Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті ЗНУ провели всеукраїнську науково-практичну конференцію «ХІ Новицькі читання»

27.10.2020 16:32 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет наукова конференція Новицькі читання

Днями у Запорізькому національному університеті  (ZNU, Zaporizhzhia National University) провели всеукраїнську науково-практичну конференцію «ХІ Новицькі читання». Конференція проходила й онлайн – на платформі Zoom, і офлайн – на декількох локаціях: це – історичний факультет ЗНУ,  Національний заповідник «Хортиця» та HUB «Платформа спільних дій». Крім того, спільно з цим науковим заходом відбулась ІХ науково-практична конференція «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці».

Серед організаторів цих заходів були: Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького, Національний заповідник «Хортиця», Запорізький національний університет, зокрема його історичний факультет, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, Міністерство культури та інформаційної політики України, Науково-дослідний інститут історичної урбаністики, Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень, Науково-дослідний інститут козацтва при Інституті історії України НАН України, Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК. Модератором заходу став доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергій Білівненко.

Усього виявили бажання взяти участь у заході близько 50 учасників – представників вишів України, наукових установ, музеїв із Запоріжжя, Мелітополя, Бердянська, Києва, Дніпра й Нікополя. Зокрема, серед учасників були представники Інституту історії, Інституту філософії, Громадського історико-етнографічного ставрографічного Музею Хреста, Нікопольського краєзнавчого музею, Мелітопольського краєзнавчого музею та інші.

Учасники заходу наголосили на важливості таких зустрічей, адже вони надають можливість координувати зусилля представників історичної науки задля створення максимально правдивої і багатогранної історичної парадигми. До наукового заходу долучились генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, к.іст.н., директор Фахового коледжу бізнесу та харчових технологій Олександр Олійник, д.іст.н., заступник директора з наукової роботи Запорізького обласного  краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, д.іст.н., провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Тарас Чухліб, д.іст.н., археолог, етнолог Сергій Пустовалов та інші.

Зокрема, декан історичного факультету Володимир Мільчев виступив перед аудиторією з науковими доповідями: «”Січі” реальні та легендарні в історії запорозького козацтва XVI-XVIII століття» та «Запорозька Січ в Олешках (Кардаш-Ормані): дискусійні питання історії (1703-1728 рр.)». Доктор філософських наук Юрій Завгородній презентував наукове дослідження «Приклади творчої взаємодії з простором острова Хортиця (за результатами спостережень 2019-2020 років)».

А доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергій Білівненко висвітлив у своєму виступі таку тему, як «Козацькі сюжети» в селянських мемуарах Степової України кінця ХІХ-ХХ століття». Змістовні доповіді для конференції підготували й інші науковці.

Усі виступи стали предметом активного обговорення учасників конференції, що засвідчило актуальність обраних науковцями тем. Робота наукового зібрання продовжилася і під час секційних засідань. В ході конференції її учасники розглянули такі цікаві історичні теми, як: «Перепоховання кошового отамана І.Д. Сірка у 2000 р.»; «Скелі Три Стовпи в контексті мітології острова Хортиця»; «Фортеці Дніпровської лінії: сучасний стан та перспективи нових досліджень»; «Музейні видання як джерело досліджень у площині біографістики»; «Народи Кримського ханства через призму музейної експозиції «Наш край з XV ст. – 1914 р.»;  «Поховальні традиції хортицьких менонітів»; «Постать та науковий доробок Я. П. Новицького у працях професора А. В. Бойка»; «До історії створення заповідника в Дніпровських плавнях»; «Правий берег Старого Дніпра як туристичний об’єкт»; «Локалізація запорозьких поселень у контексті створення Атласу Війська Запорозького Низового» та інші.

На думку організаторів, під час цьогорічної конференції основну увагу було акцентовано на візуальній історії, краєзнавчій тематиці, дослідженні джерельної бази,  підведенні підсумків дослідження існування «Хортицької Січі», існування козацьких укріплень на о. Хортиця та о. Байда. Крім того, були досліджені такі теми: історія Запорозького козацтва в пам’ятках, музейних колекціях, зображальних джерелах; Запорозькі Січі, їх визначення, місце розташування; краєзнавчі дослідження козацької історії; регіональна історія Півдня України і Запорізького регіону; екологічна історія; нумізматичні колекції в музеях Півдня України тощо.

Також у рамках конференції 23 жовтня на базі Національного заповідника «Хортиця» було організовано засідання круглого столу: «Хортицька Січ: дослідження та проблематика», до якого долучились провідні науковці-історики. Вони відзначили важливість та актуальність цього наукового заходу, адже саме під час таких конференцій і засідань круглих столів народжуються нові наукові погляди та  ідеї, які допоможуть сформувати наукові концепції історичного та цивілізаційного розвитку.

Фотографії взяті з facebook-сторінки Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького

Більше фото цього заходу за покликанням: https://www.facebook.com/groups/1505960312780984/user/100027166703588