Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося засідання Вченої ради
29.10.2020 14:08 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University Вчена рада ЗНУ наукова діяльність вступна кампанія освітній процес нагородження

Двадцять сьомого жовтня відбулося засідання Вченої ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) з дотриманням усіх протиепідемічних заходів. На зібранні вирішували важливі нагальні питання щодо подальшого функціонування університету, зокрема ті, які затверджуються процедурою таємного голосування членів Вченої ради, про що йшлося в зверненні ректора Миколи Фролова до учасників заходу.

На початку засідання окреслили подальший режим роботи університету – в дистанційному форматі, якого, передбачається, триватимуться до кінця поточного семестру. Також Микола Олександрович наголосив на важливості тих стратегічних питань, які розглядатимуться цього дня. Зокрема, повідомив присутніх про рішення, яке було ухвалене керівництвом ЗНУ спільно з представниками первинної профспілкової організації університету, очолюваної Борисом Павловським, – про матеріальну підтримку (у розмірі 3-10 тис грн) на лікування штатних працівників університету, які захворіли на коронавірусну інфекцію. Цей пункт наразі додано до Колективного договору ЗНУ.

Також увагу присутніх звернули на режим функціонування університетських гуртожитків: усі охочі студенти мали змогу виїхати додому за умов, що в них є можливість навчатися дистанційно. Ті, хто не має відповідних матеріальних засобів, що їм забезпечують такі умови, залишаються перебувати в гуртожитках. Це також стосується дітей-сиріт, переселенців, іноземців, а ще – тих, хто працює. Для них університет забезпечує всі необхідні умови для безпечного дистанційного навчання та всі протиепідемічні заходи.

Окрім іншого, керівництво університету спільно зі співробітниками відділу бухгалтерського обліку, фінансової та бюджетної звітності наперед потурбувалося про зміцнення матеріального стану ЗНУ, наповнення зарплатного фонду для безперебійного забезпечення науково-педагогічних працівників і співробітників вишу зарплатами. Студенти продовжують отримувати стипендіальні виплати. ЗНУ належним чином організовує свою діяльність й розвиток в умовах карантину.

Одним із урочистих моментів засідання Вченої ради стало також вручення почесних відзнак за визначні досягнення, які неодмінно демонструють науково-педагогічні працівники університету. Державною нагородою «Заслужений діяч науки і техніки України» відзначили професорку  Надію Богдановську. Грамоти від департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації та Запорізької міської ради за підписом мера вручили видатним науковцям та освітянам університету: Володимиру Бондаренку, Євгенію Клопоті, Михайлу Пазюку, Вікторії Меняйло, Андрію Андрєєву, Сергію Шейку, Валентині Горлач, Лілії Хорішко, Світлані Запольських, Карині Бєлоконь і Тетяні Меліховій. Окрім цього, два патенти на винахід і корисну модель отримав професор Олександр Фролов, Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір – доцент Станіслав Іваненко.

Приводом для оптимізму для представників багаточисленного університетського колективу сьогодні слугує й той факт, що попри карантинні обмеження, цьогорічна вступна кампанія була досить вдалою: до числа студентів додалися ще 5228 осіб, із яких – 2009 студентів-першокурсників. А сам ЗНУ був і залишається за багатьма показниками не тільки лідером у Запорізькому регіоні, а й знаходиться серед провідних українських ЗВО.

Саме про це та інше йшлося у доповіді відповідального секретаря приймальної комісії Станіслава Іваненка «Про підсумки вступної кампанії 2020 року. Завдання щодо організації та забезпечення прийому абітурієнтів до ЗНУ на 2021-2022 навчальний рік». Він навів відповідні статистичні дані щодо вступної кампанії з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, а також представив порівняльні дані кількох останніх років за такими показниками, як кількість заяв від вступників за регіонами, розподіл за освітніми рівнями, прохідний конкурсний бал на місця держзамовлення тощо. Зокрема, треба відзначити, що показником високої рейтингової позиції ЗНУ є той факт, що університет отримав 43% вступних заяв серед усіх регіональних ЗВО. Так, на ОР «Бакалавр» подали понад 10,5 тис заяв, майже половина з них – на місця державного замовлення, а також понад 2300 заяв – на ОР «Магістр», що перевищує показники минулого року. Наразі університет очікує на затвердження ще 57 додаткових держбюджетних місць для вступників пільгових категорій. Згадали на заході й про те, що на навчання в ЗНУ сьогодні охоче вступають не тільки представники Запорізької області, а й сусідніх – Дніпропетровської, Донецької, Херсонської. Представники факультетів та коледжів університету, відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування впродовж усього року проводять активну й результативну профорієнтаційну роботу серед шкільної молоді, що сприяє цим високим іміджевим показникам.

