Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ тривають заходи в рамках акції «16 днів проти насильства»

У ЗНУ тривають заходи в рамках акції «16 днів проти насильства»

11.12.2020 11:37 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University відділ виховної роботи акція 16 днів проти насильства

В Україні триває загальнодержавна акція «16 днів проти насильства». Це – заходи, спрямовані проти насильства щодо жінок та дії із захисту прав людини. Організатори акції наголошують, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням її прав. Мета цих заходів – збільшити розуміння населення, посилити його обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні соціальний простір, вільний від насильства. Запорізький національний університет (ZNU, Zaporizhzhia National University) – активний учасник цієї акції. Співробітники відділу виховної роботи ЗНУ в рамках реалізації заходів нагадує всім представникам колективу вишу, що 6 грудня у світі вшановують пам'ять студенток, убитих у Політехнічній школі Монреаля в 1989 році.

Масове вбивство у Політехнічній школі Монреаля – стрілянина 6 грудня 1989 року, під час якої злочинець Марк Лепін розстріляв 14 студенток та поранив ще 13. Із початком «тихої революції» в Квебеку в1960-х роках жінки почали відігравати значимішу роль у житті суспільства. Велику роль у заохоченні жінок займатися нетрадиційними для них професіями відігравав рух фемінізму. У 1970-х та 1980-х роках багато жінок поступало у технічні виші Канади, зокрема Монреалю. Система заохочень для жінок у коледжах й університетах викликала незадоволення у незначної частини чоловіків, які вважали такі заходи дискримінаційними. Саме до цієї категорії незадоволених належав 25-річний Марк Лепін, який звинувачував фемінізм та жінок у своїх життєвих негараздах та неможливості потрапити до Політехнічної школи Монреалю.

Обставини злочину, який скоїв Лепін, та мотиви, які він пояснив у передсмертному листі, викликали жваве обговорення в канадському суспільстві, а саме – загострили увагу на проблемі насильства щодо жінок. У Монреалі та декількох інших містах Канади були споруджені меморіали жертвам трагедії, на будівлі політехнічної школи була повішена пам’ятна дошка з прізвищами загиблих. Щорічно, 6 грудня, відзначається «Національний день запобігання насильства проти жінок», у багатьох освітніх закладах Канади проходять щорічні конференції та поминальні заходи. Після подій у Монреалі, у 1995 році був прийнятий новий закон, який ввів жорсткіші правила щодо купівлі та розповсюдження вогнепальної зброї. Розстріл жінок у Монреалі мав великий резонанс у канадському суспільстві: він загострив увагу на проблемі насильства щодо жінок.

Насильство щодо жінок та дівчат – одне з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Кожна третя жінка (33%) протягом життя зазнала фізичного та/або сексуального насильства. Це – приголомшливий показник. Ґендерно зумовлене насильство є глобальною проблемою, яка існує у всіх країнах у тих чи тих формах, включно з сексуальним насильством, домашнім насильством та торгівлею людьми з метою сексуальної експлуатації. Ґендерно зумовлене насильство має як безпосередні, так і довгострокові наслідки для фізичного, психічного та сексуального здоров’я жінок та дівчат, і, зрештою, впливає на їхнє благополуччя, стаючи на заваді повноцінній участі в житті суспільства. Ґендерно зумовлене насильство не лише спричиняє біль та страждання, але й руйнує родини, погіршує ефективність праці, послаблює конкурентоздатність країни та сповільнює її розвиток. Саме тому у світі докладають багато зусиль для його викорінення.