Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На засіданні Науково-методичної ради вирішували важливі питання організації освітнього процесу

На засіданні Науково-методичної ради вирішували важливі питання організації освітнього процесу

На засіданні Науково-методичної ради вирішували важливі питання організації освітнього процесу
24.11.2021 16:04 Все Головні новини Факультети ZNU Zaporizhzhia National University науково-методична рада освітній процес акредитація освітньо-професійних програм

Двадцять третього листопада відбулося засідання Науково-методичної ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University). Участь у заході взяли проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, керівниця навчально-методичного відділу Людмила Нестеренко, а також інші фахівці  відділів, представники кафедр, гаранти освітніх програм.

Учасники обговорили низку нагальних питань. Так, гаранти освітньо-професійних програм, серед іншого, розглянули питання звітності до акредитації, підготовки здобувачів вищої освіти до атестації у формі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), що є новацією в системі вищої освіти, затвердження результатів підвищення кваліфікації викладачів ЗНУ тощо.

У ракурсі майбутніх акредитацій, які проходитимуть кілька ОПП уже від початку 2022 року, учасники засідання заслухали звіти гарантів освітніх програм щодо готовності відповідних матеріалів та, зокрема, їхніх компонентів – за якісними та кількісними показниками. Окрім цього, поступово для здобувачів вищої освіти протягом наступного року впровадять процедуру складання Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) за спеціальностями, які визначив Кабінет Міністрів України в Постанові «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту» (№ 497 від 19.05.2021). До обговорення цієї проблематики долучилися представники кількох факультетів.

Наразі основне завдання, яке поставили координатори засідання НМР перед його учасниками, – це підготовка до відкриття нових освітньо-професійних програм, які пропонуватиме ЗНУ своїм абітурієнтам уже в наступному році. Гаранти ОПП уже сьогодні мають представити результати готовності програм до проходження акредитації. Під час засідання заслухали доповіді представників кафедр і гарантів, які надали інформацію щодо кількісної та якісної підготовки відповідних компонентів програм.

Про це йшлося в доповідях завідувача кафедри історії України Сергія Ляха, котрий звітував про готовність ОПП «Середня освіта. Історія», за якою навчаються вже 4 курси бакалаврів і яка добре зарекомендувала себе як серед здобувачів вищої освіти, так і серед стейкґолдерів. Представник історичного факультету звернувся до членів НМР із проханням затвердити ОПП й на рівні магістратури, аби випускники бакалаврату мали змогу продовжити за нею навчання.

Про результати підготовки ОПП «Економічна кібернетика» доповіла завідувачка кафедри економічної кібернетики Наталія Максишко, про ОПП «Міжнародна економіка» – доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів і економіки міжнародного туризму Наталя Дугієнко, про ОПП «Управління персоналом та економіка праці» – доцентка кафедри управління персоналом і маркетингу Ірина Дашко, про ОПП «Інформаційна економіка» – доцент кафедри інформаційної економіки, підприємництва та фінансів В’ячеслав Глущевський, про ОПП «Інформаційно-комунікаційна справа» – професорка кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Вікторія Ковпак, про ОПП «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа» (повторна акредитація) – завідувачка кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Наталія Маковецька, про ОПП «Інформаційні системи та технології» (повторна акредитація) – професор кафедри програмної інженерії Сергій Чопоров, про ОПП «Архітектура та містобудування» (повторна акредитація) – завідувач кафедри міського будівництва і архітектури Андрій Банах, а про ОПП «Охорона праці» – доцентка кафедри прикладної екології та охорони праці Євгенія Манідіна.

Усі вони зазначили, що під час підготовки освітньо-професійних програм до акредитації, згідно з новими вимогами та стандартами, зверталися до дослідження досвіду колег з інших ЗВО, а також - до відповідних програм закордонних університетів. Йшлося й про врахування специфіки діяльності окремих галузей, зокрема підготовки вчителів загальноосвітніх закладів, які мають розв’язувати складні задачі в галузі педагогіки. Обговорили присутні й практичну підготовку майбутніх фахівців: виробничі практики, озброєння методами наукового дослідження, знайомство з інноваційними пошуковими методиками.

