Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ взяли участь у відкритті виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ»

21.09.2020 09:55 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет патріотичне виховання музейні виставки

У комунальному закладі «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної ради відбулося відкриття виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ». На заході були присутні директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, заступник директора КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Георгій Шаповалов, завідувач відділу новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею Володимир Лініков та завідувач кафедри новітньої історії України ЗНУ, доктор історичних наук Федір Турченко та інші.

Як повідомила пресслужба ЗОДА, виставка створена Українським інститутом національної пам’яті (м. Київ), Центром досліджень визвольного руху (м. Київ), Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (м. Львів) та Галузевим державним архівом СБУ (м. Київ). Вона розповідає про систему ГУЛАГу, який нещадно експлуатував своїх в’язнів, аби витиснути з них максимум свободи та фізичних сил і перетворити на слухняних «будівників комунізму». Але українці, кинуті в табори, зберігали гідність, гуртувалися в мережі спротиву та врешті-решт спричинилися до повстань, які цю систему розвалили.

Автори виставки: Ігор Бігун, Володимир Бірчак, Володимир В’ятрович, Леся Бондарук, Олеся Ісаюк, Анна Олійник, Ярина Ясиневич. Над проектом працювали: Наталія Бик, Богдан Завітій, Іван Кішка, Петро Клим, Андрій Когут, Катерина Ніколаєнко, Олена Шарговська, Назар Ясиневич, Дмитро Вортман.

Виставка складається із 19 тематичних планшетів: «Ті, хто перемогли ГУЛАГ», «Попереду. Перші радянські концтабори», «Соловки. Розстріляне Відродження», «Вбивство працею», «Блатні VS Політичні», «Шарашки. З ГУЛАГу в космос», «Вигнані народи», «Спецпоселення. Вирок — жити без дому», «postГулаг», «Не(свобода) совісті», «Традиція як опозиція», «Мистецтво протесту», «Втеча з ГУЛАГу», «Понятія» не пройдуть», «Підпілля в концтаборах», «Повстання політв’язнів», «Табірні «Патріархи», «Неперевиховані», «Правда робить вільними».

Ця виставка про те людське, що не здатна знищити жодна система. Про небайдужий погляд, розказану казку, простягнуту руку, розділений окраєць хліба. Про силу волі, віри і любові. Про перемогу надії. Про свободу в серцях. Про тріумф людини. Вихідці з України були в багатьох концтаборах Радянського Союзу. Представлені тут історії свідчать: багато українців не хотіли миритися з роллю пасивних рабів нацизму. У таборах вони формували мережі взаємодопомоги та підпільні організації, наважувалися на втечі, бунти й повстання. Імперія ГУЛАГ розпочала свою роботу із становленням радянської влади і продовжила вбивати після падіння нацизму. У радянських концтаборах режим винищував українську націю. Але комуністи не досягли цілі. Українські в’язні були серед тих найактивніших, хто зруйнували, здавалося б непереможну, імперію ГУЛАГу. Великою мірою завдяки тим українцям, які не зламались у нацистських і комуністичних концтаборах, ми зараз живемо у вільній незалежній державі.

Виставка буде доступною для відвідувачів протягом місяця, розташована у виставковій залі на 1-му поверсі в будівлі комунального закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Троїцька, буд. №29. Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Історичний факультет