Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Центр польської культури, освіти, науки та євроінтеграції ім.Яна ІІІ Собеського інженерного інституту ЗНУ долучився до організації непересічної виставки

Другого жовтня на території Національного заповідника «Хортиця» (о. Хортиця) на відкритому майданчику «Козацьке коло» відбулося відкриття грандіозної виставки «Конституція 3 травня. Історія та традиції», яка приурочена до 230 річчя польської Конституції (відома як Конституція 3 травня 1791 року) та 30-річчю незалежності України. Наразі виставкова експозиція продовжує діяти на території інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) під патронатом Центру польської культури, освіти, науки та євроінтеграції ім. Яна ІІІ Собеського.

Виставку підготували Польський інститут у Києві (Instytut Polski w Kijowie) спільно з Музеєм історії Польщі (Muzeum Historii Polski) та Інститутом історії Литви. В організації виставки взяли участь Konsulat Generalny RP w Charkowie, Національний заповідник «Хортиця», Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Św. JANA PAWŁA II, Центр польської, культури, освіти, науки та євроінтеграції ім. Яна ІІІ Собеського ІННІ ЗНУ. Ця масштабна подія, яка вперше відбулася у Запоріжжі, зібрала на відкритті виставки представників польської та української сторін, запорізької обласної та міської адміністрацій, діячів культури та освіти, студентську молодь, численну запорізьку громадськість і гостей. Серед учасників урочистого відкриття виставки були: директор Польського інституту у Києві пан Роберт Чижевський, Генеральний консул республіки Польща в Україні у Харкові пан Пьотр Стаханчик разом із Віце-консулом пані Барбарою Качмарчик, директор Національного заповідника «Хортиця» пан Максим Остапенко, заступник директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації пан Павло Мяло, депутат Запорізької міської ради Павло Варванський, керівниця Центру польської, культури, освіти, науки та євроінтеграції ім. Яна ІІІ Собеського ІННІ ЗНУ пані Анна Макушинська, а також викладачі та студенти ЗНУ, НУ «Запорізька політехніка», Дніпропетровського національного університету внутрішніх справ, представники адміністрації закладів загальної середньої освіти та школярі.

Виставка оповідає про специфіку багатонаціонального обличчя Речі Посполитої, а також вимальовує спільні риси й паралелі, які утворилися протягом історичного розвитку двох держав – Польщі та України, становлення демократії та суверенності, які їх об’єднували. Демонструючи реформи короля Станіслава Августа, поділи та відродження польської держави, організатори виставки мали на меті показати важливість цього документа для наступних поколінь.

На плакатах представлені фотографії, історичні документи, репродукції творів мистецтва, інформаційні тексти українською та польською мовами, які передають сприйняття Конституції 3 травня не лише у свідомості народів колишньої Речі Посполитої, а й за межами країни.

У рамках розвитку українсько-польської дружби головними завданнями виставки, які поставили перед собою організатори, є демонстрація позитивних моментів історії та розвитку обох держав, які сьогодні виступають партнерами в спільному європейському просторі. Аби докладніше ознайомитися з історичними підставами виникнення польської Конституції та розвитком демократії у цій країні, охочі також можуть переглянути документальний фільм «Перша в Європі Конституція: чому 3 травня 1791 року таке важливе».

Один із найповажніших знавців історії Речі Посполитої XVIII століття, професор Університетського коледжу Лондона Річард Баттервік, розповідає про історичний і геополітичний контексти, які призвели до прийняття Конституції та аналізує найцікавіші факти, пов’язані з нею. Лінк на YouTube: https://bit.ly/3nKbgkM

Наразі виставка діє на базі ІННІ ЗНУ у холі на другому поверсі навчального корпусу №11 (вул. Добролюбова, 10). Протягом ще двох тижнів усі охочі можуть відвідати експозицію та ознайомитися з її матеріалами.

Олена Хлистун