Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Колектив ЗНУ вітає із ювілеєм корифея біологічної науки – професора Валентину Бовт!

27.08.2020 10:59 Все Головні новини Факультети Біологічний ZNU Zaporizhzhia National University біологічний факультет ювілей привітання

Двадцять сьомого серпня свій почесний ювілей святкує одна з корифеїв біологічної науки в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), відомий вітчизняний науковець, талановитий педагог – завідувач кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини, професор Валентина Бовт.

Валентина Дем’янівна народилася в м. Маріуполі. Згодом отримала вищу освіту за природничими фахом. У 1977 році захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності «Зоологія» на тему «Каріологічні особливості цестод – циклофеллідій у процесі їх іммагогонії» у спеціалізованій вченій раді Інституту зоології АН СРСР. А вже у 1993 році відбувся захист її докторської дисертацію зі спеціальності «Фізіологія людини та тварини» на тему «Загальні закономірності змін клітинного метаболізму металів при дії фізіологічних подразників та патогенних факторів» у спеціалізованій вченій раді Томського державного університету (дисертація нострифіцирована у спеціалізованій вченій раді інституту фізіології НАН України ім. Богомольця).
Уже понад 30 років свого життя та праці Валентина Дем’янівна присвятила Запорізькому національному університету та його біологічному факультету, де працювала доцентом, потім професором кафедри ботаніки та екології. Із 2001 року керувала роботою науково-викладацького колективу кафедри зоології на посаді завідувача, з 2007 р. завідувала кафедрою загальної та прикладної екології та зоології, а з 2013 р. – кафедрою фізіології, яку пізніше реорганізували у кафедру фізіології, імунології і біохімії з курсом ЦЗ та медицини.
Наукова та педагогічна діяльність Валентини Бовт визнана на всеукраїнському та міжнародному рівні: свідоцтво та відомості про неї можна знайти у міжнародній енциклопедії «Dicktionari of International Biography» (27 Edition Oxfordpress).
Упродовж багатьох років своєї плідної діяльності в ЗНУ знаний науковець Валентина Бовт розробляє такі актуальні напрями досліджень, як: вивчення дії екологічних та фізіологічних чинників на метаболізм металів у клітинах людини та тварини; дослідження видового різноманіття безхребетних тварин нижнього Придніпров’я та їх екологічні проблеми, метаболізм металів у клітинах, адаптація і стрес тощо. Вона, зокрема, розробила нові методи дослідження металів у клітинах, серед іншого – кількісні. За період своєї науково-педагогічної діяльності Валентиною Дем’янівною було опубліковано понад 200 робіт, серед яких – 3 монографії, 18 свідоцтв на винаходи та 8 патентів, 8 науково-методичних посібників та численні статті у вітчизняних і зарубіжних фахових виданнях. Вагоме місце серед них посідають такі: «Функціональні взаємозв’язки інсулярного апарату з гіпокампом» (2008), Патент № 30460 «Спосіб визначення функціонального стану нейтрофілів крові» (2008), «Zink content in B- insulocytes of animals» (Aktualne Problemy Nauk, 2009).
Вона також – член колегій ряду фахових видань: «Вісник ЗНУ», «Питання біоіндикації та екології», «Актуальні проблеми біології, екології та хімії».
Упродовж усієї своєї плідної діяльності в ЗНУ шановна ювілярка багато уваги приділяє роботі з молоддю. Вона передає студентам свій величезний досвід і знання, а також сприяє формуванню практичних навичок майбутніх фахівців. У своїй викладацькій діяльності Валентина Дем’янівна активно розробляє та впроваджує нові інтерактивні методи навчання. Їй належить розробка 14 лекційних курсів для студентів біологічного факультету.
Із 1995 року шановна іменинниця незмінно керує роботою підрозділу Малої академії наук на факультеті, а з 1996 р. також стає віце-президентом МАН Запорізької області. Талановиті учні-вихованці запорізького відділення, що працюють під її дбайливим керівництвом, щороку посідають перші місця на обласних та всеукраїнських етапах конкурсу. Згодом багато хто з них стає відомим науковцем, захистив кандидатські та докторські дисертації.
Валентина Дем’янівна доклала чимало особистих зусиль задля розвитку плідної співпраці ЗНУ з Національною академією наук України, Національною академією медичних наук України, працює з питань профорієнтації та популяризації біологічної науки у ЗМІ.
Плідна наукова та викладацька діяльність Валентини Бовт високо оцінена на рівні держави. Вона відзначена нагрудним знаком «Відмінник освіти України», двома медалями «За розвиток Запорізького краю» та знаком МОН України «За наукові досягнення». Вона – дійсний член Академії технологічних наук України, міжнародним експертом.
Шановну Валентину Дем’янівну поважають і цінують колеги й студенти за її величезний досвід, неоціненний внесок у розвиток біологічної науки, щирість у стосунках з тими, хто поруч, та постійну підтримку, яку вона надає молоді. Почесну ювілярку щиросердно вітають представники біологічного факультету та численного колективу ЗНУ й бажають їй успіхів та процвітання, здійснення планів та мрій, а також міцного здоров’я на многії літа!