Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося установче засідання Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та гарантів програм третього освітнього рівня (PhD)

У ЗНУ відбулося установче засідання Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та гарантів програм третього освітнього рівня (PhD)

У ЗНУ відбулося установче засідання Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та гарантів програм третього освітнього рівня (PhD)
05.11.2020 13:06 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University Школи педагогічної майстерності відділ аспірантури і докторантури наукова діяльність підготовка кадрів PhD

Третього листопада в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулося засідання Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та гарантів освітніх програм третього рівня вищої освіти (PhD). На дане організаційне зібрання завітали, окрім наукових керівників та представників відділів, що забезпечують освітній процес, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, керівник Школи педагогічної майстерності Ольга Юдіна, декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць, яка виступила ініціатором цієї зустрічі, академічний координатор проєкту «European Project Culture» Вікторія Меняйло, завідувач відділу аспірантури і докторантури Олена Єфіменкова, директор наукової бібліотеки ЗНУ Ніна Чала та інші.

Захід відкрив проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук. У своєму зверненні до колег він наголосив, передусім, на тому факті, що за останні кілька років суттєво зріс рівень функціонування аспірантури/докторантури ЗНУ, яка наразі складає конкуренцію відповідним підрозділам, які діють на базі провідних українських ЗВО. Сьогодні в ЗНУ навчаються 447 аспірантів і докторантів, як показує практика, переважна кількість із випускників захищають вчасно або достроково свої дослідницькі роботи. Але, зважаючи на те, що Україна прискореними темпами рухається до загальноєвропейського наукового простору, а також вже наступного року в ЗНУ має відбутися акредитація освітніх програм для 3-го рівня вищої освіти (PhD), усі науково-педагогічні працівники, хто бере участь у їхньому забезпеченні, мають ретельно підготуватися до цього відповідального моменту. Саме цим продиктована необхідність роботи Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та гарантів освітніх програм, а ще – можливістю вчасно інформувати про всі інновації, що їх пропонують Міністерство освіти і науки України та Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти в рамках розвитку загальноєвропейського науково-дослідницього простору.

Куратор Школи Педагогічної майстерності, проректор Олександр  Гура, своєю чергою, наголосив на тому факті, що учасники зібрання мають визначити ті лакуни, які потребують на сьогодні ретельної уваги з боку науково-педагогічних працівників, аби на 3 рівні вищої освіти для здобувачів у ЗНУ забезпечити усі необхідні умови підготовки згідно вимог часу. Підвищення педагогічної майстерності наукових керівників – одна із запорук актуалізації цього процесу і отримання високих результатів від діяльності аспірантури/докторантури.

Провідний фахівець із підготовки PhD-кадрів у ЗНУ Вікторія Меняйло звернула увагу присутніх на дуальний характер підготовки здобувачів на 3 рівні вищої освіти – це наукові та освітні складники. Вона розповіла про завдання Школи педагогічної майстерності для наукових керівників та планування її діяльності. Наприкінці курсу його учасники отримають відповідні сертифікати про підвищення кваліфікації.

Для учасників зібрання Вікторія Іванівна також провела презентацію щодо розвитку загальноєвропейського наукового та освітнього простору від часів підписання Болонської декларації. У її виступі, зокрема, представлені основні етапи розвитку Лісабонської стратегії, починаючи з 2000 року й по сьогодні. Відтоді на території ЄС основним чинником економічного зростання стає галузь вищої освіти, формується відповідна концепція стосовно бачення докторської освіти, а доктори філософії вбачаються основними гравцями суспільства знань, яке спирається на дослідження та продукування інновацій. Присутні розглянули також Зальцбургські принципи та рекомендації щодо формування докторських програм, вимоги стосовно компетенцій сучасного здобувача, принципи інноваційної докторантури тощо. Аби стати повноправними гравцями у рамках загальноєвропейської інтеграції, МОН України було затверджено Дорожню карту інтеграції України до Європейського дослідницького простору (ERA-UA, 2018), згідно з чим наразі здійснюється і підготовка PhD-кадрів.

Професор Тетяна Коломоєць також звернула увагу присутніх на деякі організаційні моменти під час підготовки до акредитації відповідних освітніх програм для аспірантури/докторантури. Окрім іншого, запевнила, що учасники Школи педагогічної майстерності можуть звертатися до неї із відповідних питань й отримати необхідні консультації та допомогу.

Директор наукової бібліотеки Ніна Чала нагадала учасникам заходу про ресурсні можливості, які їм пропонує бібліотека. Це – електронний каталог і загальний бібліотечний фонд, доступ до ресурсів WOS та інших світових ресурсів, використання антиплагіатної програми Unicheck тощо. Вона звернула увагу й на умови доступу, адже зареєстровані члени бібліотеки можуть його здійснювати також з персонального комп’ютера або телефону – з використанням відповідного QR-коду. Із цією інформацією можна ознайомитись на сайті наукової бібліотеки ЗНУ.

Учасники зібрання також обговорили проблеми, які мають вирішити у рамках підготовки здобувачів на 3 освітньо-науковому рівні, та основні завдання на майбутнє. А також поставили низку запитань доповідачам. Окрім іншого, серед присутніх провели моніторинг задля виявлення потреб у рамках забезпечення та реалізації освітніх програм 3 рівня вищої освіти, аби відповідним чином визначити тематику й сформувати плани наступних засідань Школи педагогічної майстерності.

Про наступне засідання та його тематичну спрямованість повідомлять наукових керівників окремо.  

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини