наук, професорка, проректорка з навчальної роботи Хортицької національної академії, засновник і голова Інституту соціологічних досліджень і громадських ініціатив, член виконавчого комітету міста Запоріжжя, депутат міської ради 6-го скликання, авторка понад 60 наукових праць, серед яких 7 монографій, член соціологічної асоціації України.

-Чому ви обрали соціологію, адже ваша група була першим набором соціологів у ЗНУ?

-Я завжди цікавилась життям суспільства, процесами, що відбуваються в ньому, звертала увагу на різні політичні ситуації, обожнювала все нове. І коли дізналась про спеціальність та перший набір, рішення вже було прийняте. У нас була дуже маленька група – усього 12 осіб, до випуску залишилось – 8. До нас викладачі завжди ставилися як до своїх колег. Враховуючи ще те, що ми були не просто першим набор, а експериментальною групою, ми вступали ще не на факультет соціології і управління, а на історичний. І вже на 2 курсі нас перевели на ФСУ. Це був дуже гарний досвід навчання на історичному факультеті, а потім вже на своєму окремому факультеті.

-Як вам було навчатися за спеціальністю «Соціологія»? Чи згадуєте студентське життя?

-Студентські роки були дуже веселими, цікавими. Напевно, все почалося з того, що в нас була маленька дружна група, нова спеціальність. Навіть деякі викладачі, які заходили до нас на пари, говорили, що будуть з нами навчатись, бо і для них і для нас все на спеціальності було новим. Ми були першовідкривачами. Досі пам’ятаю наші перші лекції у Бірюкової Тетяни Федорівни з самоорганізації особистості. Дуже приємно, що вона ставилася до кожного з нас дуже позитивно, як до своїх рідних дітей, супроводжувала нас не тільки на тому навчальному курсі, а усі студентські роки та досі особисто я з нею у теплих дружніх стосунках. Дуже корисним був досвід навчання на історичному, де вже була класична вища школа. Деканом тоді був Турченко Федір Григорович, який є визначним істориком, фундатором, можна було багато чому в нього повчитися. До того ж я грала в КВК, у команді істфаку «Гангстери», була старостою групи та кожен понеділок ходила на старостат до замдекана істфаку Олександра Васильовича Старуха, який опікувався нашою командою КВК та викладав історію України. Також якщо казати про засновника спеціальності, того хто придумав, хто домагався відкриття, – це був Бех Володимир Павлович. Усі студенти досі пам’ятають його «дев'ятидзвінку», його креативні лекції, позитив. І звісно він був фундатором нашої спеціальності разом з Тетяною Бірюковою та Романом Додоновим (який, до речі,був наймолодшим доктором філософських наук у Запоріжжі, це наш перший куратор групи 4219), яка стартувала з лабораторії у 5-му корпусі на 3-му поверсі, і потім ми вже стали окремим факультетом. Коли ми вже стали факультетом, то тут звичайно, варто відзначити нашого веселого куратора Гугніна Едуарда Анатолійовича, з яким разом ми ходили на вилазки, святкували дні народження та обговорювали політичні процеси. Чому я так багато уваги приділяю саме викладачам, бо майже кожен був нашим другом. Разом з ними ми проводили час не тільки в аудиторіях під час занять, а й поза ними, більш неформально. Ми святкували День факультету у «Тетяниному дні», відвідували різноманітні заходи, гуляли містом. Не знаю як зараз, але тоді ми спілкувались майже з усіма викладачами, отримували колосальний досвід. Адже в соціології дуже важлива комунікація, спілкування, розуміння «температури» та настроїв суспільства. Важливо, що в нас заклали основи саме такими нестандартними методами навчання, залучили нас до усіх процесів життєдіяльності факультету, не забували про міжособистісні стосунки.

-З чого почалася ваша професійна кар’єра як соціолога і науковця?

-Напевно, треба почати з навчання. У 1999 р. я вступила до Запорізького національного університету і пройшла шлях від студента до доцента кафедри соціології ЗНУ. Після закінчення університету я вступила до аспірантури ЗНУ, де захистила кандидатську дисертацію. Потім вступила до докторантури Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди, де і захистила свою докторську дисертацію. На сьогодні обіймаю посаду проректора з навчальної роботи Хортицької національної академії. Варто звернути увагу на ази. Звідки ж започаткувалася моя аспірантура, докторантура, викладання? Це сталося на 4 курсі, коли на лекції з соціального прогнозування, Скідін Олег Леонідович, який на жаль вже не з нами, повідомив, що хтось з нашої групи повинен написати наукову статтю. Всі мовчали, бажання ні в кого не було. Тоді він сказав мені, що писати статтю буду я. Звичайно я трохи обурилась, але він сказав, що бачить мій науковий потенціал. Він особисто допомагав мені писати цю наукову статтю. І його слова виявились пророчими і дуже важливими для мене. Ще багато років тому він заснував фаховий журнал із соціології «Соціальні технології». Був довго його незмінним редактором, і для мене зараз є дуже почесно, що я – його студентка, учениця, є тепер головним редактором цього журналу.

-Ми знаємо, що ви також активно займаєтесь політичною діяльністю. Чи допомагали Вам знання отриманні під час навчання в університеті, будувати політичну кар’єру та вести громадську діяльність? 

-Так, звісно. Усі отримані знання є важливими для людини і допомагають у той чи той момент. Якщо ми беремо, наприклад електоральні дослідження, адже в багатьох людей соціологічні дослідження асоціюється саме з електоральними, з рейтингами тих чи тих політичних партій, тому звичайно добре, коли ти залучений до політичного процесу, у тебе є більше інформації, особливо інсайдерської. Соціологія – це ж наука про суспільство загалом та про окремі соціальні інститути, а в нашому суспільстві багато уваги приділяється саме політичним процесам. Тому кожен хороший соціолог, повинен добре орієнтуватися в політиці. У мене все почалось з того, що я керувала обласним осередком політичної партії, після чого була депутатом міської ради, на сьогодні є членом виконавчого комітету Запорізької міської ради.

-Враховуючи ваш досвід наукової, громадсько-політичної та управлінської діяльності, чи є у вас якісь нагороди чи відзнаки?

Так, в мене є низка нагород:

-нагрудний знак Міністерства освіти України "Відмінник освіти -  

-медаль «За сприяння збройним силам України», 
-медаль «За особистий внесок у розвиток міста Запоріжжя»,
-орден «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня,
-почесна грамота Міністерства освіти України «За багаторічну сумлінну працю, плідну педагогічну діяльність та досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління», 
-почесна грамота Запорізької обласної державної адміністрації «За вагомий внесок у розвиток благодійницької сфери регіону, багаторічну сумлінну працю, активну громадську позицію»,
-почесна грамота управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, 
-грамота Запорізької обласної державної адміністрації «За вагомий внесок у розвиток освіти Запорізької області»,
-подяка Національної академії педагогічних наук.

-Як практикуючий соціолог, що можете порадити своїм майбутнім колегам?

-Загалом розібратися, як вони розуміють соціологію, чи бачать свій життєвий шлях поряд із соціологією, яка саме соціологія їм більш до вподоби, адже вона буває різна. Наприклад, мені дуже подобається прикладна соціологія. Я обожнюю драйв соціологічних досліджень, я люблю використовувати різні методи та комбінувати їх, бачити «живі» цифри, коли фони формують звіт. Тому визначайтесь, якою саме соціологією ви хочете займатися, а отримані знання і викладачі вам у цьому допоможуть. Соціолог – це не диплом, це стиль життя.

 

Факультет соціології та управління, Ольга Широбокова

 

Схожі новини