Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Колектив ЗНУ вітає з ювілеєм провідного українського мисливствознавця, відомого вченого й блискучого педагога Валерія Домніча!

28.08.2020 10:10 Все Головні новини Факультети Біологічний ZNU Zaporizhzhia National University біологічний факультет ювілей привітання

Двадцять восьмого серпня із 70-річчям вітають видатного українського мисливствознавця, завідувача кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), професора Валерія Домніча. Упродовж багатьох років він займається дослідженнями у галузі екології й раціонального використання, акліматизації та інтродукції промислових видів мисливських тварин, здійснює підготовку фахівців галузі мисливського господарства, лісової зоології та збалансованого природокористування, керує дослідними експедиціями та практикою студентів біологічного факультету.

Валерій Іванович – випускник Дніпропетровського державного університету (1974), де навчався за спеціальністю «Біологія» та отримав кваліфікацію біолога. Після закінчення університету довгий час працював за спеціальністю, опановуючи досвід практичної та науково-дослідницької роботи, в Інституті біологічних пробл
ем Півночі (ІБПП) Далекосхідного наукового центру Академії наук СРСР (м. Магадан, 1975-1989), виконував у рамках радянсько-американського договору спецпроєкт зі збереження та охорони навколишнього середовища на тему «Акліматизація вівцебиків (Ovibos moschatus) з о. Нунівак США на о. Врангеля, СРСР», здійснював заходи із збільшення популяції диких тварин (1976-1980). В подальшому займався науковими дослідженнями копитних та хижаків в Магаданській області та на Чукотці. За результатами цієї роботи зхистив кандидатську дисертацію на тему «Екологія та раціональне використання лося крайнього північного сходу Сибіру» (1986).
У Запорізькому національному університеті працює з 1989 року: спочатку – доцентом біологічного факультету, згодом, у 1997-2003 роках очолював роботу науково-викладацького колективу біологічного факультету на посаді декана. Далі навчався у докторантурі біологічного факультету Дніпропетровського національного університету (2004-2007). По завершенню успішно захистив докторську дисертацію (2008) на тему: «Роль ратичних (Сervidae bovidae) та хижих (Сanidae) у біогеоценозах окремих районів Палеарктики».
У 1999 році виступив одним із засновників (спільно із В.І. Лисенком та В.Ю. Вовченком) першої в Україні кафедри з вивчення проблем мисливського господарства. Із 2000 року і по теперішній час професор Валерій Домніч виступає завідувачем цієї кафедри.
Із 1995 року також разом із Володимиром Вовченком на базі біологічного факультету заснував наукову лабораторію біоресурсів навколишнього природного середовища. На її базі під керівництвом Валерія Івановича проведено дослідження в 20-ти областях України та виконано понад 50 госпдоговірних робіт з проєктування організації і розвитку мисливських господарств користувачів мисливських угідь різних форм власності.
Галуззю наукових досліджень знаного мисливствознавця є: динаміка чисельності та екологія копитних, хижих тварин та гризунів різних районів Палеарктики; раціональне використання, акліматизація та інтродукція промислових видів мисливських тварин і їхня роль в екосистемах різних регіонів України. Результати його діяльності викладено у численних наукових публікаціях у вітчизняних та закордонних фахових виданнях, монографіях та навчальних посібниках (Чернявський Ф.Б., Домнич В.И. «Лось на Северо-Востоке Сибири», 1989 (монографія); Домніч В.І., Новицький Р.В. «Основи мисливствознавства», 2011) тощо. Плідна діяльність знаного в Україні та далеко за її межами науковця відзначена медаллю «Відмінник лісової освіти в Україні» (2010), грамотами МОН облдержадміністрації, облради, ректора ЗНУ.
Він також виступає членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій по спеціальності «Екологія» (м. Дніпро), членом спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій по спеціальності «Екологія та раціональне використання природних ресурсів» (м. Київ), членом наукової ради Азово-Сіваського національного природного парку при управлінні справами президента України (м. Генічеськ Херсонської області). Крім того, науковець до складу редколегій таких фахових журналів, як «Проблеми біоіндикації та екології», «Вісник Запорізького національного університету. Біологічні науки», «Вісник Ужгородського національного університету (серія: Біологія)», «Біологічний вісник» Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
Для студентів біологічного факультету Валерій Іванович читає низку захопливих й актуальних курсів із зоології хребетних, екології тварин, біології мисливських тварин, лісової зоології, етології, стандартизації та сертифікації мисливської продукції, керує навчальною практикою з мисливствознавства та іхтіології, передаючи свій багатий професійний досвід та знання молодим фахівцям галузі мисливствознавства.
Завжди активний, оптимістичний, усміхнений професор Валерій Домніч захоплює своїм невичерпним ентузіазмом учнів та колег. Він сприяє невпинному розвитку біологічного факультету ЗНУ, за що його люблять, поважають і цінують представники всього великого й дружного університетського колективу. У день почесного ювілею імениннику зичать зберігати бадьорість духу, молодечий запал і прагнення до підкорення нових наукових вершин!