Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели тренінг для гарантів освітніх програм щодо вимог Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до PhD-програм

У ЗНУ провели тренінг для гарантів освітніх програм щодо вимог Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до PhD-програм

У ЗНУ провели тренінг для гарантів освітніх програм щодо вимог Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до PhD-програм
26.03.2021 14:26 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University відділ аспірантури і докторантури Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти акредитація освітніх PhD-програм

Двадцять п’ятого березня в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) провели черговий онлайн-тренінг для гарантів освітньо-наукових програм ступеня доктора філософії. Під час заходу лекторка – професорка кафедри загальної та прикладної фізики, відмінниця освіти України, експертка освітніх програм у Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти, членкиня експертної групи МОН України з проведення оцінювання ефективності діяльності закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової діяльності Вікторія Меняйло – розповіла учасникам тренінгу, зокрема гарантам освітніх програм, про вимоги до акредитації PhD-програм, які висуває Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

На початку zoom-конференції проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов нагадав її учасникам про важливість врахування усіх вимог, які висуває Нацагенство при розробці освітніх програм. Він розповів гарантам освітніх програм про їхню відповідальність і зазначив, що варто залучати представників кафедр факультету до розробки програм. Також Юрій Олегович подякував Вікторії Меняйло за інформативні виступі, які корисні всім науковцям університету, задіяних у розробці нових освітніх програм для здобувачів освіти третього навчально-наукового рівня.

У своїй презентації Вікторія Іванівна головну увагу присутніх зосередила на критерії 10 (та його підкритеріях) «Навчання через дослідження». Оскільки, за словами керівника секретаріату Нацагенства Михайла Винницького, під час акредитації програми саме цьому критерію експертна комісія приділяє увагу в першу чергу, для неї він при перевірці є визначальним. Доповідачка звернула увагу присутніх на те, що Михайло Винницький від імені всіх представників Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти наголосив: «Ми поставили високу планку для акредитації програм третього рівня вищої освіти». Так, із 340 освітньо-наукових програм третього циклу, поданих на акредитацію в 2019 році, акредитована одна.

Під час онлайн-заходу Вікторія Іванівна розглянула нормативні рекомендації Нацагентства, а також поділилася з учасниками заходу інсайдерською інформацією, зокрема представивши виступ керівника секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Михайла Винницького, у якому він розтлумачував критерії, якими має відповідати програма з підготовки PhD (третій освітній рівень). Серед іншого, при розгляді критерію «Навчання через дослідження» Вікторія Іванівна звернула увагу присутніх на те, що в цьому критерії йдеться про те, що зміст освітньо-наукової програми має відповідати науковим інтересам аспірантів і забезпечує їх повноцінну підготовку до дослідницької та викладацької діяльності в закладах вищої освіти за спеціальністю та/або галуззю. Це означає, що до навчальних планів мають бути включені дисципліни зі спеціальності, а також такі, що забезпечують методологічні та викладацькі компетентності аспірантів.

Особливу увагу під час розгляду цього критерію учасники онлайн-зустрічі приділили підкритерію 10.2, який на сьогодні викликав найбільше дискусій в освітянському середовищі. Його розбір проілюстрували уривком з відеозапису виступу Михайла Винницького, який особисто пояснює цей критерій. У ньому йдеться про те, що наукова діяльність аспірантів має відповідати напрямам досліджень наукових керівників. Це означає, що в наукового керівника повинно бути не менше ніж три публікації за останні п’ять років за напрямом дослідження аспіранта (такі ж вимоги висуваються до потенційних рецензентів – двох осіб, які увійдуть до разової ради із захисту дисертаційної роботи). В обговоренні цього підкритерію взяли участь експертка освітніх програм у Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти, доцентка Катерина Сіріньок-Долгарьова, яка поділилася своїм досвідом щодо оцінки освітніх програм і розповіла про те, чим керуються представники Нацагенства при оцінці відповідності освітньої програми цьому підкритерію, та декан біологічного факультету Людмила Омельянчик, завідувачка кафедри промислового та цивільного будівництва інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Ірина Арутюнян і професор біологічного факультету Олександр Рильський. Науковців ЗНУ цікавили окремі аспекти забезпечення виконання вимог Нацагенства щодо вибору наукового керівника, потенційних рецензентів наукової роботи, а також щодо проведення захисту дисертаційної роботи.

Крім того, під час заходу його учасники розглянули інші важливі підкритерії – можливість проведення й апробація результатів наукових досліджень відповідно до тематики робіт аспірантів, те, що ЗВО забезпечує можливість залучення аспірантів до міжнародної академічної спільноти за спеціальністю, зокрема через виступи на конференціях, публікації, участь у спільних дослідницьких проєктах тощо. Зокрема, в презентації йшлося про академічну доброчесність (підкритерій 10.6), якому експерти Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти приділяють особливу увагу. Так, заклад вищої освіти має забезпечити дотримання академічної доброчесності в професійній діяльності наукових керівників й аспірантами. Треба й унеможливити наукове керівництво для осіб, які вчинили порушення академічної доброчесності.

Наприкінці заходу його учасники мали змогу поставити доповідачці запитання й отримати на них відповіді. Присутні на заході подякували Вікторії Меняйло за цікавий та інформаційно насичений виступ. Усі матеріали, які були використані під час тренінгу гаранти освітніх програм зможуть переглянути в електронній системі Moodle.

Крім того, за покликанням https://youtu.be/TGtZD0auaz0 та в системі Moodle всі охочі можуть ознайомитися з відеозаписом зустрічі з гарантами освітніх програм.

Нагадаємо, що такі зустрічі з гарантами освітніх програм у ЗНУ проводять регулярно. Так, під час минулої Вікторія Меняйло презентувала новий інформаційний ресурс в електронній системі Moodle. Його сторінка «Для гарантів освітньо-наукових програм» містить всю необхідну нормативно-правову базу, методичні матеріали й рекомендації щодо розробки зазначених програм та документів, що необхідні для проходження акредитації та забезпечення якості третього рівня вищої освіти; приклади їх оформлення; запис вебінарів Національного агентства та посилання на онлайн-курси.

Із презентацією «Інформаційно-методичне забезпечення процесу акредитації освітньо-наукових програм» можна ознайомитись за покликанням:

http://phd.znu.edu.ua/page/img/zustrich-z-garantami-110321.pdf?v=1615496251&fbclid=IwAR0mHWmulcML0b_04Em3bpFh-14RNP-uW7U2mwa95CcaFQDej8hGNHMCEoY

 

 

 

 

Схожі новини