Середній конкурсний бал цього року загалом становить майже 149, а за деякими спеціальностями його перевищує. Високий рівень попиту на усі спеціальності, що їх пропонує університет, підтверджують й показники прохідного конкурсного балу на місця держзамовлення: на окремі спеціальності він був вищим за 180, а подекуди сягав за 190 («Мова і література (китайська)» – 192,7; «Журналістика» – 193; «Міжнародні відносини, суспільні комунікації, та регіональні студії» – 194,6).

На засіданні також розглянули зміни стосовно умов вступу 2021 та пропозиції, що надійшли від керівників факультетів. Зокрема, адміністрація ЗНУ охоче підтримала ініціативу щодо забезпечення викладання предметів англійською мовою на окремих спеціальностях математичного та інших факультетів, а також проаналізувала засоби заохочення викладачів, які будуть забезпечувати цей освітній процес. Щодо роботи приймальної комісії ЗНУ присутніми був ухвалений відповідний проєкт рішення, аби забезпечити своєчасну (відповідно до Умов прийому та Правил прийому у 2021 році) підготовку та затвердження матеріалів для проведення вступної кампанії наступного року.

Про стан і напрямки цифровізації та розвиток інформаційних технологій в університеті доповів проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов. З метою забезпечення стратегічного розвитку університету та підвищення рівня конкурентноспроможності, у тому числі в умовах карантинних обмежень, у ЗНУ швидкими темпами впроваджуються цифрові технології в освітній процес та управління. Протягом останніх кількох років, у ЗНУ зросла кількість комп’ютерних класів і мультимедійних аудиторій. Запровадили в освітній процес нові інформаційні технології: СЕЗН ЗНУ Moodle та Big Blue Botton (інструмент для відеоконференцій в системі Moodle), створили Інституційний репозитарій академічних текстів, що вже нараховує 1826 магістерських робіт, активно використовують засоби для проведення відеоконференцій (Zoom, Cisco Webex, Google Meet тощо), Силабуси оприлюднені на сайті ЗНУ і в Moodle. Зокрема, широкі можливості в рамках як забезпечення штатного режиму навчання, так і дистанційного, має СЕЗН ЗНУ Moodle: це – проєктування, розробка та управління навчальними ресурсами, забезпечення колективної та індивідуальної роботи, контроль знань тощо.

Власною розробкою університету є система наукових публікацій «СИНАП ЗНУ», де зібрані й представлені наукові роботи й досягнення представників академічного колективу. Завдяки антиплагіатному сервісу «Unicheck», забезпечується відкритість досліджень науковців та академічна доброчесність. Наукова бібліотека ЗНУ також має потужний інформаційний потенціал для забезпечення потреб користувачів: це – автоматизована бібліотечна система «УФД/Бібліотека», електронний каталог та мобільний додаток LibClient (1 млн 250 тис найменувань), електронна бібліотека налічує 150 тис електронних копій, надається можливість оформити електронний читацький квиток, у тому числі для учнів шкіл, освітян та науковців інших ЗВО. Здійснено також інформатизацію управлінської діяльності в університеті: забезпечується електронний документообіг, функціонує електронна система «Деканат», АСУ «Абітурієнт», корпоративна електронна пошта, програмні комплекси з бухгалтерського обліку ISPRO, Points ZNU (рейтинг студентів за види досягнень) тощо.

Для успішного розвитку університету й забезпечення освітньої та наукової діяльності його колективу, планується найближчим часом розробити й затвердити Концепцію цифровізації Запорізького національного університету. Також доповідач окреслив подальші плани з продовження цифровізації ЗНУ: синхронізувати електронну систему управління із СЕЗН Moodle; завершити роботи з облаштування доступу Wі-Fі в усіх корпусах університету; придбати спеціалізоване програмне забезпечення, пов’язане з реалізацією окремих освітніх програм; забезпечити підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників щодо опанування ними технологій дистанційного навчання, реалізувати проєкт «Лекторій ЗНУ онлайн» щодо запису та оприлюднення відеолекцій науковців університету; реалізувати ініціативу студентської ради щодо створення автоматизованої системи обліку мешканців гуртожитків тощо.

