Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На засіданні Вченої ради ЗНУ вирішували питання актуалізації технічної освіти

На засіданні Вченої ради ЗНУ вирішували питання актуалізації технічної освіти

На засіданні Вченої ради ЗНУ вирішували питання актуалізації технічної освіти
01.04.2021 12:08 Все Головні новини Факультети ZNU Zaporizhzhia National University Вчена рада засідання наукова діяльність інженерна освіта кадрові питання освітньо-професійні програми

Тридцятого березня відбулося чергове засідання Вченої ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) під головуванням ректора Миколи Фролова. Зібрання проходило аудиторно з дотриманням маскового режиму та інших протиепідемічних заходів.У рамках виконання порядку денного цього разу учасники Вченої ради вирішували такі питання, як основні здобутки, проблеми та перспективи технічної освіти в ЗНУ та організація практичної підготовки в університеті й завдання щодо її покращення, з яких доповіли проректори університету. Окрім цього, учасники зібрання затвердили кадрові зміни.

На початку засідання, традиційно були відзначені здобутки науковців ЗНУ. Ректор Микола Фролов вручив свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір «Європейські цінності в художніх текстах: навчально-методичний комплекс навчальної дисципліни для підготовки бакалаврів соціально-гуманітарних та природничо-математичних спеціальностей» («Еволія (Euvolia)») представникам наукового колективу – Олені Тупахіній, Катерині Василіній, Олександрі Ніколовій, Станіславу Черкасову.

Першим доповідачем на засіданні цього дня став проректор з науково-педагогічної роботи та технічної освіти Віктор Банах, який висвітлив питання щодо технічної освіти в Запорізькому національному університеті, її основні здобутки, проблеми та перспективи. Доповідач, передусім, представив ліцензований обсяг технічних спеціальностей в Інженерному навчально-науковому інституті ЗНУ, Запорізькому металургійному та Запорізькому гідроенергетичному фахових коледжах за спеціальностями. Тож контингент ІННІ сьогодні складають 1670 студентів. Доповідач також окреслив здобутки науковців та студентів ІННІ ЗНУ.

За звітний період науковими колективами інституту виконано 1 науково-дослідну роботу за рахунок фінансування із загального фонду державного бюджету та 4 – за рахунок укладених госпдоговорів. Загальний обсяг фінансування наукової діяльності інституту – 1005,229 тис грн, зокрема, за рахунок держбюджету – 424,369 тис грн, госпдоговорів – 228,56 тис грн, премій, стипендій, фондів, грантів – 352,3 тис грн.

За результатами наукової діяльності були відзначені: доцентка кафедри прикладної екології та охорони праці Каріна Бєлоконь та доцент кафедри обробки металів тиском Юрій Бєлоконь, які здобули премію Верховної Ради України молодим ученим за 2019 рік; Карина Бєлоконь також отримала державну іменну стипендію імені Героїв Небесної Сотні; завідувач кафедри теплоенергетики та гідроенергетики Андрій Чейлитко – лауреат премії Президента України для молодих вчених 2020 року; завідувачка кафедри промислового та цивільного будівництва Ірина Арутюнян отримала подяку Міністерства освіти і науки України.

На базі ІННІ ЗНУ ефективно працює низка лабораторій: електросталеплавильна лабораторія та спеціалізована науково-виробнича лабораторія матеріалознавства високотемпературних композиційних матеріалів (завідувач – професор Віктор Скачков), науково-дослідна лабораторія промислової електроніки (завідувач: доцент Дмитро Алексієвський). У рамках співпраці з ВАТ «Фуцзянь xiangxin» (КНР) науковцями спеціалізованої науково-виробничої лабораторії матеріалознавства високотемпературних композиційних матеріалів виконується науково-дослідна робота «Розробка високоміцних алюмінієвих сплавів 6 серії» з обсягом фінансування 352,3 тис грн. Науково-дослідною лабораторією промислової електроніки укладено договір про співробітництво з Поліським державним університетом. Окрім цього, наразі вирішується питання щодо створення Міжнародної дослідницької лабораторії «Інженерна екологія», до якої залучено також регіональний навчально-науково-виробничий центр «Екологія».

Разом з ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ» реалізується пілотний проєкт здобуття вищої освіти за дуальною формою (запроваджений наказом МОН України від 15.10.2019 № 1296 «Щодо запровадження пілотного проєкту у закладах фахової передвищої та вищої освіти з підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти») у ЗНУ за спеціальностями «Металургія», «Галузеве машинобудування», «Теплоенергетика», «Технології захисту навколишнього середовища», «Охорона праці», а також – впроваджено стипендіальну програму для обдарованих студентів. Триває реалізація проєкту «Україна-Норвегія», у рамках якого викладачі ІННІ ЗНУ здійснюють перепідготовку за інженерними спеціальностями військовослужбовців, ветеранів АТО/ООС та членів їхніх родин.

За звітний період науковці ІННІ ЗНУ підготували й видали 8 монографій. Чимало представників наукового колективу інституту мають ненульовий індекс гірша, серед провідних науковців – Юрій Бєлоконь (h-10). Пройшли стажування на базі закордонних ЗВО 21 викладач. Лише за минулий рік науковцями інституту було захищено 5 наукових дисертацій, 3 з яких – докторські. Серед визначних здобутків і перемоги студентів у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт: диплом ІІІ ступеню відзначена студентка 4 курсу Вікторія Єрьоменко – переможниця конкурсу зі спеціальності «Екологія»; диплом І ступеня у ІІ турі за спеціальністю «Техногенна безпека» здобула студентка 1 курсу магістратури Олена Олійник (науковий керівник: Каріна Бєлоконь). Загалом за результатами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та конкурсу дослідницьких проєктів студентами ІННІ було отримано 13 дипломів, серед яких – два І ступеню, три ІІ ступеню і вісім ІІІ ступеню. Також студенти кафедри програмного забезпечення автоматизованих систем під керівництвом Юлії Лимаренко взяли участь у Міжнародній студентській IT-Олімпіаді  «IT-Universe-2020», де посіли 1 місце, тощо.

