Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Здобутки Запорізького національного університету щодо формування європейської проєктної культури визнано на міжнародному рівні

13.07.2020 14:01 Все Головні новини

7-9 липня 2020 року відбулась фінальна презентація розроблених та реалізованих мікропроєктів учасниками міжнародного проєкту «Інноваційний університет і лідерство» (фаза V «Інтердисциплінарність та міжгалузевість і стратегії розвитку університету»).

Українсько-польський проєкт «Інноваційний університет і лідерство» передбачає чотири основних етапи: перший – конкурсний відбір учасників проєкту серед академічного загалу України (липень-серпень); другий етап – місячне стажування у Варшавському та Ягеллонському університетах, а також розробка власного мікропроєкту за темою стажування (жовтень-листопад);  третій – реалізація проєкту на базі власного ЗВО (грудень–червень); і четвертий – презентація-захист проєкту і затвердження результатів стажування (липень).

У 2019-2020 році участь у цьому найпотужнішому освітньому проєкті, що підтримується Міністерством науки і вищої освіти Республіки Польща,  Міністерством освіти і науки України, Міжнародним фондом досліджень освітньої політики, Фундацією польських ректорів – Інститутом суспільства знань, Спілкою ректорів закладів вищої освіти України, брала участь докторантка ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Вікторія Меняйло.

07 липня Вікторія Іванівна презентовала організаторам і керівникам зазначеного проєкту, серед яких директор Директорату вищої освіти МОН України Олег Шаров, президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков, декан факультету «Artes Liberales» Варшавського університету Роберт Сухарський (Республіка Польща), завідувач кафедри політичної філософії факультету міжнародних відносин та політичних наук Ягеллонського університету Богдан Шляхта (Республіка Польща), свій мікропроєкт під назвою «Формування європейської проєктної культури в академічному середовищі (кейс Запорізького національного університету)».

Основними завданнями цього мікропроєкту були: 1) розвиток проєктних компетентностей молодих науковців; 2) запровадження елементів проєктно-орієнтованого управління університетом; 3) популяризація проєктної діяльності та обмін досвідом з іншими ЗВО. Частина цих завдань була реалізована в університеті за підтримки міжнародного проєкту за програмою Еразмус+ (модуль Жана Моне) «European Project Culture» (академічний координатор Вікторія Меняйло).

В рамках вирішення першого завдання у ЗНУ запроваджено навчальний курс для магістрів та аспірантів «Основи європейської проєктної діяльності», за результатами якого щорічно проводиться конкурс-презентація проєктів слухачів курсу «Епіцентр молодіжних ініціатив».

На виконання другого завдання в університеті створено Раду з проєктної діяльності, розроблено механізм надання внутрішньоуніверситетських грантів та проведено конкурс із вдосконалення іміджевої політики факультетів.

Виконання третього завдання пов’язано із залученням 30 викладачів та аспірантів інших ЗВО до проходження курсу «Основи європейської проєктної діяльності», проведенням керівником проєкту Вікторією Меняйло декількох тренінгів для молодих науковців на базі інших ЗВО, зокрема у Харківському національному педагогічному університеті ім. Г. С. Сковороди та НТУ «Дніпровська політехніка»; виданням та розповсюдженням навчально-методичного посібника «Основи формування європейської проєктної культури» (автори: В. Меняйло, О. Тупахіна, О. Гура, В. Сарабєєв, Н. Воронова), а також організацією спільно з Національним Еразмус+ офісом В Україні, Міжнародним фондом досліджень освітньої політики, ГО «Інноваційний університет», Українською асоціацією викладачів і дослідників європейської інтеграції, Запорізькою міською радою 29-30 травня цього року Міжнародної науково-практичної конференції «Формування європейської проєктної культури в Україні: стан, проблеми, перспективи» із виданням збірника матеріалів конференції, участь у якій взяли понад 100 вітчизняних та зарубіжних представників освіти, влади та бізнесу.

Поважне жури високо оцінило зусилля Запорізького національного університету щодо розвитку проєктної культури в академічному середовищі та рекомендувало учасникам зібрання використовувати напрацьований нашим університетом досвід у своїх ЗВО. Зокрема, конкурс проєктів з надання внутрішніх грантів на розвиток закладу вищої освіти вже анонсований у Харківському національному університеті мистецтв імені І. П. Котляревського. Ще низка освітян з різних вишів країни висловила бажання отримати навчально-методичний посібник, виданий нашими викладачами.

Безумовно, реалізація цього проєкту була б неможливою без всебічної підтримки керівництва університету: ректора Миколи Фролова, проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука, проректора з науково-педагогічної роботи Олександра Гури, проректора з науково-педагогічної роботи Юрія Каганова, а також виконавців міжнародного проєкту EUROPROC Олени Тупахіної,  Володимира Сарабєєва, Наталії Воронової, яким координатор проєкту Вікторія Меняйло висловлює безмежну вдячність за співробітництво та допомогу!

З презентацією мікропроєкту можна ознайомитись за посиланням:  https://drive.google.com/file/d/1XVxeBR7KFVwiFHjJOVDldKXZD2WXloAj/view?usp=sharing