Завідувачка навчальною лабораторією інформаційного забезпечення освітнього процесу навчального відділу Наталія Кириченко доповіла про рівень методичного забезпечення відповідних освітніх програм у системі Moodle. Готовність кожної ОПП до акредитації також прокоментували керівниця навчально-методичного відділу Людмила Нестеренко та керівниця навчального відділу Валентина Горлач.

Під час обговорення цього питання проректор Олександр Гура також повідомив учасникам про зустріч, яка нещодавно відбулася на базі Запорізької обласної державної адміністрації з керівниками територіальних громад. Зокрема, йшлося про формування регіонального замовлення, на що мають орієнтуватися й гаранти ОПП, що варто врахувати в Правилах прийому ЗНУ на 2022/2023 рік. Він наголосив на необхідності розвивати активну співпрацю з представниками місцевих територіальних громад у рамках опрацювання регіонального замовлення. Також він нагадав, що до наступного засідання НМР гаранти ОПП мають врахувати рекомендації, усунути недоліки й представити готову й узгоджену з фахівцями відділів документацію щодо ОПП, аби бути вчасно підготовленими до акредитації, яка орієнтовно розпочнеться з лютого 2022 року.

Другим нагальним питанням у рамках порядку денного стало обговорення підготовки здобувачів вищої освіти до атестації у формі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), що вже незабаром чекає на випускників деяких спеціальностей, перелік яких визначений Постановою «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту». Щодо цього питання доповідали: декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць (за освітньо-професійною програмою «Право» магістерського рівня вищої освіти), професор кафедри соціальної філософії та управління Олександр Краснокутський («Публічне управління та адміністрування» магістерського рівня), доцентка кафедри фізичної терапії та ерготерапії Ірина Кальонова («Фізична терапія, ерготерапія» бакалаврського рівня) та доцентка кафедри прикладної екології та охорони праці Євгенія Манідіна («Охорона праці» бакалаврського рівня). Вони розповіли про стан документального забезпечення підготовки студентів до ЄДКІ, обговорили формат проведення цього іспиту й процедуру впровадження. Йшлося також про організацію так званого перехідного періоду, пов’язаного з цим нововведенням, підготовку методичної літератури, організацією та проведення кваліфікаційного іспиту. Ці моменти також мають бути враховані вже в Правилах прийому до ЗНУ на 2022 рік.

Як окреме питання присутні заслухали звернення професора кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності Євгенія Клопоти. Йшлося про раціоналізацію використання викладацького ресурсу під час забезпечення ОПП гарантами. При цьому він запропонував орієнтуватися на стандарти європейської системи вищої освіти, де передбачено розширення самостійності й автономності роботи викладачів і кафедр. Також порушили питання щодо розширення можливостей для незрячих студентів у системі Moodle ZNU.

Про результати підвищення кваліфікації, отримані в системі неформальної/інформальної освіти, доповіла керівниця навчально-методичного відділу Людмила Нестеренко. Вона представила звіти щодо проходження підвищення кваліфікації викладачами різних факультетів ЗНУ. Учасники засідання затвердили відповідну документацію.

У рамках вирішення інших питань ухвалили рішення щодо надання дозволу студентам, які прагнуть писати дипломні проєкти іноземною мовою. Із урахуванням того факту, що сьогодні в ЗНУ навчається чимало студентів-іноземців, цей пункт запропонували для внесення змін у Положення про організацію освітнього процесу в ЗНУ. Також учасники засідання НМР вирішували й інші робочі питання: йдеться про рекомендацію до друку навчально-методичної літератури.

Наприкінці заходу представникам факультетів також нагадали про організацію роботи з підготовки студентів-бакалаврів до складання ЄВІ, який є обов’язковим для тих, хто вступатиме наступного року до магістратури. Присутнім повідомили, що серед основних питань, які будуть обговорюватися на наступному засіданні НМР, йтиметься про інтенсифікацію підготовки з іноземних мов студентів різних факультетів.  Олександр Гура та Людмила Нестеренко подякували учасникам зустрічі за плідну роботу й порадили ретельно підготуватися до наступного засідання, від якого чекають максимальної результативності.

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини