Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка факультету СПП, психолог відділу по роботі з персоналом слідчого ізолятору, капітан внутрішньої служби Юлія Ярова

11.02.2021 14:24 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ Факультети Соціальної педагогіки та психології ZNU Zaporizhzhia National University факультет соціальної педагогіки та психології відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування пресслужба проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Черговий матеріал цієї рубрики присвячений розповіді про досвід професійного становлення та успіх вихованки факультету соціальної педагогіки та психології, психолога відділу по роботі з персоналом Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор», капітана внутрішньої служби Юлії Ярової.

Під час розмови вона поділилася спогадами про студентські роки та розповіла про професійний шлях й досягнення успіху:

- Свій професійний шлях я розпочала у лютому 2008 році, ще під час навчання у магістратурі, коли пішла працювати до Запорізького слідчого ізолятора на 0,5 ставки психологом відділу із соціально-виховної та психологічної роботи. Це була безпосередня робота із засудженими, ув’язненими різних категорій (від жінок і неповнолітніх до «довічників»). Після закінчення магістратури перейшла працювати вже на повну ставку до Запорізького СІЗО. Складна і, в той же час, цікава робота надала мені життєвого досвіду активної психологічної роботи, навчань у напрямах консультування з питань ВІЧ/СНІДу, залежної поведінки, активна тренінгова робота з персоналом Державної кримінально-виконавчої служби на національному рівні, навчання практикантів-психологів ЗНУ, робота з профілактики суїцидів, переживанням втрати, гострого горя тощо. Із 2013 року займалася приватною практикою за кордоном, консультуванням пацієнтів та їхніх родичів у приватній психіатричній лікарні.

У 2015 році повернулася до служби в ДКВС в Запорізькому слідчому ізоляторі на посаду психолога відділу по роботі з персоналом. Водночас із 2017 року консультую породілля з питань грудного вигодовування, психології новонароджених, дітей перших років життя, організовую курси для майбутніх батьків, івенти для батьків і матерів, колег, проводжу великі та маленькі лекції, тренінги й майстер-класи.

Займаючи активну життєву позицію, я створила та адмініструю групу підтримки мам, які годують, у м. Запоріжжі в месенждері, в якій декілька сотень жінок мають можливість цілодобово отримати пораду, консультацію, підтримку, не залишатися з власними проблемами та тривогою наодинці. Волонтерська робота, яку я здійснюю у пологовому будинку №4 м. Запоріжжя, – стала для мене новою можливістю отримання безцінного життєвого досвіду.

Сьогодні, у зв’язку з пандемією COVID-19, карантин вніс багато змін у роботу: більшість заходів проходять в онлайн-форматі або за участю малої кількості людей у просторих приміщеннях. Водночас кількість звернень за психологічною допомогою, особливо з приводу тривожних станів, суттєво зросла. Тренінгова робота з персоналом ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» проводиться в малих групах, і більшість роботи, звичайно, проходить у форматі індивідуального консультування. Хочу зауважити, що «географія» клієнтів при цьому суттєво розширилась.

Диплом психолога з відзнакою, який я отримала у ЗНУ, є моєю візитівкою, що дає впевненість у якості отриманих знань, у розвинених навичках професійного психолога і мені, й моїм клієнтам, і моїм роботодавцям, й авторам професійних курсів, які я постійно проходжу, підвищуючи кваліфікацію.

Найяскравішим спогадом назавжди залишаться тренінги, організовані ЗНУ для студентів за участю Антоненка М.М. та практика з дітьми-вихованцями психоневрологічних інтернатів. Незабутніми залишаються лекції з психодіагностики Наталі Олександрівни Губи, психотерапевтичні майстер-класи Наталі Федорівни Шевченко, методичній підхід Маріанни Григорівні Ткалич, харизма й глибина знань Олени Григорівни Малини, економічні та змістовні рекомендації Олега Миколайовича Живолупа, суперсучасна мова на СП-лінгвотренінгу Світлани Юріївни Пащенко.

Я ще багато разів із задоволенням пішла б навчатися на улюблений факультет СПП. Тому сьогодні відчуваю гордість за свою доньку, яка розділила мої погляди й прагнення, вирішила продовжувати захоплення мого життя та вступила у цьому році на факультет СПП у Запорізький національний університет. Її особистісний вибір стати психологом і професійно реалізуватися в даному напрямку, створює передумови для виникнення цілої династії психологів.

А тим, хто зараз замислюється про отримання професії «психолог», я б порадила йти за своїм покликанням, за своїм бажанням, йти та бути готовим дивуватися, бути готовим до відкриттів та чудес.

Моє натхнення – мої клієнти: від в’язнів до мам,  які годують, від прапорщиків до бізнесменів, кожен із них для мене – цілий Всесвіт, що має необмежені можливості бути, творити, досягати успіхів. Ці зміни, ці відкриття самості, сили, унікального змісту – найсильніший мій мотиватор! Людина у своїй цілісності – для мене найцікавіший феномен, вивчати який можна довіку.

Мій шлях психолога-професіонала розпочався з безпосередньої роботи з «важкими» випадками. Тому майбутнім випускникам можу порадити йти за власними страхами, йти у новий досвід та «невідомість». Не боятися! Знання можна отримувати все життя, і все одно буде залишатися щось непізнане та невідоме, але бути Людиною, що відповідає перш за все, за себе, за власні дії та слова, важливо з першої зустрічі із першим клієнтом.