Окрім іншого, на різних спеціальностях в інституті сьогодні навчаються 32 іноземці. Вже у цьому році відбувся черговий випуск групи магістрів із числа іноземних громадян, що здобувають освіту у ЗНУ. Існує також чимало питань у рамках розвитку інженерної освіти в ЗНУ, які вимагають першочергової уваги. Серед них – основне те, що стосується забезпечення ліцензованих обсягів на спеціальностях ІННІ, є проблема недостатнього рівня підготовки майбутніх вступників на базі загальноосвітніх закладів – з предметів математики і фізики. Результатом є малий попит на технічні спеціальності, попри високу потребу у виробничих професіях на ринку праці України та високий рівень заробітної плати (ОП «Міські інженерні мережі», спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія», 145 «Гідроенергетика» тощо).

Ще одним важливим питанням є застаріла матеріально-технічна база кафедр технічного спрямування, попри щорічне оновлення комп’ютерної техніки в ЗНУ для забезпечення освітньої діяльності її структурних підрозділів. Керівник напряму Віктор Банах вбачає його вирішення в розвитку співпраці з підприємствами та науково-дослідними організаціями регіону, а також – з іноземними партнерами, з якими співпрацюють науковці інституту у тому числі в галузі матеріально-технічного забезпечення досліджень. Також предбачається активізувати профорієнтаційну роботу серед шкільної молоді та студентів коледжів, а також із висвітлення та популяризації досягнень ІННІ ЗНУ, що доводять перспективність технічної освіти, гарантують працевлаштування та матеріальне забезпечення тощо. А ще – планується здійснювати ефективний моніторинг стосовно найбільш популярних спеціальностей, розвивати дуальну форму здобуття вищої освіти, залучати широкі кола студентів до участі у стипендіальних та грантових програмах, збільшувати кількість іноземних студентів на спеціальностях, здійснювати тісну співпрацю із роботодавцями, що максимально забезпечуватиме подальше працевлаштування випускників, а також здійснювати контроль цих процесів для підвищення їх ефективності тощо.

Результатом обговорення доповіді проректора з науково-педагогічної роботи та технічної освіти Віктора Банаха стала жвава дискусія щодо заходів, які мають підвищити престиж і власне рівень технічної освіти. Найближчим часом буде розроблена Стратегія розвитку технічної освіти в ЗНУ, яку планують представити й обговорити вже на наступному засіданні Вченої ради університету, що відбудеться наприкінці квітня. Ще одним нагальним завданням, яке поставив ректор Микола Фролов перед представниками науково-педагогічного колективу інженерного навчально-наукового інституту, є моніторинг процесів працевлаштування або продовження здобуття освіти випускниками спеціальностей ІННІ ЗНУ та його коледжів. Учасники зібрання підтримали проєкт рішення із даного питання, в який внесли відповідні зміни й доповнення.

Із кадрових питань під час цього засідання виступили перший проректор ЗНУ Олександр Бондар та проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук. За результатами таємного голосування членів Вченої ради ЗНУ на вакантні посади керівників кафедр обрали наступних осіб: завідувачем кафедри електротехніки та енергоефективності став професор Інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Віктор Коваленко; завідувачем кафедри обробки металів тиском – доцент Інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Юрій Бєлоконь, а завідувачем кафедри металургії – доцент Інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Олексій Кириченко.

Також учасники засідання підтримали присвоєння вченого звання професора: по кафедрі підприємництва, менеджменту організацій та логістики – Дмитру Антонюку; по кафедрі кримінального права та правосуддя – Юлії Пирожковій; по кафедрі теплоенергетики та гідроенергетики – Андрію Чейлитку. Вчене звання доцента було присвоєно: по кафедрі генетики та рослинних ресурсів – Олені Бойкій; по кафедрі фінансів, банківської справи та страхування – Віталії Герасимовій; по кафедрі соціальної педагогіки та спеціальної освіти – Олені Лещенко; по кафедрі підприємництва, менеджменту організацій та логістики – Юлії Полусмяк; по кафедрі соціальної педагогіки та спеціальної освіти – Тетяні Соловйовій.

Окрім цього, представники Вченої ради ЗНУ підтримали кандидатури колег на обрання в члени-кореспонденти НАН України: за спеціальністю «Екологія лісів» – директора Криворізького ботанічного саду НАН України, професора Івана Коршикова; за спеціальністю «Матеріалознавство, технологія металів» – провідної наукової співробітниці Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, професорки Ганни Стовпченко; за спеціальністю «Мікологія» – професора Херсонського державного університету Олександра Ходосовцева, а за спеціальністю «Генетика рослин» – старшого наукового співробітника відділу генетичного поліпшення рослин Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, професора Руслана Якимчука.

Насамкінець засідання відбулося затвердження освітньо-професійних програм бакалаврського та магістерського рівня, змін у складі Наглядової ради ЗНУ, реорганізації кафедри англійської філології та створення на її основі кафедри англійської філології та лінгводидактики, результатів підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, а також щодо рекомендації до друку наукової та навчально-методичної літератури тощо.

 

Олена Хлистун

 

Схожі новини