Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Український міжуніверситетський шекспірівський центр ЗНУ втілив у життя масштабний просвітницький проєкт Дні Шекспіра в Україні-2020

18.06.2020 16:34 Все Головні новини Філологічний факультет Український міжуніверситетський шекспірівський центр ЗНУ

Від двадцять третього квітня по перше червня тривали заходи, котрі присвятили творчості видатного Вільяма Шекспіра. Ініціатором проєкту традиційно виступив Український міжуніверситетський шекспірівський центр Запорізького національного університету у співпраці з Інститутом літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

У рамках Днів Шекспіра в Україні, попри карантинні обмеження, відбулася ціла низка цікавих подій на платформі Zoom. Учасниками проєкту, окрім ЗНУ, виступили також Софійський університет Св. Климента Охридського, Львівський національний університет імені Івана Франка, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Державний університет «Житомирська політехніка», Київський лінгвістичний національний університет, Київський університет ім. Бориса Грінченка, Університет імені Альфреда Нобеля, Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського, Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія, Чорноморський національний університет ім. Петра Могили, Запорізький державний медичний університет, Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» та інші. Близько 500 зацікавлених у заході осіб приєдналися до проведення різноманітих онлайн заходів. А їх за останні приблизно півтора місяці  відбулося загалом чимало: 12 всеукраїнських публічних онлайн лекцій, 7 всеукраїнських колоквіумів «Зум-рандеву з Вільямом Шекспіром», 5 інтерактивних дискусій, воркшоп для аспірантів, 3 інтелектуальні гри і 3 радіопрограми «Палітра» на каналі «Суспільне: Запоріжжя».

Всеукраїнські публічні онлайн лекції підготували для широкого загалу й провели представники ЗНУ та інших українських ЗВО-учасників проєкту: професори Наталія Торкут (ЗНУ), Ірина Павленко (ЗНУ), Ольга Бандровська (ЛНУ імені Івана Франка), Наталія Левченко (ХНПУ ім. Г. С. Сковороди), доценти Дмитро Мельник (ЛНУ імені Івана Франка), Ганна Блондель (м. Бомі, Франція), Дар'я Лазаренко (Софійський університет СвКлимента Охридського, Софія, Болгарія) та інші. Аудиторії були ними представлені теми «Шекспір як культурна метафора і метафора культури», «Шекспір і буремні часи», «Шекспір і чума: історія, мотив, метафора», «Епідемії чуми в мистецтві та літературі Середніх віків та Відродження», «Іван Франко і Вільям Шекспір: специфіка культурного діалогу», «Гамлети В. Шекспіра і О. Сумарокова: зміна культурного коду», «”My Most Painted Word”: Illustrating Hamlet in Digital Age», «Шекспірівська флористика: ґенеза, семантика, семіотика», «Турецькі переклади творів В. Шекспіра: інтеграція літератур», «Шекспірівський інтертекст у фентезі доби постмодернізму», «Великий Бард і десята муза: Вільям Шекспір у кінематографі ХХІ столітя», «Трансмутації тірського царя у часопросторовому континуумі: романтична драма В. Шекспіра "Перікл" (1608) і роман М. Геддона "Дельфін" (2019) ».

Також провели й низку всеукраїнських колоквіумів «Зум-рандеву з Вільямом Шекспіром» на теми: «Шекспір і медицина», «Антистретфордіанські гіпотези: pro et contra»  (професор Н.М. Торкут, ЗНУ), «Прекрасна Верона: шекспірівські локації та літературний туризм» (аспірантка Я.В. Нікітюк, ЗНУ), «Отелло, раса, пристрасть: пристрасті навколо “Отелло”» (аспірантка Д.С. Бесклепна, ЗНУ), «Квітковий фестиваль у “Зимовій казці” В. Шекспіра» (доцент Г. Блондель (м. Бомі, Франція), «”Гамлет” в ілюстраціях В. Єрка: розкодовування семантики» (кандидат філологічних наук Д.М. Лазаренко, Софійський університет Св. Климента Охридського), «Маніпуляції з Шекспіром в ідеологічних практиках Третього Рейху» (професор Ю.І. Ковбасенко, магістрант В. Догадіна (КУ ім. Бориса Грінченка).

Учасники інтерактивних дискусій обговорили питання творчого впливу Шекспіра на подальший загальнокультурний розвиток людства у рамках запропонованих тем: «Шекспірівське питання:to believe or not to believe» (професори Н.М. Торкут, А.А. Степанова (ЗНУ, Університет імені Альфреда Нобеля)), «Перші знайомства українців із Шекспіром» (доцент Ю.І. Черняк, ЗНУ), «Шекспір як культурна метафора і метафора культури» (старший викладач А.В. Ляшенко, ТНУ ім. В. І. Вернадського), «”My Most Painted Word”: Illustrating Hamlet in Digital Age» (доцент К.М. Василина, кандидат філологічних наук Д.М. Лазаренко (ЗНУ,  Софійський університет Св. Климента Охридського)), «Шекспір і чума: історія, мотив, метафора» (доцент Я.М. Кравченко, ЗНУ).

Відбувся також воркшоп для аспірантів, який провів для них доцент Б.В. Корнелюк (Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія) на тему «Стратегії аналізу інтермедіальних проєкцій історичних хронік В. Шекспіра». А ще учасники проєкту змогли залучитися до інтелектуальних ігор. Всеукраїнський он-лайн конкурс для старшокласників «Shakespeare’s Characters # Stayhome» під керівництвом Н.В. Гутарук та Всеукраїнська учнівська он-лайн вікторина «Shakespeare’s Quiz» (організатор: Л.К. Кузнецова) проходили на базі «Січового колегіуму». Для учнів загальноосвітньої санаторної школи-інтернату ХНА була проведена Всеукраїнська публічна онлайн вікторина для старшокласників «Shakespeare’s Idioms» (І.В. Погодаєва). А також для слухачів «Суспільного» шекспірознавцями були підготовлені три теми у рамках радіопрограми «Палітра»: «Про Дні Шекспіра і літературний туризм», «Шекспір і чума», «Російський Гамлет XVIII століття».

Докладніше із заходами проєкту можна ознайомитися на сторінці:

Більше цікавої інформації і на Українському Шекспірівському порталі за покликанням: https://shakespeare.znu.edu.ua/uk/dni-shekspira-v-ukraini-2020/

Філологічний факультет