Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковій бібліотеці ЗНУ передали повне академічне видання «Літопису» Самійла Величка

21.01.2021 15:31 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University наукова бібліотека поповнення бібліотечного фонду унікальне видання

Для наукової бібліотеки Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) початок 2021 року ознаменувався важливою подією: до її фондів надійшло унікальне видання – перше повне академічне видання «Літопису» Самійла Величка, що побачило світ нещодавно у видавництві «Кліо».

За рішенням та вибором меценатської ради проєкту та видавництва «Кліо» певна кількість примірників «Літопису» надана на благодійній основі окремим бібліотекам, музеям та науковим інституціям, серед яких і наша бібліотека.

Із 2012 року група науковців під керівництвом заступника директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України Геннадія Боряка реалізували унікальний проєкт – підготували повне академічне видання «Літопису» Самійла Величка. Текст зберігався в архівах кількома частинами, які віднайшли, скомпонували і вперше видали в повному обсязі. На 1 016 сторінках видання вміщено повний текст праці Величка, біографію автора, аналіз оригіналу рукопису та його київської копії кінця XVIII століття, історію створення та зберігання рукопису.

Літопис є унікальною пам’яткою козацької історичної думки та барокового письменства першої половини XVIII століття.

«Цікавому норову людському не може нічого бути сподобнішого, ласкавий читальнику, як читати книги й дізнаватися про давні людські діяння та вчинки», – такими словами починав літопис Самійло Величко.

Про себе літописець зазначив: «Колись канцелярист Війська Запорізького, в селі Жуках, повіту Полтавського, року 1720».

Тобто 300 років тому. До речі, і Самійло Величко 2020 року був ювіляром – минуло 350 років з дня його народження. Величко був сучасником й учасником багатьох описуваних ним подій. І він був на вістрі внутрішньополітичних подій тогочасної Гетьманщини доби Івана Мазепи.

Щиро дякуємо усім причетним до появи цього унікального видання!

Нове видання «Літопису» Самійла Величка буде експонуватись в галереї рідкісної книги наукової бібліотеки.

Чекаємо всіх, хто вивчає історію України за документальними джерелами, та шанувальників історичних видань після завершення локдауну.

Наукова бібліотека