Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Указом Президента України призначено стипендії видатним вченим ЗНУ – професорам Федору Турченку і Віктору Грищаку

Указом Президента України призначено стипендії видатним вченим ЗНУ – професорам Федору Турченку і Віктору Грищаку

Указом Президента України призначено стипендії видатним вченим ЗНУ – професорам Федору Турченку і Віктору Грищаку
21.05.2021 16:30 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University математичний факультет історичний факультет наукова діяльність стипендії указ Президента України

Указом Президента України №201/2021 від 20 травня 2021 року «Про призначення стипендій видатним діячам науки» строком на два роки стипендії призначені двом видатним науковцям Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) – доктору історичних наук, професору, завідувачу кафедри новітньої історії України, заслуженому діячу науки і техніки України Федору Турченку і доктору технічних наук, професору, завідувачу кафедри прикладної математики і механіки, заслуженому діячу науки і техніки України Віктору Грищаку.

Професор Федір Григорович Турченко уже багато років викладає новітню історію в Запорізькому національному університеті. Федір Григорович чимало зусиль доклав для розвитку історичного факультету, для підготовки нових поколінь студентів. Серед викладачів факультету – чимало його учнів. Наукова школа професора Турченка вражає своїми досягненнями. Головні напрямки наукової діяльності  вченого – дослідження проблем української національної революції 1917–1922 рр., українського національно-визвольного руху, модернізаційних процесів в Україні (друга половина 1980-х-1991 рр.).

Особистий науковий доробок Федора Григоровича, його авторитет у наукових колах України дозволили історикам ЗНУ безпосередньо брати участь у створенні сучасної, модерної історії нашої країни. У цьому питанні саме Федір Григорович і його наукові досягнення є орієнтиром для всіх запорізьких науковців-істориків. 20 монографій, понад 15 підручників, сотні наукових статей і публікацій, сотні виступів на наукових конференціях і зібраннях – все це далеко неповний перелік вагомого наукового доробку шановного професора. Тут треба навести тільки один приклад його багаторічної плідної діяльності, спрямованої на становлення вітчизняної історичної науки: це – підручники з історії України для 9-11 класів, які побачили світ на початку 1990-х років. Підручникотворенням шановний професор продовжує займатися і наразі.

Серед відомих наукових монографій професора Турченка – «Запоріжжя на шляху до себе», «ГКЧП і проголошення незалежності України: погляд із Запоріжжя», «Проект "Новоросія" і новітня російська-українська війна», «Запорізький рахунок Великій війні. 1939—1945», «Микола Міхновський: "Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна..."», які здобули неабияку популярність серед найширших кіл читачів.

Віктор Захарович Грищак уже близько 60 років свого життя і праці присвятив науково-освітній роботі в закладах вищої освіти, із них – майже 30 років у ЗНУ. Серед його досягнень – розвиток міжнародної наукової діяльності. Так, у 1995 році його як фахівця та експерта високого рівня запрошують консультантом міжнародної Асоціації з аналізу аварій та катастроф для роботи в Менло Парк (Каліфорнія, США). У період із 1995 по 2000 роки він – запрошений професор Інституту технологічних проблем Польської академії наук (Варшава, 1996), Стенфордського університету (США, 1998, 1999, 2000 рр.), асоційований редактор міжнародного журналу «Applied Mechanics Reviews», член дослідницької Ради консультантів Американського біографічного інституту. Під його керівництвом науковий колектив математичного факультету ЗНУ створив програмні комплекси для розрахунку конструкцій із композиційних та неоднорідних матеріалів, які наразі використані КБ «Південне» для проєктування конструкцій для аерокосмічної техніки. Ці досягнення були відзначені ювілейною медаллю імені видатного конструктора ракет і ракето-космічної техніки Станіслава Миколайовича Конюхова.

Зараз Віктор Захарович продовжує очолювати проєкт із виконання «Договору про науково-технічне співробітництво між ВНЗ Запоріжжя і Державним підприємством «Конструкторське бюро “Південне”» (м. Дніпропетровськ). Висока оцінка керівництвом КБ «Південне» попередньої діяльності вчених математичного факультету стала надійним підґрунтям для підписання цього господарського договору на розробку програмно-методологічного забезпечення для визначення руйнівних навантажень складних конструкцій аерокосмічної техніки.

Колектив Запорізького національного університету вітає шановних Віктора Захаровича та Федора Григоровича із заслуженим поцінуванням їхньої багаторічної плідної наукової діяльності, спрямованої на розвиток не лише рідного для них вишу, але й усієї вітчизняної науки. Викладачі, співробітники та студенти зичать видатним запорізьким ученим нових досягнень і перемог на обраній ними науковій ниві.

 

Схожі новини