Про ефективність діяльності історичного факультету доповів його декан Володимир Мільчев. Сьогодні на факультеті навчаються 315 студентів – денної та заочної форми навчання. Освітній процес забезпечують 10 докторів наук і 18 кандидатів наук, із яких більшість має високий рівень володіння іноземною мовою та достатній для викладання профільних дисциплін. Для заохочення вступників проводиться активна профорієнтаційна робота – заходи «One Day at University», методичні семінари для вчителів історії тощо. Студентів факультету, коледжів, а також старшокласників залучають до участі в різноманітних наукових заходах, котрі проводить історичний факультет та ЗНУ («Молода наука», МАН, інші). Освітній процес на факультеті забезпечений усіма необхідними навчальними матеріалами, у тому числі – для дистанційного навчання студентів. У 2017-2020 роках викладачі факультету, зокрема, підготували 22 навчально-методичних посібника.

Студенти історичного факультету демонструють значні досягнення не лише в галузі навчання, а й у спорті, беруть активну участь у громадському житті університету. На базі двох лабораторій – навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень та навчально-наукової лабораторії модерної історії України та інноваційних освітніх технологій – проводять важливі дослідження, у яких задіяні як провідні науковці, так і студенти факультету, зацікавлена шкільна молодь. У рамках міжнародного співробітництва за останні 3 роки викладачі, аспіранти та студенти історичного факультету брали участь у багатьох наукових стажуваннях, міжнародних конференціях, співпрацювали з академічними установами, публікували наукові статті в іноземних фахових виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз. Іноземні колеги, своєю чергою, відвідували історичний факультет.

Окрім іншого, невпинно модернізується аудиторний фонд, зростає рівень матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу. У планах колективу історичного факультету – підвищити активність у галузі проєктної та грантової діяльності, продовжувати й розширювати профорієнтаційну роботу із абітурієнтами тощо. За результатами доповіді й проведеної аналітичної роботи на історичному факультеті на засіданні заслухали доповідь та рекомендації щодо подальшої актуалізації роботи підрозділу професора Тамари Хом’як, а також зауваження професора Федора Турченка, який окреслив проблемні моменти, з якими працює колектив факультету. Отже, згідно з рішенням керівництва ЗНУ та членів Вченої ради, ухвалили: розробити комплексні антикризові заходи щодо надання підтримки як для історичного факультету, так і для тих факультетів, які сьогодні переживають певні труднощі, зокрема з набором абітурієнтів.

Із кадрових питань щодо присвоєння вчених звань виступив проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, представивши учасникам засідання кандидатури здобувачів. Процедурою таємного голосування за підсумками роботи лічильної комісії були затверджені наступні звання: вчене звання професора по кафедрі електротехніки та енергоефективності присвоєно Віктору Артемчуку, звання доцента – Кирилу Алімову (по кафедрі цивільного права), Олені Бессарабовій (по кафедрі фізичної терапії та ерготерапії), Кирилу Бойченку (по кафедрі медико-біологічних основ фізичної культури та спорту), Ірині Єні (по кафедрі кримінального права та правосуддя), Шабінем Гаджиєвій, Ії Пелех та Анні Шарій (по кафедрі адміністративного та господарського права) й Дмитру Сердюку (по кафедрі фізичної культури і спорту).  

У розділі «Різне» також розглянули питання щодо затвердження освітньо-професійних програм, Положення про систему сприяння працевлаштуванню випускників ЗНУ, низку положень, що стосуються функціонування університетських коледжів. Йшлося також про внесення змін і доповнень до Типового положення про вчену раду факультету ЗНУ, про рекомендацію до друку навчально-методичної літератури, про реорганізацію кафедри акторської майстерності та дизайну шляхом поділу на кафедру акторської майстерності та кафедру графічного дизайну тощо. Одностайним рішенням Вченої ради ЗНУ також затвердили присвоєння звання «Почесний професор Запорізького національного університету» Геннадію Півняку, ректору Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», академіку НАН України.

Наприкінці заходу ректор Микола Фролов у своїй промові відзначив успішні показники й темпи розвитку практично усіх галузей життєдіяльності університету, що триває в умовах карантинних обмежень та загального високого рівня конкуренції в освітньо-науковому просторі, за що висловив вдячність усім керівникам підрозділів та загалом представникам університетського колективу.

 

prezentats__ya_1___vanenko.pdf


Олена Хлистун

 

Схожі новини