Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники кафедри німецької філології, перекладу та світової літератури ЗНУ організували для здобувачів освіти тематичні онлайн-заходи

Двадцять третього листопада в дистанційному форматі на платформі Zoom відбувся міжнародний онлайн-захід – перегляд та обговорення фільму «Остання спокуса Дон Жуана». Організаторами цього наукового заходу стали представники кафедри німецької філології, перекладу та світової літератури ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) спільно з Платформою інтермедіальних досліджень.

Представники Запорізького національного університету вкотре долучились до цікавої наукової події. Цей науковий захід об’єднав громадськість, науковців, викладачів і студентів. Його ініціаторкою стала Наталія Торкут – докторка філологічних наук, професорка Запорізького національного університету, керівниця Українського міжуніверситетського шекспірівського центру.

На початку заходу всіх учасників привітала модераторка – представниця  Платформи інтермедіальних досліджень Світлана Маценка. Вона звернула увагу на важливість аналізу інтермедіальних феноменів і розповіла про авторів документального фільму «Остання спокуса Дон Жуана», особливості його створення та жанрової специфіки. Це – новий експериментальний мистецький жанр, який поєднує телебачення, кіно і літературу. Так, цей фільм є частиною циклу «Метанойя». Він знятий на Харківській студії документального кіно «Трансформація». Режисер фільму – Дмитро Коновалов, співавтор низки фільмів про письменників.

У заході взяли участь викладачі та студенти факультету іноземної філології, творча група фільму – режисер Дмитро Коновалов, філолог і настоятель Івано-Богословського храму м. Харкова Віктор Маринчак, журналіст, автор і ведучий програми «Метанойя» Володимир Чистилін, а також літературознавиці Тетяна Шестопалова, Ольга Турган та інші. Загалом, науковий захід зібрав велику кількість учасників – близько 100 осіб.

Постать Дон Жуана, чий незбагненний чоловічий шарм перетворив його на позачасовий символ звабливого спокусника, протягом кількох століть незмінно привертає увагу письменників. Оригінальний образ Дон Жуана створила геніальна поетеса Леся Українка, драматична поема якої «Камінний господар» стала потужним джерелом дискурсивності. Серед проявів цієї дискурсивності — різноманітні інтермедіальні проєкції драми, одна з яких — фільм «Остання спокуса Дон Жуана».

Своїми інноваційними науковими напрацюваннями з даної теми поділилися представники нашого університету й гості. Зокрема, Наталія Торкут і Тетяна Шестопалова представили доповідь “Фільм «Остання спокуса Дон Жуана» як інтермедіальна інтерпретація драми Лесі Українки «Камінний господар»”. Вони розповіли про медійний дискурс творчості Лесі Українки, про екранізацію її творів, мультиплікаційні фільми за мотивами її творів, біографічні фільми й телепрограми про Лесю Українку, про рівні реалізації інтерпретативного потенціалу в фільмі «Остання спокуса Дон Жуана» (наприклад, концептуальний творчий задум, поетикальна структура фільму тощо). При цьому Наталія Торкут зупинилася на функціях інтермедіальної інтерпретації. Серед них – стимулювання реципієнта до прочитання чи перечитування художнього твору, відкриття перспективи «одивнення», розширення мисленнєвого простору рецепції твору та інше. Увагу наукової спільноти привернув формат телеінтерв’ю в храмі у вигляді розмови наставника й учня (священника та журналіста).

Так, своїми міркуваннями щодо інтермедіальності «Камінного господаря» Лесі Українки у фільмі «Остання спокуса Дон Жуана» поділилися ідейні натхненники фільму. Вони розповіли про візуальну структуру фільму, про особливості використання внутрішнього монологу головного героя, про поєднання у фільмі різних жанрів: класичне телевізійне інтерв’ю, церковний фільм, сентиментально-містична мелодрама. Під час заходу його учасники розглянули образи персонажів Дона Жуана, Донни Анни, Долорес, Командора, а також такі поняття: цінність свободи, свавілля, втрата власної особистості, непідкореність і духовна любов.

Друга частина тренінгу була присвячена обговоренню різних рівнів трактування фільму, інтерпретацій і розуміння задуму фільму. Так, були проаналізовані наративи, деталі, гра акторів, використання документальних матеріалів тощо.

Детальніше за лінком: