Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Колектив ЗНУ вітають із Днем Соборності України!

Колектив ЗНУ вітають із Днем Соборності України!

Колектив ЗНУ вітають із Днем Соборності України!
22.01.2021 15:02 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University привітання ректора День Соборності України

Шановні викладачі, співробітники, студенти й абітурієнти Запорізького національного університету! Цього особливого для всіх українців дня щиро та сердечно вітаю вас із черговою річницею видатної історичної події, яка змінила долю нашої країни, перетворилась на визначний етап на шляху до незалежності й побудови державності.

22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна щороку відзначає День Соборності. Офіційно в нашій державі це свято встановлено Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це була основоположна подія для українського державотворення. 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.

Утім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України. Однак уперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (далі – УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (далі – ЗУНР) в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917–1921 року державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були відновлювати її в напруженій боротьбі.

Є низка значень терміну «соборність». Найбільш вживані з них: об’єднання в одне державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території; духовна консолідація всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності. Нарешті, соборність невіддільна від державності, суверенітету й реальної незалежності народу – фундаменту для побудови демократичної держави.

У 71-у річницю Акта Злуки, 22 січня 1990 року, в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція засвідчила, що українці подолали страх перед комуністичною партією і готові протистояти тоталітарному режиму. Ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

На сьогодні цей день не втратив актуальності для всіх нас. Його завдання – нагадувати, що Україна не розділена, що немає окремої Східної і Західної України. У нас – єдина держава і ми – єдиний народ!

Цей день має особливе значення для Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University). Адже провідний заклад вищої освіти завжди був осередком патріотичних настроїв і державотворчих прагнень Запорізького краю. За роки незалежності України його викладачі, співробітники, випускники та студенти зарекомендували себе як свідомі патріоти, ладні боронити рідну країну, відстоювати її цілісність і суверенітет.

Зокрема, представники Запорізького національного університету великого значення надають просвітницькій діяльності. Так, 22 січня проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук виступив на запорізькому телеканалі "Z", розповівши про значення цього свята та привітав усіх глядачів від імені колектива ЗНУ.

Тож прийміть найщиріші привітання з нагоди найвеличнішого свята українського народу – Дня Соборності України!

Не забуваймо, друзі, що успіх побудови демократичної та міцної держави ґрунтується на наших спільних зусиллях щодо дотриманні принципів незалежності, на усвідомленні власної відповідальності кожного з нас за майбутнє всього українського народу.

Нехай діяльність усього багатотисячного колективу ЗНУ й надалі відзначається світлими справами, спрямованими на розвиток і зміцнення Батьківщини, на добробут і розквіт духовності народу.

Щиро бажаю всім міцного здоров'я, достатку і злагоди в родинах, сил та натхнення, миру, успіхів та нових досягнень на благо рідного Запоріжжя та всієї України!

 

З повагою

ректор ЗНУ Микола Фролов


den___geroyiv_krut.pdf

pro__v__dznachennya_dnya_sobornost___.pdf

 

 

 

Схожі новини